Ana içeriğe atla

apti

İNOKSAN, ULUSLARARASI PAZARLARDA RAKİPLERİYLE YARIŞIYOR

15.06.2022 - 16:33

İnoksan Genel Müdürü Esra Altay Batkın ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide İnoksan’ın sağlık kurumlarına sunduğu hastane projelerinde hayata geçirdikleri çalışmaları, sektörde bu alanda yarattıkları farkları ve İnoksan’ın hem yurt içinde hem de yurt dışında önümüzdeki dönemlerde faaliyete geçireceği yatırımların detaylarını konuştuk.

Sağlık kurumlarına sağladığınız hastane mutfak projelerinizde İnoksan olarak dikkat ettiğiniz noktalar nedir, diğer kurum/ kuruluşlara sağladığınız projelerden farklı olarak nasıl bir yol izliyorsunuz?

Her projemizde önceliğimiz, gelen talebi en doğru şekilde planlamak ve projeye dökmek. Sağlık kurumları için de aynı titizlik ve uzmanlığımızla önce proje alanını keşfediyor, sonrasında ihtiyaca uygun en doğru ve en kullanışlı şekilde proje uzmanlarımızın titiz çalışması sonrasında proje hayata geçiyor.

Birçok sektörün mutfağında imzası bulunan İnoksan’ın sağlık kurumları tarafından tercih edilme nedenleri nedir?

İnoksan olarak ürünlerimizin uzun yıllar kullanılıyor olması, ihtiyaca göre geliştirdiğimiz ürünlerimiz, uzman satış ekibimiz, 7/24 ulaşılabilir olan satış sonrası hizmetimizle rakiplerimizden bir adım öndeyiz

Sağlık sektörü yetkililerince sağlık kurumları mutfak projeleri için belirlenmiş kriterler mevcut mu, İnoksan olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Elbette mevcut, bu kriterler bizim için herhangi bir zorluk oluşturmamakla birlikte çalışma prensibimizde ihtiyaca yönelik projeler ürettiğimiz için profesyonel olduğumuz bir alan

Şehir hastaneleri projelerinde yerli ürün kullanımı oranı konusunda, sektörün önemli temsilcileri arasında yer alan sizlerin düşünceleri nedir?

42 yıldır sektör öncüsü bir fi rma olarak yeniliklere imzalar attık, bu alanda önemli liderlerden biri olmak gurur verici. Bununla birlikte öncü bir fi rma olmak sorumluluk da gerektiriyor, bunun için çok çalışıyoruz. AR-GE alt yapımızdan dijital altyapımıza kadar uçtan uca kurulmuş bir işletmeyiz. Ürünlerimizde enerji tasarrufunu önemsiyor, sürdürülebilirlik için önemli adımlar atıyoruz.

İçinde bulunduğumuz yıl içerisinde endüstriyel mutfak sektöründe yurt içi ve yurt dışına yönelik hedefl eriniz nelerdir?

Son dönemlerde başta turizm sektörü, AVM’ler ve sağlık kuruluşları alanında ülkemizde gerçekleşen büyük yatırımlar, yerel talebin güçlü oluşmasını sağladı ve üretim kapasitemizin önemli bir kısmını doldurdu. 2021 yılında üretimimizin yaklaşık % 30’unu ihraç ettik. İhracat payında hedefi miz üretimimizin % 50 ve üzerini gerçekleştirmektir. Önümüzdeki 2 yıl içinde de bunu gerçekleştirmeyi planlamaktayız.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

İnoksan olarak; endüstriyel mutfak cihazları ve ekipmanları üretiminde, projelendirmesinde, uygulamasında ve satış sonrası hizmetler sunma konusunda ülkemizin önde gelen fi rmasıyız. İnoksan, kendi AR-GE merkezinde tasarlanan ürünlerini hem yerel hem uluslararası pazarda kullanıcılarına sunmaktadır.

Orta-ileri teknoloji içeren ve Yerli Üretim Belgesi’ne sahip ürünlerimiz, uluslararası pazarlarda rakipleriyle boy ölçüşmektedir. Özellikle bulaşık yıkama makinelerimiz ve fırınlarımızın yüksek katma değer içerdiğini belirtebiliriz. Şirketimiz ihracat KG değerleri, ülkemiz ortalamalarının 2-3 kat üzerinde seyretmektedir.

Ekonomi Bakanlığınca dünya markaları oluşturmak kapsamında uygulanan TURQUALITY programına şirketimiz de dahil edilmiş olup, yoğun çalışmalarımız devam etmektedir. Katılmış olduğumuz sektörel fuarlarda özgün ve yüksek kaliteli ürünlerimizle ülkemizi temsil etmekteyiz.

Fuar ve tanıtım faaliyetlerimizin 40 yıldır devam etmesi nedeniyle, ürünlerimiz ve markamız Avrupa’da ve dünyanın birçok ülkesinde yüksek bilinirlik seviyesine ulaşmıştır.

ghjjh

Yukarı