Ana içeriğe atla

ayos

HOBİSİNİ MESLEĞE DÖNÜŞTÜRDÜ

03.11.2021 - 18:48

Doğup büyüdüğü İzmir ve çevresinde tarihi mekanlar ve ören yerlerinden etkilenen çini sanatçısı Hülya Yangın, lise yıllarında başlayan çizim ve çini hobisinin mesleği haline geldiğini ifade etti. 

İzmir’in Dikili ilçesinde doğan çini sanatçısı Hülya Yangın, ilköğretim ve lise eğitimini Dikili’de tamamladıktan sonra farklı sektörlerde çalışma hayatını sürdürmüş. İzmir ve çevresinde ören yerlerinin de çok olması nedeniyle, çocukluğundan beri gezip gördüğü yerlerdeki mozaikler ve seramiklerin, içerdikleri geometrik şekilleri ve resimleri ile anlatmak istediklerinin her zaman ilgisini çektiğini belirten çini sanatçısı Yangın, “Benzer şekilleri rengarenk kalemlerle defterlerime karaladığımı çok iyi hatırlıyorum.” diyor. Lise yıllarında başlayan bu ilgisinin önce hobi, daha sonra da profesyonel olarak tek uğraşı alanı olacağından habersiz olan Yangın, uzun süre bu konuda eğitim almış.

 

hülyanın çinileri

 

 

“Hobi amaçlı başladığım bu zevkli, dinlendirici çini işlemeciliği işinin profesyonel olarak yapıldığında daha verimli olabileceğini ve insanın hayatını idame edebileceğini düşünerek hayal gücümü tabaklara aktarmaya başladım.” diyen Hülya Yangın, yaklaşık 10 yıldır profesyonel olarak çini yapıyor ve web sitesi aracılığı ile sanatseverler ile buluşuyor.

çini

 

 

 

Hülya Yangın çini sanatçılığının unutulmaya yüz tutan meslekler arasında olduğunu ifade ederek, “Her ne kadar tarihin tozlu sayfalarında kalsa da çini işlemeciliği benim için medeniyetimizi bir sonraki nesillere aktarmanın en güzel en estetik yoludur. Bu işi yapan sanatçı ve zanaatkar sayısı az olmasına rağmen ümidim bir kadın girişimci olarak Kültür Bakanlığı’nın desteği ile bu sanatın genç nesillere öğretilerek, gelecekte de devam etmesini sağlamaktır.” diye konuştu.

dfg

Yukarı