Ana içeriğe atla

ayos

Türkiye’nin ilk İK yazılım şirketiyiz

13.06.2017 - 12:13

Poldy İK Sistemleri Genel Müdürü Kadri Demir, “24 yıldır insan kaynakları sektöründe yazılım geliştiren Türkiye’nin ilk İK yazılım şirketiyiz” diyor.

Poldy İK Sistemleri Genel Müdürü Kadri Demir, 24 yıldır insan kaynakları sektöründe yazılım geliştiren Türkiye’nin ilk İK yazılım şirketi olduklarını söyleyerek, “Bu süreçte bir çok yenilikleri ve gelişimleri izleme fırsatımız oldu. Son 10 yıla baktığımızda insan kaynakları departmanlarının şirketlerdeki önemi gittikçe arttı. Aynı paralellik çalışanlara da yansıdı. Çalışanların birer emtia olmaktan çok değer olduğu ve doğru insan kaynağına yatırım yapmak için yetenek yönetimi diye kavramlar geldi. Doğru yere doğru insanı almakla birlikte mevcut çalışanları şirkette tutmanın yolları için yöntemler kullanılmaya başlandı. Özellikle Y kuşağının iş hayatında aktif rol oynaması ve Z kuşağının yavaş yavaş devreye girmesi şirketlerdeki insan kaynağını yönetmek için farklı stratejilerin kurgulanması gereğini ortaya çıkardı. Internet ve mobil cihazlar insanların hayatındaki zaruri ihtiyaçlar haline geldi. Sosyal medya kullanımı çok yoğun olarak arttı. Çalışan markası gibi kavramlar geldi. Big data dediğimiz büyük verilerin yönetilmesi ve veri madenciliği konuları ile analizler yapılmaya başlandı” dedi.    

“ELEKTRONİK ORTAMA GEÇİŞ, ÇOK BÜYÜK KOLAYLIKLAR SAĞLIYOR”
İnsan kaynaklarında elektronik ortama geçişin, süreçleri yönetmek için çok büyük kolaylıklar sağladığını belirten Demir, “Bu hem sektörün gelişimi hem de firma olarak bize atılımlar yapmamız için fırsatlar sağladı. Başlangıçta sistemi yalnızca insan kaynakları departmanındaki kullanıcılar kullanıyorlardı. Sonrasında insan kaynakları süreçlerini online yönetmek için çalışan ve yöneticilere açma ihtiyacı çıktı. İlk ihtiyaç izin taleplerinin yönetilmesi oldu. Süreç olarak; çalışanlar iznini talep edecek, sonrasında bağlı olduğu yöneticisine, varsa bir üst yöneticisine ve sonrasında insan kaynaklarına gidecek şeklinde olması isteniyor. Çalışan performans değerlendirme sistemleri kullanılmaya başlandı. Şirketin ihtiyacına göre tasarlanan performans değerlendirme sistemleri online olarak yazılım üzerinden elektronik ortamda takibi yapılmaya başlandı. Biz de firma olarak şirketlerin ihtiyaçlarına göre performans değerlendirme sistemleri geliştirdik. Online olarak tüm çalışanların sisteme dahil olacağı yapılar kurduk. Çalışanlardan önerilerini almak için ödül öneri sistemlerini online olarak sistemde takibi sağladık” diye konuştu.
Demir, şöyle devam etti: “Şirketlerde insan kaynakları süreçlerinin online olarak sistemlerin kullanımı yeni fonksiyonlar ile daha da artacak. İnsan kaynakları metrikleri ve analitiği önümüzdeki gündem konuları aralarında yer almaya başlayacak. Çalışanların bireysel yetkinliklerini keşfetmek için yeni sistemler ortaya çıkacak ve şirketteki tüm çalışanlar ile nasıl entegre edileceği araştırılacak. İnsan kaynakları yönetimi insan kıymetleri yönetimine dönüşmeye başlayacak. Şirketlerin büyüklükleri yalnızca finansal değerlere göre değil insan kaynaklarının büyüklüğüne ve çalışanların yetkinliklerine göre de değerlenmeye başlanacak.” 
 

dfg

Yukarı