Ana içeriğe atla

ayos

RİSK ANALİZİ ÇOK İYİ YAPILMALI

19.01.2017 - 14:46

Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri Bankalar Direktörü Mehmet Varol, bankaların en sık karşı karşıya kaldığı güvenlik riskinin silahlı soygun olayları olduğunu belirterek, “Bankaların tüm risklere karşı korunabilmesi için öncelikle risk analizinin çok iyi yapılması gerekiyor” dedi.

Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri Bankalar Direktörü Mehmet Varol, çalışanların ve müşterilerin hayatı ve sağlığı başta olmak üzere, nakit ve kıymetleri hedef alan terörist eylemler ve politik saldırılar, soygunlar, doğal afet ve kazalar, itibarı zedeleyici ve güven sarsıcı olaylar, bilgi hırsızlığına ve fiziki güvenliğe yönelik teknolojik sistemsel risklerin, bankaların karşı karşıya olduğu en önemli güvenlik riskleri arasında yer aldığını söyledi.

SİLAHLI SOYGUN OLAYLARI
Bankaların en sık karşı karşıya kaldığı güvenlik riskinin silahlı soygun olayları olduğunu belirten Varol, “Bankaların tüm bu risklere karşı korunabilmesi için öncelikle risk analizinin çok iyi yapılması gerekiyor. Koruma ve iş sürekliliği planlarının hazırlanması, bankalara gerekli teknolojik sistemlerin kurulması ve yeterli teçhizatla donatılan çalışanların eğitilmesi de önleyici ve koruyucu tedbirler olarak büyük önem taşıyor. Banka işleyişinin ideal şartlar altında sürebilmesi için banka güvenlik görevlilerinin her an dikkatli olması ve tedbiri elden bırakmaması gerekiyor. Tepe Savunma ve Güvenlik olarak banka projelerimizde çalışan personelimizi her an tetikte olacak şekilde eğitiyoruz” dedi. 

“EĞİTİM, BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”
Bankalarda güvenlik sisteminin aksaksız işleyebilmesi için, banka güvenlik personelinin gerekli eğitimleri almış olmasının büyük önem taşıdığına değinen Varol, “Biz sözkonusu eğitimleri hem kendi bünyemizde hem de profesyonel eğitmenler aracılığıyla sağlıyoruz. Güvenlik personelinin göreviyle ilgili yasaları ve mevzuatı bilmesi; gerektiğinde üçüncü kişilere aktarabilmesi ve çalıştığı kurumun misyon ve vizyonuna uygun davranışlarda bulunması eğitimlerde öncelikli bir yere sahip. Banka güvenlik personeli ; ilgili yasal mevzuat, saldırı, soygun, rehin alma, şüpheli durum, eşkal tespiti, yangın, tahliye, ilkyardım, müşteri ilişkileri ve iletişim, öfke kontrolü, stresle başa çıkma, x-ray ve diğer teknik cihazların kullanımına yönelik çok sayıda eğitimden geçiyor. Ayrıca çalışanlarımız sahada senaryolu sızma testlerine tâbi tutularak görev başı eğitimler de alıyorlar. Uzman denetim ekiplerinin bilgi güvenliğine yönelik gerçekleştirdiği bu testlerde, banka güvenlik personelinin şüpheli eşya ve durum tespitine yaklaşımları ölçülür ve değerlendirilir” diye konuştu. 
Banka güvenliğinde iyi bir güvenlik politikası ile mutlaka elektronik ve fiziki güvenlik çemberi oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Varol, şöyle devam etti: “Bu nedenle fiziki, elektronik ve siber güvenlik teknolojileri bankacılıkta geniş anlamda kullanılıyor. Bu sayede çalışanlar ve müşteriler kendileri ve kıymetlerinin daha güvende olduğunu hissediyor. Biz hem fiziki hem de elektronik güvenlik çözümlerini bir arada sunabiliyoruz. Ayrıca Alarm İzleme Merkezi’miz 7/24 işbaşında . Öncelikli sorumluluğu insan hayatını korumak ve güvenliğini sağlamak olan şirketimiz, banka güvenliği konusunda Türkiye’nin önde gelen kurumlarıyla birlikte çalışıyor.”

dfg

Yukarı