Ana içeriğe atla

ayos

Saatte 10 bin kişi taramadan geçiriliyor!

20.07.2017 - 10:22

Canlı bombayı 10 metreden tespit edebilen İnsan Güvenliği Radarı hakkında bizlere bilgi veren AKBA Teknoloji Türkiye Kurucu Ortağı Şirzat Balin, sistemin 6 kilometreye kadar çıkabilen yürüyüş hızında ve gerçek zamanlı olarak saatte 10 bin kişiyi taramadan geçirdiğini belirterek,  diğer sistemlerde bu rakamın ortalama saatte 350 kişi olduğunu da dile getirdi.

Türkiye distribütörlüğünü yaptığınız İnsan Güvenliği Radarı hakkında bilgi alabilir miyiz? Bu teknoloji ne işe yarar, özellikleri nelerdir?
Kalabalık alanlarda insan akışını engellemeden, insanları sıraya sokmadan, 10 metrelik bir menzil içerisinde her türlü el yapımı patlayıcı taşıyan canlı bombaları gerçek zamanlı tespit edebilen bir sistemdir.
Sistemin geliştirilmesinde Rus fizikçi ve yazılım mühendislerinin yanı sıra iş ortağımız Apstec Systems’in güvenlik danışmanı Stephen Cooper’ın da çok önemli katkıları olmuştur. Stephen Cooper İngiliz Ordusu’ndan emekli bir albay. Radarın farklı müşteri profilinin farklı ihtiyaçlarına yönelik, sistemin fiziki konumlandırılmasında, Stephen Cooper’ın uzmanlığı sayesinde biz de müşterilerimize danışmanlık verecek konuma gelmiş bulunuyoruz.

İnsan Güvenliği Radarı’nın diğer güvenlik çözümleri sunan ürünlerden farkları neler? Bu teknoloji istihbarat ve güvenlik birimlerine ne gibi avantajlar sağlıyor?
Sistem, yine insan akışına engel olmadan, kalabalığın olduğu iç ortamlarda canlı bombayı 10 metreden tespit edebiliyor. 6 kilometreye kadar çıkabilen yürüyüş hızında ve gerçek zamanlı olarak saatte 10 bin kişiyi taramadan geçiriyor. Diğer sistemlerde bu rakam ortalama saatte 350 kişi. 

Peki, teknolojinin Ar-Ge süreci ne kadar sürdü? Bu süreçte ne tür denemeler gerçekleştirildi?
14 yıllık Ar-Ge sürecinde, dünyadaki tüm canlı bomba vakaları analiz edilerek, bu saldırılarda kullanılan tüm patlayıcıların dialektrik özellikleri tespit edilerek bir kütüphane oluşturuldu. Sistemin çalışma mantığında, insanlar geçerken sistemin yaymış olduğu santimetre aralıklı mikrodalgaların nesnelere çarparak geri dönüşünde bu nesnelerin dialektrik özellikleri, algoritmada yer alan kütüphanedeki patlayıcıların dialektrik özellikleri ile karşılaştırılıyor ve eğer bir eşleşme varsa sistem alarm veriyor. Sistem, sıvı ve katı patlayıcı maddeleri, karışımları, ev yapımı bütün patlayıcıları yüzde 100 tespit edebiliyor.

Bu sistemi Türkiye’ye getirme fikri nasıl ortaya çıktı? 
Kasım 2016’da İngiltere’de gerçekleşen UK Security Expo’ya katıldık. Apstec Systems bu çözümün dünya lansmanını bu etkinlikte gerçekleştirdi. Biz öncesinde AKBA olarak firma ile temasa geçmiş ve Türkiye iş ortaklığı için görüşmelere etkinlik öncesinden başlamıştık. Expo’da da karşılıklı görüşerek tüm konularda anlaşmaya vardık ve Apstec Systems’ın Türkiye distribütörü olduk.
 

dfg

Yukarı