Ana içeriğe atla

bridgestone

SAVUNMA SANAYİSİNE AKDAŞ SİLAH’TAN TAM DESTEK

11.03.2020 - 14:52

Geliştirmiş oldukları 40 x 46 mm MPT-76 ve MPT-55 uyumlu bomba atar ile savunma sanayisinde adından söz ettiren bir marka olduklarını dile getiren Akdaş Silah Operasyon Müdürü Sadık Akdaş, “Saha EXPO fuarında AK-40GL bomba atarımızı, ürettiğimiz çeşitli savunma parçalarını ve kimi yivsiz tüfeklerimizi sergileyeceğiz.” dedi.

Akdaş Silah kuruluş hikayesi hakkında bilgi verir misiniz?

Akdaş Makina Silah Sanayiinin kurucusu olan Huğlulu “Ömer Akdaş”, döneminin ustalarından dolma ve tek kırma av tüfeklerinin imalatı ve tamiri konusunda her türlü inceliği öğrenmiş ve 1948 yılında kendi tüfek atölyesini açmıştır. Ustalığı ile beğeni toplayan Akdaş, ilk Türk yapımı çiftenin üretimini gerçekleştiren baş ustadır. Çalıştığı dönem içerisinde Türk avcılarının tanıdığı ve takdir ettiği Akdaş, zaman içinde sektörün kalitesinin yükselmesinde önemli rol oynamıştır.

1975 sonrası oğul Sadık Akdaş’ın da katılımı ile kendi atölyesini genişletmiş ve her türlü yerli ve yabancı tüfeğin tamirini yapmıştır. Babasının ustalığını 13 yaşından itibaren tüfeklerle bütünleşmiş bir hayat sürerek her bir ayrıntısına kadar öğrenen “Sadık Akdaş”, 1988 yılında Türkiye’de ilk defa kinetik sistemli yarı otomatik av tüfeğini üretmiştir. 2004 yılında ise yine Türkiye’de ilk defa tam-çakmaklı çifte ve süperpoze üreterek Türk Av Tüfekleri Tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Kariyeri boyunca her türlü yerli ve yabancı av tüfeğinin tamir ve bakım için güvenle teslim edilebileceği yegâne usta olmuş ve av tüfeği sahiplerinin vazgeçilmezi konumuna gelmiştir.

 

1987 yılında “Selim Akdaş”ın da katılımı ile atölyeden modern sanayi tipi seri üretime geçilmiş ve makina ağı büyütülmüştür. Bu potansiyelle birlikte av tüfeği dışında farklı endüstrilere yedek parça üretimi de yapılmaktadır. Akdaş Silah mevcut güne kadar dünyaca ünlü av tüfeği üreticileri ile çalışmış ve uluslararası arenada ne denli güvenilir olduğunu defalarca kanıtlamıştır. Geniş makina parkuru sayesinde 2013 yılından beri otomotiv ve makina gibi sektörlere yüksek kalite yedek parça üretimi de yapmaktadır.

 

SAVUNMA SANAYİSİNDE ADINDAN SÖZ ETTİREN MARKA

Ürünlerinizden kısaca bahseder misiniz? Savunma sanayii alanında çalışmalarınız nelerdir?

Akdaş Silah yivsiz av ve spor amaçlı atış tüfeklerinde Türkiye’nin önde gelen firmalarından/markalarından biridir. Ayrıca geliştirdiği 40 x 46 mm MPT-76 ve MPT-55 uyumlu bombaatarı ile savunma sanayisinde adından söz ettirmiştir. Haricinde MPT-76 ana gövdesi olmak üzere çeşitli parçaların üretimi ile savunma sanayisinde destek vermektedir.


NİTELİKLİ VE GÜVENİLİR PERSONELLER İLE ÇALIŞILIYOR

Güvenliği üst düzeyde tutmak zorunda olduğunuz bu sektöre personel eğitimleri bir hayli önemli. Peki, Akdaş Silah olarak bu konuda neler yapıyorsunuz?

Firmanın kurucusu Ömer Akdaş’tan bu yana süregelen bilgi birikimi ile umut vadeden personel bizzat firma sahiplerinin ve birim sorumluları tarafından eğitilir. Kademeli olarak yükselen kişiler birim sorumluluğuna kadar yükselebilir. Atadan usta Huğlu bölgesinde yetenekli kişiler bulmak çok da zor olmadığında Akdaş Silah, bünyesinde nitelikli ve güvenilir kişiler çalıştırmaktadır.

 

Saha EXPO Fuarı hakkında düşüncelerinizi alabilir miyiz? Hangi ürünlerle katılım sağlayacaksınız?

Saha EXPO, kendini tanıtma ve yükselme aşamasındaki firmalar için iyi bir fırsat. Fuarda AK-40GL bomba atarımızı, ürettiğimiz çeşitli savunma parçalarını ve kimi yivsiz tüfeklerimizi sergileyeceğiz.

dfs

Yukarı