Ana içeriğe atla

ayos

IBM, HER GÜN 5.5 MİLYON BULUT TABANLI HİZMETİ YÖNETİYOR

10.04.2017 - 17:13

IBM Türk Hibrit Bulut Çözümleri Satış Müdürü Serdar Gere, “IBM, tüm dünyada her gün 5.5 milyon bulut tabanlı hizmeti yönetiyor. Bulut konusunda çalışan 37 bin uzman/danışman kadrosu bulunan IBM, bulut alanında bin 500’den fazla patente sahip” dedi.

IBM Türk Hibrit Bulut Çözümleri Satış Müdürü Serdar Gere, bugüne kadar buluta 8 milyar dolar yatırım yapan ve bu alanda 18 şirket satın alan IBM’in aynı zamanda satın aldığı SoftLayer firması ile piyasadaki en iyi bulut çözümlerini de portföyüyle entegre bir biçimde müşterilerine sunduğunu söyledi. 
Bulut bilişimin BT ve iş süreçlerinin dijital hizmetler olarak sunulmasını sağlarken, 2016 yılında tüm dünyada var olan uygulamaların dörtte birinin bulut üzerinden kullanılması ve yeni yazılımların yüzde 85’inin bulut için geliştirilmesinin, bulutun sektörlere entegrasyonunun en büyük göstergesi olduğunu belirten Gere, “Verilerin her yerde ve her an ulaşılabilir olması gerekiyor dolayısıyla bu ortamı destekleyen veri merkezleri ve altyapı gereksinimleri var. Fakat maliyet baskısı nedeniyle bu alt yapılara yatırım yapmak kurumlar açısından zor ve verimsiz. Bulut bu noktada öne çıkıyor. Bulut tabanlı veri merkezleri; hizmetler açısından gelinen en ileri aşamayı temsil ediyor. Bulut tabanlı veri merkezlerinde müşteriye kullandığın kadar öde modeliyle donanım, altyapı ve ağ erişimi sunularak esnek maliyetli bir yapı sağlanabiliyor” diye konuştu. 

“BULUT, BİR İŞ MODELİ SEÇİMİ OLARAK ÖN PLANA ÇIKIYOR”
Bulutun bir teknoloji olmanın ötesinde bir iş modeli seçimi olarak ön plana çıktığına değinen Gere, “IBM, Türkiye’de bulutun adaptasyonunu artırmak, doğru bulut yatırımlarını teşvik etmek ve kurumların bulut ile rekabetçi hale gelmeleri adına öncü bir görev üstleniyor. IBM tüm dünyada her gün 5.5 milyon bulut tabanlı hizmeti yönetiyor. Bulut konusunda çalışan 37 bin uzman/danışman kadrosu bulunan IBM, bulut alanında bin 500’den fazla patente sahip. IBM olarak her kuruluşun kendi tercihleri, organizasyonel ve mimari yapıları ve iş hedeflerine göre sunduğumuz bulut hizmetini özelleştirebiliyoruz. Bu doğrultuda on-premise ya da off-premise; private, hibrit ya da public bulut hizmetleri sunabiliyoruz. Hibrit bulut yaklaşımıyla kuruluşlar, ne zaman geleneksel BT altyapısı, ne zaman bulutu kullanacaklarını kendileri seçebiliyor. Bu yaklaşım, kuruluşların dayanıklılık, güvenlik ve mevzuat gerekliliklerinin yanı sıra hız ve esneklik gereksinimlerini karşılarken aynı zamanda onlara en iyi işlevselliği sağlıyor” şeklinde konuştu. 
Gere, sözlerine şöyle devam etti: “IBM Bulut, müşterilerin dijital dönüşümlerine yardımcı olacak özel, genel ve hibrit bulut hizmetlerine hızlı, kolay ve otomatikleştirilmiş erişim sağlıyor. Mobil, ağ, depolama, Nesnelerin İnterneti ve kognitif bilişim ile büyüyen bir hizmet grubu olan IBM Bulut, 40’ın üzerinde küresel bulut veri merkeziyle şirketlerin nerede olursa olsun verilerden öngörüler elde etmesine ve verileri güvenli bir biçimde yönetmesine yardımcı oluyor.”
 

dfg

Yukarı