Ana içeriğe atla

ayos

DİZEL VE BENZİNLİ ARAÇLAR TARİH OLUYOR

09.07.2021 - 18:18

Alman devi  Volkswagen, içten yanmalı motora sahip modellerin satışını 2035’de Avrupa’da sona erdirileceğini, Çin ve ABD’de ise bir süre daha devam edeceğini açıkladı.

Wolkswagen Grup iştiraki Audi de ,23 Haziran’da, sıfır karbon emisyonu hedefinin bir parçası olarak 2033 yılına kadar dizel ve benzinli otomobil üretimini durduracağını açıklamıştı.

Audi de 2033 yılına kadar dizel ve benzinli otomobil üretimini durduracaklarını bildirdi.

AB’nin iddialı emisyon hedeflerinin, otomobil üreticilerini uzun vadede üretimde daha az emek harcanan elektrikli araçların üretimine yoğun bir şekilde yatırım yapmaya zorlaması dikkati çekiyor. Volkswagen, Kasım 2019’da yaptığı açıklamada, 2020-2024 döneminde elektrikli ve hibrit otomobillerin yanı sıra dijital teknolojiler geliştirmek için 60 milyar euro yatırım yapacağını duyurmuştu. Alınan bu kararların globaldeki etkisi, elektrifikasyona dönüşüm hızında tetikleyici etken olabilir.

Ancak etkileri gözlemlerken otomotiv sektörü ile enerji sektörünü ayırmak gerekebilir. Otomotiv sektörünün bu yasaklardan olumsuz etkilenme oranı, enerji sektörünün olumsuz etkilenmesine göre çok düşük kalacaktır.

2030 yılına geldiğimizde elektrikli araçların günlük petrol talebine etkisi 7,3 bin varil gibi bir tasarrufuna neden olabilir. Fakat günlük kullanımın 19 milyon varil olduğunu düşünüldüğünde, bu rakamın hissedilir bir seviye olmadığını söyleyebiliriz. Otomotivde dönüşüm kaçınılmaz olmakla birlikte, alacağı risk enerji sektörüne oranla daha düşük kalacaktır.

dfg

Yukarı