Ana içeriğe atla

ayos

“Endüstri 4.0’a yatırımı sürdüreceğiz”

06.09.2017 - 09:27

Son yıllarda güvenlik sektörünün Türkiye’deki gelişiminin umut verici olduğunu belirten Arma Kontrol CEO’su Koray Kartal, geçmişe oranla dışa bağımlılığı önemli ölçüde azaltırken, yerli ürünlerimizle dünyaya açıldığımızdan bahsetti.

“Arma Kontrol olarak tamamen yerli ürünlerimizle ve Türk mühendislerimizle dünyanın pek çok ülkesine Türkiye’de üretilen teknolojiyi ihraç ediyoruz” diyen Arma Kontrol CEO’su Koray Kartal, “Ancak sektörün halen hak ettiği konuma gelmesi için yapılması gereken pek çok şey var. Firmaların sektöre yatırım yapmaları, merdiven altı diye tabir edilen ve sektörü olumsuz etkileyen üreticilerden sıyrılmak gerekiyor. Böylece hem iç pazarda hem de dış pazarda çok daha iyi işler yapılacağına dair şüphem yok” dedi. 
Arma Kontrol olarak üretmiş oldukları ürünlerle pek çok insan hayatının sorumluluğunu taşıdıklarını belirten Kartal, “Bu sorumlulukla birlikte her zaman en iyisini yapmaya gayret ediyoruz. Türk mühendislerimizin tasarlayıp ürettiği ürünlerimize uluslararası standartlarda kalite belgeleri alıyoruz. Bunlar çok zorlu süreçler. Ancak bazı üreticiler hiçbir mühendislik çalışması olmaksızın basmakalıp ürünlerle hem alanın hem de pek çok insanın güvenliğini riske atıyor. Bu nedenle iş ortaklarımıza aldığımız belgelerin önemlerini detaylarıyla anlatıyoruz” açıklamasını yaptı.

BÜYÜMEK İÇİN TEKNOLOJİYE YATIRIM YAPILMALI!
Teknolojinin güvenlik sektöründeki payının Türkiye pazarında çok düşük seviyelerde olduğunu söyleyen Kartal, firmaların eski yöntemlerle üretime devam ettiğini belirtti. Büyümeyi hedefleyen firmaların teknolojik yatırımlar yapmasın şart olduğunu belirten Kartal, “Arma Kontrol olarak makine parkurumuzda yaptığımız yatırımlarla daha yalın üretim seviyesine geldik. Tabii ki bizlerin de teknolojiyi devamlı olarak yakından takip etmesi ve trendleri uygulaması gerekiyor. Bunun için birçok fuara katılarak gelişmeleri gözlemliyoruz” dedi. 
Terör saldırıları ile birlikte güvenlik önlemlerine yatırımın arttığını dile getiren Kartal, aynı zamanda güvenlik donanımlarında Türk ürünlerini tercih eden ülke sayısında da hızla artış görüldüğünün de altını çizdi. “Güvenlik sistemleri konusunda uzmanlaşan, yerli üretimin lider şirketlerinden Arma Kontrol olarak 30’u aşkın ülkeye ihracatımızla Türkiye’yi başarıyla temsil ediyoruz” diyen Kartal, “10 yılı aşkın süredir sektörde yenilikçi projelere imza atarak Türk ekonomisine katkı sağlıyoruz. Tamamı yerli yatırımla dünya üzerinde 2006’dan bu yana 3 bini aşkın projeye imza attık” dedi. 
Bankalardan havalimanlarına, emniyet birimlerinden askeri tesislere kadar en kritik noktalarda Anti terör mantar bariyer sistemleri, Road Blocker sistemleri, plaka tanıma sistemleri ile güvenliği sağladıklarını belirten Kartal, “İlerleyen süreçlerde ise Endüstri 4.0’a yatırımı sürdürerek kapasitemizi bir üst seviyeye taşımayı hedefliyoruz. Şu anda mevcut ürünlerimizin bu sisteme hazırlanması konusunda altyapımızı yeniliyoruz. Bununla birlikte Road Blocker ve Mantar Bariyer sistemlerimizi de mikro işlemciler ve anakartlar sayesinde akıllı şehirler projelerine kolayca uyum sağlayabilecek seviyeye getireceğiz” dedi. 

GÜVENLİĞİN FARKLI KALEMLERİ TEK ÇATI ALTINDA
Son olarak ISAF Fuarı hakkında kısa bir görüşünü aldığımız Kartal, “ISAF Fuarı’na 2009 yılından beri düzenli olarak katılıyoruz. Sektörümüzü küçük bir güvenlik kamerasından sistematik anti terör sistemlerine kadar ele alan bu oluşumu destekliyor ve her yıl parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. ISAF’ın, güvenliğin farklı kalemlerini bir araya getiren bütünleşik yaklaşımını sektörü tüm yönleriyle değerlendirebilmek adına önemli bir fırsat olarak görüyoruz” dedi. 

dfg

Yukarı