Ana içeriğe atla

bridgestone

TANSA’DAN PASAPORT VE VİZE KONTROLÜ YAPAN SİSTEM

15.03.2019 - 11:07

Hızlı geçiş turnikeleriyle bilinen Tansa, eşine az rastlanır bir sisteme imza attı. Geliştirdiği İ-GATE, gerekli onayları Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sistemlerinden alarak İstanbul Havalimanı’nda pasaport ve vize kontrolü yapacak. İ-GATE ile kontrol personeli kullanılmadan vatandaşlara hizmet verilecek.   

Turnike denince akla ilk gelen markalardan biri olan Tansa, büyük projelerde yer almaya devam ediyor. Tansa, son olarak İstanbul Havalimanı’nın turnikelerini üstlendi.
Tansa’nın 1962’de duvar saati üretimiyle başlayan serüveni, elektrik sayacı ve ölçü aletleri gibi titiz üretim gerektiren ürünlerle devam etti. Kazandığı tecrübeyi aynı hassasiyetle en önemli güvenli geçiş malzemelerinden olan turnikelere aktararak sanayimize yerli üretici olarak  hizmet vermeye başladı. Tansa’nın ana misyonu her zaman kaliteden ödün vermemek oldu. Kendi sektöründe ‘Yerli malı kalitesiz olur’ algısının yıkılmasında önemli bir rol oynadı.
Sektörde çok iyi bir yeri olan Tansa, lansmanını devlet büyüklerinin yaptığı İstanbul Havalimanı’nı ilk önce medyadan öğrendi. Avrupa’nın en büyüğü olan bu projede yer almanın tüm üreticiler için bir onur olacağını düşünerek gerekli çalışmalara başladı. Tansa yetkilileri, ilgili personellerle iletişime geçerek ihtiyaca en uygun ürünlerin belirlenmesi safhasında yer aldı. En uygun ürünlerin arasından seçilen modelin Tansa olması ise titiz çalışmalarının bir ödülü oldu.

KONTROL PERSONELİ KULLANILMAYACAK
Tansa’nın İstanbul Havalimanı’ndaki ürünü İ-GATE, bir turnikeden daha çok üzerindeki sistemlerle insansız pasaport kontrolü yapan akıllı bir mimarinin parçası. İ-GATE, 340 santimetrelik tek yönlü geçiş koridoruyla üzerindeki okuyucular vasıtasıyla pasaport kontrolü yapıyor. Gerekli onayları Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sistemlerinden alarak açılan bir cam kapı ve ışıklı yönlendirmelerle kontrol personeli kullanılmadan vatandaşlarımıza hizmet veren dünyada eşine ender rastlanan bir sistem.
Tansa Turnike Ankara Bölge Müdürü Kenan Çağlar, “İstanbul Havalimanı’nın yönetimini gerçekleştiren İGA’nın ülkemizde önder olduğu bu sistem, diğer havaalanlarının da ilgisini çekmiş, kontrol sistemi ve ürünümüzün yerli olması ilginin ikiye katlanmasına sebep olmuştur.” diyor. 
Kenan Çağlar, insansız kontroller sayesinde çalışan personel sayısında büyük tasarrufa geçildiğini, kontrollerin sistemler üzerinden direkt sorgulanabilmesiyle de daha kısa zamanda daha fazla vatandaşa hizmet verilmesinin sağlandığını belirtiyor. 
Çağlar; Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın ilgili personellerinin eşsiz yardımları neticesinde kamu-özel sektör işbirliğiyle kurulan bu yapının yurt dışında birçok havalimanına olumlu örnek teşkil ettiğini de sözlerine ekliyor: “Bugüne kadar birçok sistemi ithal eden ülkeden, sistem ihraç eden bir ülke olma yolunda dev bir adım atılmıştır.”

İ-GATE ÜRÜN VE SİSTEMİNİN YAPTIĞI KONTROLLER
Emniyet Genel Müdürlüğü sistemleri üzerinden (POL-NET) pasaport doğruluğu ve vize kontrolü yapmak
Doğrulanan pasaport ve vizeyi, vatandaşın biyometrik verileriyle eşleştirerek gerçek vize sahibinin geçiş izni almasını sağlamak
Yukarıdaki 2 doğrulamadan herhangi birinden uygun onay alınamaması durumunda ışıklı ve sesli sirenle güvenlik görevlilerine uyarı ikazı verilmesini sağlamak.

dfs

Yukarı