Ana içeriğe atla

ayos

LOOMİS İLE NAKİT GÜVENDE...

13.06.2017 - 12:18

Dünyanın en büyük nakit yönetim ve kargolama şirketlerinden biri olan İsveç kökenli Loomis, 2011 yılından bu yana Türkiye pazarında. Son on yılda her yıl yüzde 50’nin üzerinde büyüme kaydeden şirket, ayda 300 bin servis adediyle sektöründe pazar lideri.

Loomis’in ana iş kolları arasında nakit taşıma ve nakit yönetimi bulunuyor. Bu kapsamda bankaların şube ve ATM noktalarının nakit trafiğini yönetmek, kasalamak ve ulaştırmak hizmetlerini üstleniyor. Banka şubesi gibi çalışan Loomis nakit toplama merkezleri aracılığıyla sayılan ve paketlenen nakdin ihtiyaç duyulan noktaya ulaştırılması ve ihtiyaç fazlasının geri alınarak tekrar kasalara alınması işlemi de Loomis tarafından gerçekleştiriliyor. Hizmetlerin diğer önemli bir bölümü ise altın, kuyum, döviz, çek ve diğer kıymetli evrak taşımacılığını kapsıyor. Loomis Türkiye, altın ve değerli mücevher taşımasında da Türkiye’de lider konumda. Rafineriden çıkan külçe altının imalatçıya, imalattan çıkan takı ve mücevherin toptancıya, oradan da ihracat noktasına veya perakende mağazalara ulaştırılmasıyla ilgili tüm süreçlerde yer alıyor. 

MÜŞTERİLERİNİN VERİMLİLİĞİNE KATKI SAĞLIYOR
Teknolojiyi yakından takip eden yenilikçi çözümleriyle müşterilerinin verimliliğine de katkı sağlayan Loomis, akıllı kasa SafePoint ile özellikle perakende sektörüne zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayan basit, etkin bir para işleme çözümü sunuyor. Bankayı adeta mağazanın içine getiriyor. Mağazanın içine yerleştirilen SafePoint akıllı kasalara personel, kasasında biriken nakit parayı anında yatırarak, makbuzunu alıyor. Para kasaya girdiği anda Loomis Türkiye güvencesine alınıyor ve müşterinin banka ile anlaşması çerçevesinde aynı anda ya da gün sonunda hesaba geçiyor. Kasalardaki nakit gün sonunda Loomis personeli tarafından kasadan alınarak ilgili banka hesabına yatırılıyor. 
SafePoint’in perakendeciye basit ve etkin bir nakit yönetim çözümü sunduğunu belirten Loomis Türkiye Ülke Başkanı Sarp Tarhanacı, “Kartlı ödeme sistemleri yaygınlaşsa da alışverişte nakit krallığını sürdürüyor, alışverişler halen yüzde 60 oranında nakit para ile yapılıyor. Bu da günümüzün büyüyen perakende zincirleri için nakit yönetimini giderek zorlaştırıyor. Biz SafePoint ile satış noktalarında nakit bulundurma risklerini ortadan kaldırırken, mağazalardaki nakit hareketini anlık takip etmelerine olanak sağlıyoruz. Dünyada yaygın olarak kullanılan SafePoint, Amerika’da 17 bin, Avrupa’da ise 3 bin 500 noktada bulunuyor. Türkiye’de de giderek yaygınlaşıyor” dedi.

dfg

Yukarı