Ana içeriğe atla

apti

SAVUNMA SANAYİNDE BURSA’DAN DÜNYAYA AÇILAN MARKA: NOMAD TECH

03.05.2021 - 16:46

CC Holding bünyesinde faaliyet gösteren Nomad Tech, son yıllarda atağa kalkan Türk Savunma Sanayi sektöründe yerli ve milli üretime katkı sağlıyor. Yeni yatırımlarıyla global bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Nomad Tech, özellikle TSK personelinin ihtiyaç duyup bulamadığı ürünleri üreterek, sektörde büyük bir açığı kapatıyor. “Çalışmalarımızın milli ve yerli olmasına çok dikkat ediyoruz. Gücümüz yettiği kadar bu düşüncede çalışmalarımızı yapıyoruz” diyen Nomad Tech Yönetim Kurulu Başkanı Cevher Cenkçi ile hizmetlerini ve hedeflerini konuştuk.

Cevher Bey, öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz? Nasıl bir eğitim gördünüz, iş hayatına ne zaman başladınız?

1975, Şanlıurfa doğumluyum. 10 kardeşten evin erkek olarak en büyüğüyüm. Büyük olmanın verdiği sorumlulukla erken yaşta ticari hayata atılmak durumunda kaldım. Bundan dolayıdır ki eğitimimde ilerleyemedim. İş hayatına çok erken yaşta başladım. Küçük yaşlardan itibaren farklı sektörlerde çalışmalarda bulundum. Dönüm noktası olarak 2013 yılında kurduğum SCC Grup Tekstil Bilişim ve Kozmetik firmasıyla ciddi atılımlar gerçekleştirdim. Son olarak şunu diyebilirim ki 1990 yılından itibaren iş hayatı içerisindeyim. 2010 yılından itibaren de gerekli büyümeleri gerçekleştirip bugün ki durumuma geldim.

CC Holding’in kuruluş sürecini öğrenebilir miyiz? Şu an hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz?

CC Holding kuruluş sürecini 2013 yılına dayandırabiliriz. O yıllarda kurduğum kozmetik ve bitkisel ürünler firması ile kısa sürede başarıyı yakaladık. Bu firmanın yanı sıra gelişmeye bağlı olarak İnşaat ve Dış Ticaret alanlarında farklı şirketler kurduk. Daha sonra tüm firmalarımızı SCC Grup firması altında topladık. 2017 yılına geldiğimizde Holdingleşme sürecini tamamladık diyebiliriz. CC Holding bünyesinde Savunma Sanayi, İnşaat (PVC Pencere ve Çelik Çatı Sistemleri), Hayvancılık, Dış Ticaret ve Kozmetik/Bitkisel Ürünler alanları vardır.

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİME KATKI SAĞLIYORUZ

5 yıl önce Nomad Tech ile savunma sanayine adım attığınız. Nomad Tech’in büyüme sürecinden bahsedebilir misiniz?

Nomad Tech, firmalarımız içerisinde çok ayrı bir yere sahiptir. Konu vatan savunmasına yönelik faaliyetler olunca insan ayrı bir önem veriyor. Nomad Tech, savunma sanayinde, gelişen dünya teknolojisine ne gibi bir katkıda bulunabiliriz düşüncesiyle kurulan bir firmadır. Bu samimi duygularla hareket ettiğimiz için Nomad Tech, kısa sürede güzel bir konuma gelmiştir. İlk çalışmalarımız TSK personelinin ihtiyaç duyduğu taktikal malzemelerinin üretilmesiydi. Burada bir hususa dikkatinizi çekmek istiyorum. Bizim ürettiğimiz parçalar piyasada personellerimizin bulmak isteyip bulamadığı ürünlerdir. Biz Nomad Tech olarak TSK personelinin ihtiyaç duyup bulamadığı ürünleri üretmeye çalışıyoruz. Bundan dolayı ürünlerimiz çok rağbet gördü. Bizde ürün yelpazemizi genişleterek daha büyük proje çalışmalarına başladık. Çalışmalarımızın milli ve yerli olmasına çok dikkat ediyoruz. Gücümüz yettiği kadar bu düşüncede çalışmalarımızı yapıyoruz.

Savunma sanayine sunduğunuz son teknoloji ürünleriniz ve özellikleri nelerdir?

Kuruluşumuzdan bu yana ürettiğimiz taktikal ürünlerin yanı sıra 2 büyük ürün çalışmamız oldu. Bunlardan biri Akıllı Çelik Hedef, diğeri ise Hareketli Hedef Sistemidir. (Maraz K1) Bu 2 ürün de gerek yazılım gerek teknolojik olarak donanımlı ürünlerimizdir. Maraz K1 Hareketli Hedef sistemimiz 4 tekerlekli, zırhlı, insan formunda ve uzaktan yönetilebilen çok kapsamlı bir ürünümüzdür. Kısaca özelliğinden bahsetmem gerekirse 2 Km’lik bir çekim alanı içerisinde, personel tarafından yönetilen bu hedef atış eğitimlerinde kullanılmaktadır. Amacımız güvenlik personellerimizin atış eğitimlerinde Maraz K1 sayesinde atış kabiliyetini en üst seviyeye çıkarmaktır.

ÜRÜNLERİMİZ, GÜVENLİK GÜÇLERİNİ ÜSTÜN KABİLİYETLERE ULAŞTIRACAK

Dünyadaki araştırmalar ve bizim de tecrübelerimizle bu tarz hareketli hedeflerin personelin kabiliyetini ciddi manada arttırdığı yönündedir. Bu aracımızın üzerinde insan formunda bir manken vardır. İsabetli atışlarda kısa süreliğine manken geriye doğru yatarak gerçek bir atış deneyimi sunmaktadır. Akıllı Çelik Hedef ise, yine atış eğitimlerine yönelik bir ürünümüzdür. 2 Km’lik çekim alanı içerisinde kullanılabilen bir çelik hedeftir. Hedefi farklı kılan, hedefe atışın isabet edip etmediğini kontrol edebilme imkanımızın olmasıdır. Bu imkânda kurduğumuz sistem sayesinde gerçekleşmektedir. Çelik hedefteki alıcı ve vericilerimiz sayesinde, vurduğumuz hedefin yanımızdaki kumanda kutusundan takip edebilmekteyiz. Kullandığımız zırh malzemesi ise balistik aşılmaz bir çelik malzemedir. İnşallah bu ürünlerle güvenlik personellerimiz daha üstün kabiliyetlere ulaşacaktır.

AR-GE FAALİYETLERİNE BÜYÜK YATIRIM YAPIYORUZ

Üretim tesisiniz ve Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Üretim tesisimiz; 2000 m² açık alan ve 1000 m² kapalı olan olacak şekilde iki bölümden oluşmaktadır. Tesisimizde yaptığımız tüm projeleri hem elektronik hem de mekanik anlamda deneme fırsatımız bulunmaktadır. Üretim bölümümüz elektronik, elektrik ve mekanik olarak 3 bölüme ayrılmıştır. Ürünlerimizin; üretim ve test aşamaları devam ederken, diğer taraftan da AR-GE faaliyetlerimiz devam etmektedir. Aslında bizim için AR-GE; sürekli devam eden bir faaliyettir. Bu faaliyet sayesinde hem ürünlerimizin işlevselliği geliştirilmekte hem de sürekli gelişmekte olan teknolojiyi yakından takip etmekteyiz.

BVN5

Nomad Tech olarak 2021 yılına yönelik büyüme ve yatırım hedefleriniz nedir?

2021 yılı içerinde asıl amacımız; ürünlerimizin öncelikle Emniyet güçlerimiz tarafından daha aktif olarak kullanılmasını sağlamak. Daha sonraki süreçte ise yurtdışına ihraç edilecek kalemleri belirleyerek ülkemize katkı sağlamaya devam etmek istiyoruz. 2021 yılında yine olmazsa olmaz AR-GE faaliyetlerimize devam edeceğiz ve elde edeceğimiz başarı ile mevcut ürünlerimizi daha işlevsel hale getireceğiz. Ayrıca elimizde çalışmalarına devam ettiğimiz birçok proje mevcut; askeri projelerimizin yanı sıra yarı özel ve özel kurumlara gözetleme, tespit, izleme ve bakım gibi konularda hizmet ve ürün sağlamak konularımızın arasında yer alıyor. 2021 yılı son çeyreğine geldiğimiz de asıl hedefimiz; farklı projeleri hayata geçirmiş, AR-GE faaliyetlerine devam eden, ihracat kalemleri belirlenmiş, Savunma Sanayi ile ilgili projeleri olan; birey ya da kurumlara gerekli maddi manevi desteği veren bir firma olmak.

Türkiye, son dönemlerde savunma sanayinde önemli bir atılım içinde. Bu gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle; Türk milletlinin güvenliği ve savunması yabancı ülkelerin vicdanına bırakılmayacak kadar hassas bir konu. Ülkemiz için yerli ve milli savunma sanayi olmazsa olmaz bir ihtiyaç.  Şu anda ülkemizin Savunma Sanayi sektöründe ilerleyişi bu doğrultuda. Savunma Sanayinde kamu, özel sektör, üniversiteler omuz omuza çalışmakta ve yüzde 70 yerlilik ve millîlik oranı çok önemli bir başarı. Bu karalılıkla çalışarak azami düzeyde nereye kadar gidebilirsek gideceğiz inancım bu yönde.

İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ OLUŞTURULMALI

Gelecek 10 yılda sektörde nasıl bir gelecek bizi bekliyor? Türkiye olarak buna ne kadar hazırlıklıyız?

Ülkemiz özellikle son 5 yılda; tedarik koşullarının zorlayıcı etkilerinden dolayı yerli savunma sanayini destekleyici hamleler ve girişimlerde bulundu. Bu hamleler ve girişimler neticesinde önümüzdeki 10 yıllık süreçte farklı alanlarda çalışan, yüzlerce firma, kurum ve kuruluş birlikte hareket ederek savunma sanayi sektöründe başarılı bir netice elde edilecektir. Mevcut yerlilik ve millilik oranı bu doğrultuda hızla artacaktır.

Sektörde teknoloji atılımı için Ar-Ge destekleri gibi destekler yeterli midir? Başka neler yapılması gerekiyor?

Hiç Şüphesiz ki AR-GE faaliyetleri teknolojik atılımın temelini oluşturmaktadır. Nitelikli eleman, ekipman ve yatırım konularında devletimizin pek çok destek ve teşvikleri bulunmaktadır. Daha üretebilir konuma gelmek için bu faaliyetlerin durmaksızın geliştirilmesi gerekmektedir.

Savunma sanayi sektörünün daha iyi konuma gelmesi için; Türkiye’nin farklı bölgelerinde savunma sanayi sektörüne hitap edecek; ihtisas organize sanayi bölgelerinin oluşturulması. Oluşturulan bu sanayi bölgelerinin özellikle Teknik üniversiteler ile koordineli çalışma imkanlarının teşvik edilmesi gerekmektedir.

FGH6

Yoğun çalışan birisi olarak güne nasıl başlıyorsunuz?

Erken güne başlayıp, sabah sporumu yaptıktan sonra duş alıp şirkete geçerim.

Bir iş gününüz nasıl geçiyor?

Şirkete geldikten sonra asistanlarım ve yöneticilerim ile günün plan ve programı için toplantı yaptıktan sonra günün sonuna kadar yoğun bir iş temposu ile geçiyor.

Peki, günü kaçta bitiriyorsunuz?

Gün benim için geç saatlerde bitiyor diyebilirim. Mesai saatleri bittikten sonra idari kadro ile beraber şirkette çalışmaya devam edip gün sonu değerlendirilmesi yapıldıktan sonra ertesi günün planları yapılır.

Daha iyi bir iş ortamı için ekibinize nasıl önerilerde bulunuyorsunuz?

"Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım." Necip Fazıl’ın çok sevdiğim bir sözüdür, çalışanlarıma da bu konuda sürekli kendilerini geliştirip önce kendilerine daha sonra bize ve şirketlerimize yarar sağlayacakları noktasında önerilerde bulunmaya çalışıyorum.

453

ghjjh

Yukarı