Ana içeriğe atla

ayos

SEKTÖR HER YIL YÜZDE 20 BÜYÜYOR

13.06.2017 - 10:48

Estepe Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü E. Sebahat Tepe, araç kiralama sektörünün bugünlerde 330 binli araç sayılarına ulaştığını belirterek, “Sektör her yıl neredeyse yüzde 20 büyüyor” dedi.

Estepe Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü E. Sebahat Tepe, yolculuklarının 14 yıl önce Alfa Oto ile başladığı bilgisini vererek, “10 yıl önce Alfa, Ald, Ekol Filo ve Çelik Motor gibi büyük firmalara yazılım çözümü üreten 4 yıllık genç bir çözüm ortağıydık. Bu dönem, müşterilerinde, tedarikçilerinde sektör ihtiyaçlarını ve dinamiklerini çok da iyi bilmediği bir dönemdi. Kiralamanın gücüne ve gereğine inanan kiralama firmaları daha pazarı oluşturmaya, müşteriyi araç kiralamanın avantajlarına ikna etmeye çalışıyorlardı. Bu dönemde sayılar çok da net olmamakla beraber,  sektördeki toplam araç sayısı 120 bin seviyelerindeydi. Biz bu dönemde bir yandan sektörel ihtiyaçları analiz ederken, diğer yandan da filodaki ilişkisel süreçleri karşılayacak yazılımlarımızı geliştiriyorduk. Amacımız bilginin doğru tutulması ve raporlanabilmesini sağlamaktı. Bu 10 yıl içinde, sektörde pek çok değişik gündem konuları oldu, bunlardan bazıları; ticari araç kiralama, KDV avantajı, ÖTV yapısının değişmesi gibi” dedi. 

“SEKTÖR 330 BİNLİ ARAÇ SAYILARINDA”
Sektörün bugünlerde 330 binli araç sayılarına ulaştığını belirten Tepe, “Sektör her yıl neredeyse yüzde 20 büyüyor. Bireysel araç kiralamadaki artış ve şirket araçlarının tahmini 2 milyon adet seviyelerinde olduğu düşünülürse, hala çok yüksek bir  potansiyele sahip görünüyor. Bir yandan sektörün gündeminde, değişken finansal dinamiklerin etkisi altında, kar elde ederek, var olmaya devam edebilmek için; yetkin insan kaynağı yönetimi, risk yönetimi, finansal verimlilik ve dövizdeki enflasyon karşısında gerçek karlılığı sağlamak gibi temel konular var. Diğer yandan, teknolojik gelişmelerin araçlar ve insanlar üzerindeki etkilerinden doğan, yeni beklenti ve eğilimlere uygun çözümler ve hizmetler sunabilmek gibi ihtiyaçlar var” diye konuştu.  
Estepe Bilgi Teknolojileri olarak müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için, tedarikçisiyle, müşterisiyle hatta araç sürücüsüyle birbirine entegre ve interaktif  ‘Akıllı Yazılım Çözümleri’ sunduklarını kaydeden Tepe, “Estepe olarak bizim bir sonraki hedefimiz, nesnelerin interneti çerçevesinde akıllı araçlar ile Estepe Filo Yönetim Sistemleri’ni entegre etmektir. Artık filo sistemleri ile tedarikçiler, müşteriler, sürücüler ve araçlar interaktif bir şekilde etkileşimde olacaktır” şeklinde konuştu.
Tepe, şöyle devam etti: “Sektörün her zamanki temel hedefi ve beklentisi kar ederek var olmak, büyümek, bununla beraber mutlu müşteriyi ve filoyu yönetebilmek. Bu temel hedefler çerçevesinde ticari araç kiralamanın önünün açılması sektörün büyümesini en çok tetikleyecek beklentiler arasında. Bütün bunların yanında, müşterilerimizin en çok beklediği, istediği şey ise; devletin trafik ceza, Kabis, MTV ödemeleri, OGS gibi geçiş sistemlerinin yasal mevzuatları düzenlenerek, güvenli bir şekilde entegrasyona açılması. Bu büyük bir şeffaflık, bilgiye insansız erişim ve iş yüklerinin azalması ile sektörel verimliliği kesinlikle arttıracak.”

dfg

Yukarı