Ana içeriğe atla

ayos

İHRACAT HEDEFİMİZ 200 MİLYAR DOLAR

09.07.2021 - 18:50

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle:

 

Türkiye'nin bu yıl ihracatta şahlanma yılıdır. Özellikle salgından sonraki geçen sene altıncı aydan itibaren başlayan çıkışımız devam ediyor. İnşallah haziranda da Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatını açıklayacağız. Doğal olarak tüm bu rakamlar bizi sene sonunda 200 milyar doların üzerinde bir ihracata götürecek. 200 milyar doları psikolojik olarak geçmek bizim için çok önemliydi. 100 milyar dolarlık rakamlarda uzun yıllar kaldık.

200 milyar dolar ihracatı geçtikten sonra yeni yatırımlarla artık ülke çok daha büyük hedeflere gidecek. Bundan sonraki hedefimiz 300 milyar dolar ve üzerinde ihracat gerçekleştirmek. Bu hedeflere ulaşmanın artık daha kolay olacağına inanıyorum. Çünkü Türkiye artık güvenilir, önemli bir tedarikçi. Bunu dosta, düşmana, herkese gösterdi. Salgın da bizim üretimimizi, ihracatımızı engelleyemedi.

Geçen sene dünyada sadece iki ülke hem ihracatını artırdı hem de ekonomisi büyüdü. Bunlardan biri Çin, diğeri de Türkiye'dir. Türkiye'nin ilk çeyrek rakamı da beklentilerin üzerinde geldi. Bu tablo hem iç piyasanın canlanmasıyla hem yatırımlarla hem de içerideki dinamizmle, ihracat rakamlarıyla ikinci çeyrekte çok ciddi bir büyüme olacak.

dfg

Yukarı