Ana içeriğe atla

apti

SİVRİHİSAR YÜZÜGÜLLÜ İLE YÜKSELİYOR

16.08.2021 - 11:41

Keşfetme arzusu ile yollara düşmüş olanların, gezginlerin, yepyeni tatlar peşinde olanların, tarihin ayak izlerinden yürümek isteyenlerin ve huzur arayanların durağıdır Sivrihisar.

Tarihi, kültürü, doğası ve turizmiyle Nasreddin Hoca’nın da dediği gibi Dünyanın Merkezi olan  SİVRİHİSAR,  özgün mimari dokusu, tarihi eserleri, önemli şahsiyetleri, kültürel değerleri, doğa sporları, doğal ve yaban hayatı, endemik türleri içeren flora ve faunasıyla, keşfedilmemiş bir turizm beldesidir.  Tarihi yolların kesişme noktasında Friglerden, Romalılardan, Selçuklulardan, Osmanlılardan devraldığı birçok miras ile ziyaretçilerin ilgisini çeken Sivrihisar,  ünlü kral yolunun geçtiği ve Kibele tapınağının bulunduğu Pessinuss, üç kıtadan kuşların konakladığı Balıkdamı Kuş Cenneti, Anadolu’nun en büyük ikinci kilisesi Ermeni Kilisesi  Surp Yerortuyun ve başta Anadolu’nun en büyük ahşap direkli Camilerinden Ulu Cami olmak üzere onlarca tarihi camii, mescit, çeşme, hamam, eski mahallelerde zamanın donup kaldığı hissini verecektir.

İncili küpesi, cebesi, 5 bacalı kilimi ve asırlar boyu çeşitli uygarlıkların uğrak yeri olması nedeniyle Sivrihisar zengin mutfak kültürünün özelliklerini taşımaktadır.

WW

Sivrihisar Eskişehir’in en büyük ilçesidir. İlçe merkezi, Ankara, Eskişehir ve İzmir karayollarının kesişme noktası üzerindedir.  Çal Dağı’nın uzantısı olan volkanik bir kaya kütlesinin eteğinde, gökyüzüne doğru yükselen sivri kayalıklarıyla dikkat çeker. İlçeye ismini bu kayalıklar vermiştir. Kayalıkların Hisarönü-Balkayası mevkiinde Eskişehir Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’nce boyalı kaya resmi tespit edilmiştir. Kaya yüzeyine kırmızı boya ile at, insan ve köpek figürlerinden oluşan bir sahne resmedilmiştir.

Turizmde marka kent olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Sivrihisar, Eskişehir’in en büyük ilçesidir. Çal dağının uzantısı olan volkanik bir kaya kütlesinin eteğinde, gökyüzüne doğru yükselen sivri kayalıklarıyla dikkat çeker.  Ankara, İzmir ve Eskişehir yollarının kesişme noktasındadır. Eskişehir’e 100,  Ankara’ya 135,  Afyonkarahisar’a 120,  İzmir’e  448,  İstanbul’a  427, Çanakkale’ye ise 520 kilometre uzaklıktadır.

MEDENİYETLERİN BULUŞMA NOKTASI

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’nün öncülüğünde Sivrihisar’da birçok yeniliklere imza atılırken, festivallerin de başkenti oldu. Coğrafi Tescil İşareti alınan Meşhur Dövme Sucuk Festivali ile yüzbinleri ilçede toplayan Başkan Hamid Yüzügüllü, Uluslararası Nasreddin Hoca Festivali ile de Dünya’nın her bir yanından farklı medeniyetleri bir araya getiriyor. Yüz binlerce insan festivallerde bir araya geliyor. Düzenlediği festivallerle yüz binlerce insanı ilçede misafir eden Sivrihisar Belediyesi, ilçe esnafının kalkınmasında da büyük rol oynuyor.

SİVRİHİSAR’IN DEĞERLERİ TESCİLLENDİ

Eskişehir’in en büyük ilçesi olan Sivrihisar, tarihi turistik çalışmalarının yanı sıra geçmişten geleceğe gelen önemli değerlerinin de tescillerini alıyor. Eskişehir’in en çok Coğrafi İşaret Tescilini alan Sivrihisar Belediyesi değerlerine de sahip çıkıyor. Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü unutulmaya yüz tutmuş değerlere ve günümüz değerlerine de sahip çıkmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Türk Patent ve Marka Kurumundan ilk olarak Sivrihisar Muska Baklavası’nın tescilini alan Sivrihisar Belediyesi, yöreye ait lezzetlerden Sivrihisar Dövme Sucuğu ve Höşmerim tatlısının da Coğrafi İşaret Tescil Belgesini aldı. Sivrihisar’ın bir başka değerleri olan İncili Küpe ve Sivrihisar Cebesi’nin de Coğrafi İşaretleri alındı. Değerlerine sahip çıkan Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü “Bizim için önemli olan değerlerimizin lezzetlerimizin Coğrafi İşaret Tescil Belgelerini almaya devam ediyoruz. Ekip arkadaşlarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şimdi ise geçmişten geleceğe düğüm atılan kilimlerimizin, yine yöresel lezzetlerimizden Arabaşı ve Kelem Dolması’nın Coğrafi İşaret Tescillerini almak için başvurularımızı gerçekleştirdik” dedi. Eskişehir’in İl genelinde 9 Coğrafi İşaret Tescilli ürünü bulunurken, bunlardan 5 tanesi Sivrihisar’a ait. 

GÖNÜL DAĞININ MEMLEKETİ, GÜZELLİKLER KENTİ;

SİVRİHİSAR TURİZM İLE YÜKSELİYOR!

Bozkır’ın tam ortasında tarihe ışık tutan, tüm güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin gözde merkezi olan Sivrihisar turizm ile yükseliyor.  Tarihi turistik alanları, müzeleri, dizi ve filmlere konu olan muhteşem atmosferi ile turizmin başkenti haline gelen Sivrihisar yoğun bir şekilde ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

GÖNÜL DAĞI’NA ZİYARETÇİ AKINI

Özellikle hafta sonlarında akın akın ziyaretçilerin ve turların mesken tuttuğu Sivrihisar’da turistler dolu dolu bir gün geçiriyorlar. Türkiyenin İlk Uygulamalı Kilim Müzesi, 850 Yıllık Tarihi Ulu Camisi, Türkiye’nin İlk Açık Hava Heykel Müzesi, Zaimağa Konağı, Nasreddin Hoca Kültür Evi, Tarihi Saat Kulesi ve Seyir Terası, Ermeni Kilisesi, Pessinus Antik Kenti, Balık Damı gibi alanlarda zamanlarını keyifle geçiren, Sivrihisar’ın yöresel lezzetlerine hayran kalan yerli ve yabancı turistler Sivrihisar’ın muhteşem ve eşsiz güzellikleri ile güzel bir gün geçirme şansı buluyorlar.

DİZİ VE TV PROGRAMLARININ UĞRAK NOKTASI

Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle dikkat geçen Sivrihisar yerli ve yabancı turistlerinde uğrak noktası oldu. Film ve dizilerin platosu haline dönen Sivrihisar sokaklarında turizm de canlandı.

Sivrihisar sokakları dizilere ve filmlerin platosu haline geldi. Kısa ve uzun metrajlı filmlerin yanı sıra dizilerin de vazgeçilmez noktası oldu. Özellikle son dönemde TRT ekranlarında yayınlanan Gönül Dağı dizi ile de dikkatleri üzerine çeken Sivrihisar ziyaretçi akınına uğruyor.

TURİZMİN BAŞKENTİ

Bozkırın ortasında sıcak samimi insan ilişkilerinin yaşandığı Sivrihisar’da tarihin tam ortasında, doğası ve güzellikleri ile kendine hayran bırakan ilçe olan Sivrihisar dünyanın her yerinden misafirlerini ağırlamaya da devam ediyor.

SİVRİHİSAR ULU CAMİ UNESCO KALICI DÜNYA MİRAS LİSTESİ’NDE

Türkiye’nin en büyük ahşap direkli camisi olan 800 yıllık Sivrihisar Ulu Cami, UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'ne kalıcı olarak girmeye aday oldu.

Sivrihisar Belediyesi ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün Anadolu’daki ahşap tavanlı ve ahşap destekli camilerin UNESCO Dünya Mirası adaylık çalışmalarında evrensel değerlere sahip yapıları tüm dünyaya tanıtmak ve korunmalarını sağlayarak gelecek nesillere aktarılması adına başlattığı çalışmada, 2016 yılında UNESCO geçici listesine giren Sivrihisar Ulu Cami UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne aday gösterildi. 1274 yılında Mevlana Celaleddini Rumi’nin müritlerinden Emineddin Mikail tarafından yaptırılan Ulu Cami, 67 direği ile Türkiye’nin en büyük ahşap direkli camisi olma özelliğini taşıyor.

“Türkiye’nin de en büyük ahşap direkli camisidir”

Süreci yakından takip ettiğini dile getiren Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, tarihi değerlerini tüm dünyaya tanıtmak istediklerini belirterek, “UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi çalışmaları sürecini yakından takip ediyoruz. İlçemizin en büyük değerlerinden birisi olan 800 yıllık Ulu Camimiz maneviyatı ve eşsiz özelliği ile Türkiye’nin de en büyük ahşap direkli camisidir. Turizm potansiyelinin arttırılması ve gelecek nesillere değerlerimizi aktarmak adına çalışmalarımızı sürdürürken değerlerimizi tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz” dedi.

D

TÜRKİYE’NİN İLK UYGULAMALI KİLİM MÜZESİ

Eski belediye binasını restore eden ve turizme kazandıran Başkan Hamid Yüzügüllü ilklere imza atmaya devam ediyor. Türkiye’nin İlk Uygulamalı Kilim Müzesi’nin açılmasını sağlayan Başkan Yüzügüllü geçmişten geleceğe atılan düğümleri gün yüzüne çıkararak tarihe ve geleceğe ışık tutuyor.   

Gerçekleştirdiği projelerle adından sıkça söz ettiren Sivrihisar Belediyesi yeni Kilim Müzesi ile vatandaşlara yeni bir hizmet sunmaya başladı. Yok olma evresine gelen el dokuma kilimlerini müzede sergileyen Sivrihisar Belediyesi, ayrıca burada kurduğu atölye ile kadınları el dokuma kilim yapımına da teşvik ediyor.

QQ

ghjjh

Yukarı