Ana içeriğe atla

apti

G4S Türkiye’deki 30 yıllık tecrübesiyle güvenliği sağlamaya devam ediyor

11.07.2019 - 16:34

Alarm sistemlerinin avantajlarından bahseden G4S Ülke Müdürü Kağan Gümüş: “Tüm hizmetlerimizi teknoloji entegre olarak sürdürüyoruz.”

Dünyada lider güvenlik firması olarak bilinen G4S’nin Türkiye’deki faaliyetleri hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
G4S 1901 yılında Danimarka’da kurulmuş, dünyada 100’e yakın ülkede 580 bin üzerinde çalışanı olan dünyanın lider güvenlik firmasıdır. Bizler için güvenlik önce insanların sonrasında bir kritik tesisin, arazinin, çok değerli bir fabrikanın, bir binanın ya da evlerinizin A’dan Z’ye emniyette olması demek. Bunun için de işe önce 360° güvenlik tasarımı ile başlıyoruz. Konvansiyonel güvenlik anlayışını geride bırakıp, tüm hizmetlerimizi teknoloji ile entegre olarak sürdürüyoruz. Türkiye’de hizmetimizin 30. yılına girerken özel güvenlik hizmetleri ve entegre güvenlik çözümleri sunduğumuz bu pazarda gerek sermaye artırımlarımız, gerek süregelen teknoloji yatırımlarımızla daha nice güven dolu yılları iş ortaklarımızla geçirmeyi temenni ediyoruz. 

Alarm sistemleri kullanıcılara nasıl avantajlar sağlıyor? 
Alarm sistemlerinin, ev, bina ya da tesislerin hırsızlık, su baskını, gaz kaçağı, cam kırılması vb. durumlara karşı güvenliğinin sağlanması yönünden önemi büyüktür. Bu sistemlerde olay durumunda ilgili alanda bir sesli uyarı sistemi (siren) devreye girmekte olup aynı anda alarm izleme merkezine, hangi detektörden sinyal alındığına dair bilgi ulaşmaktadır. Bu sayede gerekli aksiyon hızlıca alınabilmektedir. 

Alarm sistemleri hangi risklere karşı önemlidir?
Sistemler sadece binaları, insanları ve objeleri korumakla kalmamakta; suç gerçekleşmeden caydırıcı katkı sağlamaktadır. Alarm sistemleri sayesinde hırsızdan, yangından ve birçok çevresel tehlikelerden korunabilmek mümkündür. Tehdidi daha başlamadan önce etkisiz hale getirebilmek alınabilecek en önemli tedbirdir.

Video analiz sistemlerinizden bahseder misiniz?
Video analiz sistemleri; hareket algılama, kişi ve araç sayma, yabancı ve kayıp nesne algılama, ters yöne giriş, yoğunluk haritası, sinyal kaybı, görüntünün kapatılması, amaçsız dolaşma, kişi ve nesne takibi gibi birçok gelişmiş algılama seçeneğini içerisinde barındırır. CCTV izleme merkezlerinde yapılan testlerde; iki veya daha fazla monitörün, 12 dakika sürekli döngü halinde izlenmesi durumunda güvenlik personelinin ekranda olan aktivitenin yüzde 45’ini kaçırdığı, 22 dakika sonra ise bu oranın yüzde 95’e çıktığı tespit edilmiştir. Video analiz ile alarm durumu olmadığı sürece aktif olarak görüntülerin izlenmesine gerek kalmaz.

Alarm sistemlerinin izlenmesi ne derece önemlidir?
Alarm İzleme Merkezleri, alarm sistemlerinden alınan dataların toplandığı, doğru verilerin bilgili ve tecrübeli iyi yetişmiş insan gücü ile değerlendirildiği 7/24 çalışan içişleri bakanlığı tarafından düzenli olarak denetlenen özel güvenlik yasasına tabi olan bir organizasyondur. 
Günümüzde Alarm İzleme Merkezleri; ev / işyerleri ve tesislerin korumasına yönelik geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. 7/24 hizmet anlayışı ile çalışan merkezlerde başlıca izinsiz girişleri bildiren alarm sistemleri, görüntü doğrulamalı alarm sistemleri, CCTV sistemleri, yangın alarm sistemleri, medikal alarm sistemleri, teknik alarm sistemleri, araç takip sistemleri, kişisel panik butonu gibi teknolojiler bulunmaktadır. Alarm sistemi sensörleri sayesinde algılanan tehlike, alarm izleme merkezine iletilir. Alarm türüne göre ilgili birim/kişi, polis, itfaiye, ambulans yönlendirilmesi yapılabilmektedir.

ghjjh

Yukarı