Ana içeriğe atla

ayos

Güvenlik sektörünün buluşma noktası: ISAF

06.09.2017 - 09:43

Türkiye’de son yıllarda biometrik güvenliğe önem verildiğini söyleyen Pusula Zaman Yazılım ve Bilgi İşlem Genel Müdürü Ercan Ergin, her işletmenin güvenlik için bir çözüm olarak biometrik sistemlere yöneldiğini dile getirdi.

Güvenlik sektörünün Türkiye’deki mevcut durumundan ve potansiyelinden kısaca bahseder misiniz?
Türkiye son dönemlerde fiziki güvenlikten ziyade biometrik güvenliğe daha fazla önem vermektedir. Bunun en büyük sebebi kurumların, kuruluşların ve şahısların kendi güvenliklerinin kendileri tarafından sağlama talebidir. Bu nedenle bilgi depolama merkezlerini kendi bünyelerinde muhafaza etmektedirler. 
Son dönemlerde artan terör ve suç örgütleri nedeniyle Türkiye’de güvenlik sektörü hızlı bir şekilde büyüme gösterdi. Bu hızlı büyüme maalesef kontrolsüz bir büyümeye, hizmet ve teknolojik açıdan yeterli olmayan birçok yeni işletmenin sektöre girmesine sebep oldu. 

Sektörün gelişmesini engelleyen ya da sektörde bir türlü aşılamayan en önemli sorun sizce nedir? Bu konuda önerileriniz var mı?
Sektöre girişin kolaylığı bu sektördeki firma sayısını devamlı çoğaltıyor, standart ürünler ile pazarda olanlar mecburen  kontrolsüz ve kalitesiz yapılan üretime, düşük fiyatlı ürünlere ya da kar marjını önemli ölçüde düşürmeye yöneliyorlar. Bu anlamda alınacak önlemlerin başında üretici ve distribütör firmaların satıcı firma konusunda seçici davranması başta geliyor. İkinci tedbir ise kullanıcıyı doğru bilinçlendirmek olmalıdır. Seçecekleri ürün ve hizmetlerin ucuzluğundan ziyade, uzun kullanımlı ve gelişen teknoloji ile aynı doğrultuda olup olmadığını kontrol etmeleri gerekir. 

Gelecek dönemlere ilişkin ne gibi planlar yaptığınızı öğrenebilir miyiz?
Personel devam kontrol, yemekhane kontrol, turnikeli geçişler, geçiş kontrol sistemi, ziyaretçi kontrol alanlarındaki yazılımlarımızı geliştiriyoruz. 2018’de yeni ürünler ile müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için Ar-Ge odaları için özel bir yazılım tamamlandı. Winper ve diğer yazılımlarımızın 2018’de yeni versiyonlarının PDKS ve geçiş kontrol sektörüne sunmak için son çalışmalarını yapmaktayız. Eylül 2017’de Almanya’ya teknik bir gezimiz var. Sektörümüzün Almanya’da uygulanma ve çözüm teknolojilerinin personelimiz tarafından bir eğitim düzeyinde çalışması olacak.

ISAF Fuarları’nın sektöre neler kattığını düşünüyorsunuz?
ISAF güvenlik sektörünün buluşma noktası haline gelen bir fuar. Fuar profesyonel güvenlik sektörünün ürün ve çalışmalarını sunduğu çok verimli bir platform oldu. Tüm Türkiye’deki güvenlik firmalarının geldiği ve katılımcıların sektörde adının olduğu büyük bir organizasyon... En son güvenlik teknolojilerini öğrenmek, geleceğin dünyasında güvenliği görmek, yeni ürünleri keşfetmenin en kolay yolu fuara ziyaretçi olmak. Aynı ürün yelpazesinden birkaç üretici tedarikçi ile sohbet etmek için, her sene daha kapsamlı bir fuar beklentimiz haline dönüştü. 

Sizce teknolojinin geçil kontrol ve PDKS sektöründeki payı nedir? Sektörünüzde ön plana çıkan yeni teknoloji trendleri neler? 
Yeni teknolojik ürünler bizim çalışma alanımıza girmeden önce özellikle güvenlik ve diğer sektörlerde gelişimi tamamlıyor. Bizim için uygulanabilir satılabilir duruma geldiğinde maliyetleri ciddi olarak azalmış ve herkesin alabildiği bir teknoloji oluyor. Bizdeki son trendler biometrik sistemler… Fiyatları şaşırtacak kadar düştü. Her işletmenin PDKS için bir çözüm olarak düşünebileceği bir sistem oldu. 

dfg

Yukarı