Ana içeriğe atla

apti

YÜZDE 100 YERLİ SİLAHLARI 50 ÜLKEYE İHRAÇ EDİYORUZ

11.03.2020 - 15:12

Derya Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çeler, savunma sanayiinde yerli üretime vurgu yapıyor: “Millileşme şarttır. Dışa bağımlılığımız ne kadar az olursa ülke olarak güçlenmemiz de aynı oranda artacaktır. Üretimimizin yüzde 100 yerli ve millidir.”

Derya ARMS hakkında bilgi verir misiniz?

 

Derya Silah Sanayi ve Tic.LTd.Şti. 1998 yılında av tüfeği imalathanesi olarak silah sanayi hayatına adım atmıştır. 2011 yılına kadar üretimini yurtiçi pazara yönelik yaparken, düzenli olarak katıldığı yurtiçi ve yurtdışı fuarlar neticesinde ilk numune ürün ihracatını gerçekleştirmiştir. Müşterilerinden gelen olumlu talepler doğrultusunda ise hedef koyduğu ihracat rakamlarına ulaşmak için yurtdışı pazarlarda ürün tanıtımı ve satışına yönelmiştir.  2016 yılında Beyşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde tamamen özkaynak finansmanıyla yapımı tamamlanan 10 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 14 bin metrekare alana sahip fabrikaya taşıyarak mevcut üretim kapasitesini artırmıştır. Bugün 50’yi aşkın ülkeye ihracat gerçekleştirerek bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

 

Ürünlerinizden bahseder misiniz?

Kaliteli bir yönetim anlayışıyla kusursuz üretim yaparak, yurtiçi ve yurtdışın da nihai tüketicilerin ihtiyaçlarına ve ülke standartlarına uygun nitelikte, ulusal ve uluslararası pazarda rekabet edebilen ürünler sunmaktayız. Yerli ve milli üretim, özellikle savunma sanayinde oldukça kritik bir öneme sahiptir. Devletimizin de bu konuda gereken desteği vermesi bizleri daha da motive etmektedir. Millileşme şarttır. Dışa bağımlılığımız ne kadar az olursa ülke olarak güçlenmemiz de aynı oranda artacaktır. Üretimimizin yüzde 100 yerli ve millidir . Üretimimizin tamamı, hassas üretim yapabilme yeteneğine sahip yüksek teknoloji ürünü CNC tezgahlarında gerçekleşmekte olup ihtiyaçlar doğrultusunda firmamız makine yatırımlarına devam etmektedir.

 

 

Yurtdışı çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz? En çok hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Üretimimizin yüzde 98’ini ihracat olarak başta A.B.D. olmak üzere Avrupa, Kanada ve Uzakdoğu ya gerçekleştirerek, bölge ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaktayız. Firmamıza Orta Anadolu İhracatçılar Birliği Savunma ve Havacılık Sanayi Grubu Tarafından, 2018 yılı Av tüfeği ürün sınıfında en fazla İhracat yapan firma ödülü verilmiştir.

 

Ar-Ge çalışmalarınız nelerdir?

Savunma Sanayine yönelik üretim yapabilmek için 2019 yılında NATO Gizli ve Milli Gizli Tesis Güvenlik Belgelerimizi alarak Ar-Ge çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. Bu kapsamda 2 adet ürüne ait üretim iznimiz mevcut olup seri üretime geçiş çalışmalarımızı sonuçlandırma yolunda ilerlemekteyiz. Ayrıca firmamız 2018 yılında Konya Savunma Sanayi A.Ş.’nin iştirakçileri arasında yer alarak Konya’da Kurulan Aselsan Konya Savunma Sanayi A.Ş.’nin yerel ortaklarındandır.

 

 

Sektörde neyi hedefliyorsunuz?

Sektörde marka gücünü, toplam kalite anlayışıyla marka olma yolunda “önce insan” felsefesinden, firma güvenilirliğinden ve ürün kalitesinden ödün vermeden, bilgi ve teknolojinin önemini özümsemiş, yetkin ve yaratıcı kadromuzla gelişen standartları takip ederek yatırımlarımızı sürdürüp ülkemizin önde gelen Savunma Sanayi kuruluşlarından biri olmayı hedeflemekteyiz.

 

İşte Derya ARMS’ın ürün portföyünde yer alan silahlar:

 

Derya 22LR

22 Long Rifle, 22 kalibre tüfekte küçük kovan, küçük mermi ve az barut sebebi ile geri tepmenin az olmasından dolayı atış talimleri için büyük avantajlar sunmaktadır. Keskin nişancı eğitimlerinde bu kalibre ile yapılan hatalar bariz olarak görülebilmekte ve düzeltilebilmektedir. 22LR güçlü kalibreler kadar olmasa da 370 metrede dahi hızı 150m/sn olmaktadır.

 

Derya MK-12

AR-15 platformun da şarjörlü yarı otomatik av tüfeği olarak tasarlanan ürünümüz 12 calibre ve 20 calibre seçeneklerine sahiptir. Çalışma prensibi ve Derya ARMS tarafından patentli sistemleri ile birlikte rakiplerinden ayrılan benzersiz bir ürün haline gelmiştir. ABD’de 2019 yılında NRA (National Rifle Association) tarafından, sınıfında tüketicilerce en çok tercih edilen ürün seçilmiştir. Lübnan, Tayland gibi ülkelerde Askeri ve Emniyet Güçleri tarafından da tercih edilmektedir

 

Derya Carina VX

Şarjörlü ve pompalı çalışma sistemine sahip bu modelimiz Hafif, ergonomik ve hızlı dolum yapılabilmesi sayesinde yurt dışında emniyet güçleri tarafından tercih edilmektedir. 35 cm, 41 cm, 50 cm namlu boyu ve dipçik seçenekleri ile etkili yakın koruma tüfeği olarak kullanılmaktadır.

Derya Bullpup

Şarjörlü yakın koruma tüfeği olarak kullanılabilecek, toplam uzunluğu 80 cm olan bu ürünümüz kişiyi her türlü zarara karşı koruyacak kabiliyette bir üründür.

Derya Lion X

Derya ARMS tarafından Yakın koruma taktikal tüfek olarak tasarlanmış özel gez sistemi, Namlu üzeri soğutma sacı ve teleskopik dipçiği ile yurt dışında çoğu emniyet güçleri ve askeri personelin tercihi olmaktadır.

 

Derya Carina CR

Dünya da askeriye ve emniyet güçlerinin de en çok tercih ettiği Yakın mesafe tüfeğidir. Namlu ve dipçik boyu seçenekleri ile kullanıcıya en uygun ergonomik modeli oluşturabilirsiniz.

 

ghjjh

Yukarı