Ana içeriğe atla

ayos

DİJİTAL SÜRECE GEÇİŞ ARTIK BİR ZORUNLULUK

10.05.2017 - 16:19

ATP Genel Müdürü Ümit Cinali, “Bu yıl hem Ata Holding çatısı altında hem de diğer müşterilerimizle birlikte birçok dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz. Ayrıca, e-dönüşüm geçen sene kurduğumuz ATP Ar-Ge merkezinin ana çalışma alanlarından birisi olacak” dedi.

ATP Genel Müdürü Ümit Cinali, 2016’nın e-dönüşüm için iyi bir yıl olduğunu söyleyerek, “Dünya genelinde yüzde 20 artış olurken, devletimizin e-fatura ve e-deftere zorunlu geçiş limitini aşağı çekmesi ile mükellef sayısı katlandı. Hızla artan bu trend, kapsamın genişletilmek istendiğini ve küçük ölçekli firmaların da sürece dahil edilmesi gerektiğini gösteriyor. 2017’de e-irsaliye, e-arşiv, e-mütabakat üzerinde geliştirmelere odaklanıyoruz.  E-irsaliye sürecine dahil olabilmek için teknoloji yatırımı yapılması ve şirketlerin buna uyum sağlaması gerekli. E-dönüşüm aktivitelerimiz yalnız e-devlet ile kısıtlı olmuyor. Bu yıl hem Ata Holding çatısı altında hem de diğer müşterilerimizle birlikte birçok dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz. Ayrıca, e-dönüşüm geçen sene kurduğumuz ATP Ar-Ge merkezinin ana çalışma alanlarından birisi olacak” dedi.    

E-ARŞİV PROJELERİNE DEVAM
Dijital sürece geçişin, şirketler için artık bir opsiyon değil adeta bir zorunluluk olduğuna değinen Cinali, “Basamaklı geçiş yapan müşterilerimiz olsa da, tüm e-dönüşüm süreçlerini bir paket halinde isteyenlerde çoğalmaya başladı. KEP ve e-imza sürecinin oldukça yaygınlaştığını; birçok noter ve hukuki süreçlerdeki kolaylıklığı gören müşteriler herşeyin elektronik ortama taşındığı sistemlere dahil olmayı istiyorlar. KEP’in getireceği şeffaflık ve güvenin ekonomimize direk katkıları olacak. E-arşiv, kağıt faturadan dijitale geçişte bir milat oluşturdu. İnternet satışı yapan ve 5 milyon TL üzeri cirosu olan şirketler için gelen zorunluluk, gönüllülük esası ile kullanım imkanı da bulunduğu için şirketler tarafından benimsenmeye başlandı. Bu fırsatı değerlendiren bir çok müşterimiz ile e-arşiv projelerini yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu.
Son on yılda bulut, nesnelerin interneti (IoT), geniş bant, WiFi, büyük veri, mobil ve sensör teknolojilerindeki gelişmelerin ve ucuzlayan ürünlerle dijitalleşmenin birçok alanda ivme kazandığına işaret eden Cinali, “Beklentimiz 2020’ye kadar geçen on yılda iş süreçlerinin yüzde 80’inin dijitelleşme ile yenileneceği veya yok olacağı. Dijitalleşme iş yapış modellerimizi de etkiliyor. Oteli olmayan Uber ve taksisi olmayan Airbnb, otelcilik ve taksicilikte en değerli şirketler. Paylaşım ekonomisine dayanan şirketlerin gelirlerinin onbeş yılda otuz misline çıkması bekleniyor. Gelecek beş yılda, Türkiye’de iş becerilerinin de yüzde 40 oranında değişmesini bekliyoruz.  Ülkemizdeki dönüşümde net istihdam kaybı beklenmese dahi beceri kazanımında ve dijital rekabette fen ve teknik eğitime yatırım yapmamız kritik olacak” şeklinde konuştu. 

dfg

Yukarı