Ana içeriğe atla

ayos

TÜRKİYE PAZARINDA HEDEFLERİMİZE ULAŞTIK

12.06.2017 - 12:43

Denge Elektronik’in Kurucusu Nurettin Erzurum, “Markamız uluslararası rekabet ortamında genç fakat dinamik bir marka. Son 5 yılda X-ray ve metal kapı dedektörü satışını en çok yapan firmayız. Türkiye pazarında rakiplerimize kıyasla iyi bir konumdayız, hedeflerimize ulaşmış durumdayız” dedi.

Merhaba Nurettin Bey, sizi tanıyarak başlayalım mı? Bize özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?
1971 Kırşehir doğumluyum. Eğitim hayatıma Ankara’da başladım. Askeri lisede okudum. Mezun olduktan sonra 4 yıl silahlı kuvvetlerde Muhabere Astsubay teknisyeni olarak görev yaptım. Silahlı kuvvetlerden sonra Motorola’nın bayisinde Telsiz Haberleşme Sistemleri alanında göreve başladım. Bir süre çalıştıktan sonra patronumla ortak olarak yeni bir şirket kurduk. 1998 yılında ortağı olduğum firma ile olan bağlantımı bitirdim ve Denge Elektronik firmasını kurdum. 

Bu işe başlamadan önce iş hayatında tecrübeniz oldu mu? Nerelerde çalıştınız?
İlk iş tecrübemi çok küçük yaşlarda edindim. Pazarda su satarak ticarete atıldım. Lise yıllarımdan bu yana da tüm tatillerimi ve boş zamanlarımı elektronik üzerine çalışarak ve araştırarak geçirdim. Astsubaylık yaptığım dönemlerde İtalya’dan ithal edilen ve o dönemde oldukça pahalı olan otomotiv antenlerinin Türkiye’de üretimini yaptım. Bir iddia uğruna giriştiğim bu işi başarınca ticaretle daha fazla ilgilenmem gerektiğinin kanısına vardım. 

Her marka bir hikâyedir… Denge Elektronik markasının hikâyesinden bahsedebilir misiniz? Bu işi yapmaya nasıl karar verdiniz? 
Küçüklüğümden beri elektronik sektörüne ilgim oldukça fazlaydı. Telsiz haberleşme teknolojileri ile yola çıktım. Dedemden aldığım 300 mark ile attım firmanın temellerini. 15 metrekare bir dükkânda Telsiz Tamir ve Teknik Servis ile işe yola başladım. Daha sonra telsiz satış ve kiralamasını yapmaya başladım. Bu aşamadaki en önemli yardımcım inanmam, istemem ve çok çalışmam oldu.

Marka isminizin özel bir anlamı var mı?
Dengenin hayatın her aşamasında gerekli olduğuna ve olması gerektiğine inanırım. Markayı kuracağım dönemde ismi ne olur diye dört beş seçenek ürettim, sonra Denge Elektronik olmasına karar verdim.

Bize ürün gamınızdan bahsedebilir misiniz?
X-RAY Cihazları, Metal Kapı Dedektörleri, El Dedektörleri, Çevre Güvenlik Bariyer Çeşitleri, Araç Altı Görüntüleme Cihazları, Plaka Tanıma Sistemleri, Tır Tarama, İnsan Tarama, Patlayıcı Bomba Dedektörleri, Haberleşme Tarafında Telsiz Modelleri, Telsiz Aksesuarları, Role Kurulumu vb. gibi ürünlerin satış ve kiralamasını yapıyoruz.

Hedef kitlenizi nasıl tanımlıyorsunuz?
Telsiz Haberleşme Teknolojileri ve Güvenlik Teknolojileri alanında oldukça geniş bir kitleye sahibiz. Turizm sektörü, kamu Kuruluşları, silahlı kuvvetler, emniyet binaları, güvenlik şirketleri, inşaat firmaları, AVM’ler, oteller, havalimanları gibi birçok sektöre hitap ediyoruz. Klasik satış ve teknik servis hizmetlerimizin yanı sıra organizasyonlarda ürün kiralama anlayışının öncüsüyüz. Aynı anda birçok uluslararası büyük organizasyona kiralama hizmeti verebileceğimiz stokumuz bulunuyor. Kiralama alanında ilk olmamız, ciddi bir stoka sahip olmamız ve ciddi emek sarf etmemiz sebebiyle birçok büyük uluslararası organizasyonları düzenleyen firmalar bizi tercih ediyor. Türkiye’de yapılmış neredeyse bütün büyük organizasyonlar da X-ray Cihazı, Metal Kapı Dedektörü, El Dedektörü, Güvenlik Bariyeri, Telsiz vb. ürünlerimiz ile görev aldık.

İnsanın olduğu her yerde güvenliğin ne denli önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bununla beraber günümüz Türkiye’sinde güvenlik ekstra önemli bir hal aldı. Hedef müşterilerinize cihaz alım ve kiralamalarında önerileriniz olur mu?
Her işin kendisine ait doğası bir tabiatı vardır. O işin gereğini yapabilecek tarzda ürünleri tercih etmeleri gerekiyor. Her zaman en pahalı bir ürün ya da en kaliteli bir ürün doğru seçim değildir. Ya da en ucuz, en özelliksiz ürün de doğru bir çözüm değildir. Biz tüm iş ortaklarımıza bu bilinçle yaklaştık. Organizasyonun yerine göre, satış yapılacaksa alana göre, verilecek hizmete göre önerilerde bulunduk. Hizmeti ve ödenecek bedeli doğru değerlendiriyoruz. Müşterilerimizin isteklerini düşünerek önerilerde bulunuyoruz. Satış ekibimiz ve kiralama ekibimize deki arkadaşlarda bu konuya oldukça önem gösteriyorlar.

Markanızı, rakiplerinize göre nasıl konumlandırıyorsunuz?
Markamız uluslararası rekabet ortamında genç fakat dinamik bir marka. Son 5 yılda X-ray ve metal kapı dedektörü satışını en çok yapan firmayız. Türkiye pazarında rakiplerimize kıyasla iyi bir konumdayız, hedeflerimize ulaşmış durumdayız. Ürünlerimize güveniyor, servis ve satış sonrası hizmetlerimiz ile müşterilerimize her zaman destek oluyoruz ve bunu dünya pazarına açmanın planını programını yapıyoruz. Yakın bölge ülkelerine ürün satışımız oluyor. İlerleyen süreçte enerjimizi yurtdışına harcayacağız. 

Sizce başarının sırrı nedir? 
İnanmak, istemek ve çok çalışmak.

“DÜNYAYI ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”
Markanız sektör içerisinde farklı ürünlerle tanınmakta. Birçok yeni ürünün öncüsü konumundasınız. Yaptığınız planlamalarda ihtiyaç doğacak ürünü nasıl saptıyorsunuz?
Dünyayı çok yakından takip ediyoruz. Haberleşme ve Güvenlik Teknolojileri ile ilgili birçok fuara katılım gösteriyoruz. Yurtdışındaki gelişmeleri, dünyanın gittiği yeri kendimizce görebiliyoruz. Bu öngörü sayesinde rakiplerimize göre biraz daha önden gidebiliyoruz. Çok ilginç bir şey var ki, bazen öngördüğümüz bir ürün Türkiye’de çok çabuk kabul görmeyebiliyor. Şu anda kiralamasını ve satışını fazlaca yaptığımız akordiyon bariyerlerimizi Türkiye’de kabul ettirmek epey zamanımızı aldı. Bu ürünün kullanışlı bir ürün olduğunu göstermek amacıyla Türkiye de en çok görünebilecek bir alana hediye ettim bariyeri, birkaç organizasyona ücretsiz kiralamasını yaptım. Bariyerler bu şekilde popüler olmaya başladı ve şuan birçok yerde çeşitli akordiyon bariyerler ile karşılaşabilirsiniz.

dfg

Yukarı