Ana içeriğe atla

ayos

SaaS modeli ön plana çıkacak

17.01.2017 - 13:54

NetApp Ankara Bölge Müdürü Burak Koç, 2017’de SaaS modelinin bulut harcamalarında daha da öne çıkacağı bir yıl olmasını beklediklerini söyleyerek, “İlerleyen yıllarda, seçeneklerini artırmak isteyen çok daha fazla işletme, kendilerini tek bir tedarikçiyle sınırlandırmayacak hibrit bulut arayışlarına girecek.

Veri ayıklama hizmeti vermeyen SaaS tedarikçileri zor durumda kalırken, tek bir bulut üzerinde çalışan PaaS katmanları da daha az rağbet görecek. Hem yerinde hem de farklı bulut ortamlarında çalıştırılabilen yazılım teknolojileri, BT modelleri konusunda stratejik ilerlemeye düşünen işletmeler için yeni fırsatlar doğuracak. Yazılım Tanımlı Depolama’nın (SDS) sanallaştırma ve bulut mimarisinin evrim sürecindeki bir sonraki adım olacağını, flaş teknolojisinin çok büyük öneme sahip olacağını ve politika bazlı yazılımın geleneksel altyapı bileşenlerinin önüne geçeceğini düşünüyoruz” dedi.
Tüm bu değişimlerin yeni teknolojilerin hüküm sürdüğü bir döneme götürürken günümüzün DevOps altyapılarında da farklı yaklaşımlar görmeye başladıklarını belirten Koç, “Artık mikro servislere, açık kaynaklara ve konteynerleştirme tabanlı kompozisyonel programlama ortaya çıktı. Yani gerçek anlamda başarılı bir DevOps için işletmelerin uygulamalarını ticari ihtiyaçlarına göre, birçok bulut sisteminde aynı anda ve hızlı bir şekilde geliştirebileceği ve kurabileceği bir plana sahip olmaları gerekiyor. NetApp olarak biz de bu doğrultuda bulut servislerinin altyapılarına hız ve performans katan flaş teknolojileri alanında önemli bir adım atarak yeni nesil veri merkezleri için all-flash depolama sistemleri geliştiren SolidFire şirketini satın aldık” diye konuştu. 
 

dfg

Yukarı