Ana içeriğe atla

bridgestone

PERAKENDEDE KAYIPLAR ÇOĞUNLUKLA LOJİSTİK YA DA YANLIŞ TESLİMAT KAYNAKLI

11.07.2019 - 16:30

Securitas tarafından düzenlenen AVM Güvenlik Çözümleri Zirvesi’nde konuşan Securitas Avrupa İş Geliştirme Direktörü Per Clemmensen, "Eskiden perakende sektöründeki hırsızlıkların mağaza dışından kaynakladığını düşünüyorduk fakat bu kayıpların büyük bir kısmının lojistik sırasında ya da yanlış teslimat nedeniyle gerçekleştiğini keşfettik.” dedi.

İstanbul Fairmont Otel’de 18 Haziran’da düzenlenen zirveye perakende sektöründen çok sayıda üst düzey yönetici katıldı. Per Clemmensen, güvenlik kameralarının gelişimine dikkat çekerek, "Güvenlik kameraları ve farklı dedektörler yalnızca gözlemleme için değil, insan davranışlarıyla ilgili veri toplamak amacıyla da kullanılacak. Yakın gelecekte mağazalardan online alışveriş yapıp, araçlar için oluşturulan alanlardan yemek teslim alır gibi ürünlerin teslimi mümkün olacak.” dedi.  

BİRÇOK BİLGİYİ ANALİZ ETMEK MÜMKÜN
Clemmensen, güvenlik kameralarının ve farklı dedektörlerin yazılımlarının geliştirilmesiyle bu cihazların yalnızca gözlenmek için değil; ısı haritası çıkarmak, ziyaretçi sayısını, ziyaretçilerin nasıl davrandıklarını ve hangi alanlarda ne kadar süre geçirdikleriyle ilgili veri toplamak amacıyla da kullanıldığını anlattı. Böylece cinsiyet, yaş, sezonlara ve kampanyalara göre değişen ziyaretçi sayıları gibi birçok bilgiyi de analiz etmenin mümkün olduğunu belirten Clemmensen, "Ertesi gün bizi nelerin beklediği hakkında tahminde bulunup, güvenlik önlemlerimizi ona göre alabileceğiz. Bu uygulama İngiltere'deki müşterilerimiz için mevcut. Avrupa'nın geri kalanına ve Türkiye’ye giderek yayılacağını düşünüyorum." diye konuştu.
Clemmensen, kar oranı ve ziyaretçi sayısı yüksek AVM'lerin başarılarını artıran en önemli üç faktörden birinin güvenlik olduğuna dikkati çekti.
Dünya genelinde yaygınlaşması beklenen yeni alışveriş trendlerine dair de açıklamalarda bulunan Clemmensen, yakın gelecekte mağazalardan online alışveriş yapıp, araçlar için oluşturulan alanlardan ürünleri teslim almanın mümkün olabileceğini ifade etti.
Clemmensen, Securitas'ın Türkiye'de 24 ilde 70 AVM'de, 4 bin 600 özel güvenlik görevlisiyle hizmet verdiğini kaydetti.

KAYIPLARIN BÜYÜK KISMI LOJİSTİK SIRASINDA GERÇEKLEŞİYOR
Sık karşılaşılan perakende hırsızlıklarıyla ilgili de bilgiler paylaşan Clemmensen, "AVM'lerde yankesicilik, lojistik esnasında ürünler rampalardan ilerlerken yapılan hırsızlıklar görüyoruz. Mağazalarda üniformalı güvenlik görevlileri görmüyoruz belki ama dedektörlerimiz ve kameralarımız aracılığıyla gözlem yapıyoruz." ifadelerini kullandı.
Clemmensen, eskiden perakende sektöründeki hırsızlıkların mağaza dışından kaynakladığını düşündüklerini fakat bu kayıpların büyük bir kısmının lojistik sırasında ya da yanlış teslimat nedeniyle gerçekleştiğini keşfettiklerini anlattı.

dfs

Yukarı