Ana içeriğe atla

bridgestone

HİZMETİX’İN 13 YILLIK YOLCULUĞU

20.12.2019 - 17:53

Ekonomi ve İş Dünyası dergisi Hizmetix, 150. Sayısını kutluyor. 150. Özel sayısıyla okuyucularını bir hayli heyecanlandıran Hizmetix, geçmiş 13 yıllık zaman diliminde iş dünyanın ve hizmet sektörlerinin önde gelen temsilcilerini kapağına taşıdı. 13. Yıla gelene kadar kapağımızda kimleri ağırladığımızı sizler için sıraladık.

DER1Girişimci ruhun yeni nesil temsilcisi: Ali Sabancı
Düşünülmemiş işleri hayata geçirerek iş dünyasında ön planda yer almayı başaran Ali Sabancı daima niş işlerde yer almayı tercih ediyor. Sabancı’nın başarısındaki sırlarından birisi de bu özelliği. Başarılı bir girişimci olmak için çalışmanın önemini vurgulayan Sabancı bu özelliğin, kişinin genetiğinde ya da ailesinin mal varlığında bulunmadığını söylüyor. Anne ve babasını kendisinin seçme şansı bulunmadığını ancak zengin bir ailenin çocuğu olduğunu hatırlatan Sabancı, “Ailemi ben seçemedim. Ancak hayatımda yaptığım en iyi şey kayınpederimi seçmiş olmak. Fakat başarıyı bu özellikler sağlamıyor. Türkiye’de çok sayıda mal sahibi var ama girişimci değil. Mal sahibi olmadan, işini, görevini kendi malıymış gibi gören girişimciler en büyük servete sahip olan kişilerdir. Girişimcilik genetik bir şey değildir” dedi. İş hayatında girişimci kimliğiyle tanınan Ali Sabancı’nın başarı hikayesini sizler için hazırladık.
 

DER2Gıdayla başladı GYO ile   atağa kalktı
Aziz Torun’un iş hayatındaki serüveni Karaköy’deki küçük bir çay ocağıyla başlıyor...Baba Osman Torun’un 50 yıl önce küçük bir çay ocağıyla atıldığı ticaret hayatını gıda toptancılığı ve gayrimenkul işleriyle yürüten Mehmet ve Aziz Torun kardeşler, bugün 3.8 milyar TL’lik bir gayrimenkul portföyünü yönetiyor. Torunlar, son olarak geçtiğimiz Nisan ayında Paşabahçe’de Tekel’in arazisi için açılan ihaleyi kazanarak gündeme gelmişti. 2014’ün ikinci yarısına kadar çok önemli projeleri olduğunu söyleyen Torun, “Paşabahçe’deki eski Tekel arsasında geliştireceğimiz projeyle birlikte toplam 1.5 milyar liralık bir yatırım planımız var” şeklinde konuştu.

DER3Demet Sabancı Çetindoğan: “Her şey Türkiye için”
Beklentilerimiz her iş alanındaki gibi başarılı olmak. Hem Türkiye ekonomisine hem halkımıza faydalı olmak ve istihdam sağlamak hedefimiz. Öncelikle her şey Türkiye için.

DER4

“Müşterilerimize süreklilik ve güvenilirlik sunuyoruz”
Tüm Avrupa’da ana işi ve pazar lideri olduğu insan kaynakları yönetimi ve insan kaynakları çözümlerinde Türkiye’de önemli başarılara imza atan ve daha da ileri götürmek için vargücü ile uğraşan Trenkwalder, diğer yandan Stok Sayım Yönetimi alanında Türkiye pazarının lideri konumunda olup lojistik alanında piyasanın önde gelen firmaları ile çalışıyor.

DER5Kadınların iş hayatında olduğu bir ailede büyüdüm
İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, “Kadınların iş hayatından uzak tutulmadığı aksine işin tam merkezinde yer aldığı bir ailede doğdum. Çalışmak, bir köşesinden işe katılmak hepimizin hayatının doğal bir parçasıydı. Böyle bir ortamda büyüyüp çalışmamayı düşünemezsiniz. Farkında olmadan iş dünyası içinde yetişiyorsunuz ve bakış açınız buna göre şekilleniyor. Zamanla, çalışarak, başararak, hatalar yaparak ama hep dedemden ve ailemizin diğer çalışan üyelerinden görerek öğrendim” diyor .

DER6

“Ticarette risk almayanın rızkı da olmuyor”
Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras, “Şirketin zorluklardan geçtiği dönemde yılmadan, öğrenmeye açık bir şekilde, sürekli gelişim ilkesiyle çalışarak başarıya ulaştım. Bunu başarırken de Babam Celal Aras’ın, ‘İnsan hayalleri kadardır’ sözünü aklımın bir köşesine kazıdım. Sorun ne olursa olsun ilişkilerimde dürüst oldum. Kimseyi boş vaatlere inandırmaya çalışmadım. Çok çalışmayı göze aldım. Zorluklardan korkmadan risk alabildiğimi gördüm. Risk almayanın rıskı da olmuyor ticarette” diye konuşuyor. 

DER7

“Her zaman işimi severek yaptım”
Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, her zaman işini severek yaptığını söyleyerek, “Herkesin yaptığı işin mutfağını iyi bilmesi gerektiğine inanıyorum. Ben hayatımın her döneminde buna önem verdim. Başarılarımda işin mutfağını bilmemin çok önemli bir payı var. Ne yaparsam yapayım farklı olmaya, fark yaratmaya çalıştım. Herkes gibi yaparak başarılı olamayacağımın farkındaydım. Zamanında Hindistan’da bir kitap satın almıştım. Bu kitaptaki bir cümle, bu konuyu çok güzel özetliyordu: ‘Eğer başarılı olmak istiyorsan, ya mevcut işlerini farklı yapacaksın ya da mevcut işlerinden farklı işler yapacaksın’. Bu düşünceyi iş hayatımda model olarak seçtim ve Zorlu Grubu’na da bu anlayışın yerleşmesini sağladım” dedi.

DER8

“İşinizi severek yaptığınızda başarı kendiliğinden geliyor” 
Lisans eğitimini mühendis olarak tamamlamasına rağmen, esasında iktisat okumayı istediğini ve bu ilgi doğrultusunda notlarını hiç etkilemediği halde üniversite yıllarında ekstradan iktisat eğitimi aldığını ve Londra’da bu bölümde yüksek lisansını tamamladığını belirten Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku’nun bankacılık sektöründeki yolculuğu  2004 yılında Albaraka Türk’te Genel Müdür Danışmanı olarak göreve getirilmesiyle başladı. Albaraka Türk’teki 13 yıllık serüvenini bizİMLE paylaşan Utku, Türkiye ekonomisine dair görüşlerini dile getirirken,  aynı zamanda Albaraka Türk’ün gelecek dönemİNe ilişkin hedef ve projeleri hakkında da bilgiler verdi.

DER9

“2017 ülkemizin yeniden yükselişinin perçinlendiği bir yıl oldu” 
“Dünyada önemli siyasi ve sosyal gelişmelere sahne olan 2017 yılı, ülkemizin hem içeride hem dışarıda yeniden yükselişinin perçinlendiği bir yıl oldu” açıklamasında bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Büyük ve Güçlü Türkiye yolunda daha da kökleşen Cumhuriyetimiz, mazlum halkların en gür sesi olduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir” dedi.

DER10Kültür Koleji 58 yıldır kaliteden ödün vermiyor 
Hedefler koyarak tamamen çocuğun kaliteli eğitim alması adına bir yönetim modeli benimsediklerini söyleyen İstanbul Kültür Eğitim Kurumları Okullar Koordinatörü Biriz Kutoğlu, “Kurumumuz, 2 kampüs ve 1 üniversiteden oluşan, sektörde ailelerin güvenini kazanmış, kaliteden ödün vermeyen, evrensel vizyonuyla devam eden, bilinen bir marka halinde hizmetini sürdürüyor” diyor.

DER11Projeler ekonomimizi ateşleyecek
Başta ekonomi ve iş dünyası olmak üzere tüm kamuoyunun merakla beklediği icraat programı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sunuldu. İlk 100 günde yapılacakları açıklayan erdoğan, “İlk 100 günde yaklaşık 46 milyar liralık bütçeyle hayata geçireceğimiz 400 proje, adeta yeni dönemin ateşleyici gücü olacaktır.” dedi.

DER12Hedefimiz 500 üniversitesi arasında yer almak
Türkiye’de en çok tercih edilen vakıf üniversitelerinden biri olan ve yök verilerine göre “türkiye’nin en çok öğrencisi bulunan vakıf üniversitesi” unvanına sahip İstanbul Aydın Üniversitesi, eğitim alanındaki gelişmelerine hız kesmeden devam ediyor. 

DER 13Duvara dayanma yıkılır adama güvenme ölür
Tam 15 yıl önce, 10 Nisan 2004’te aramızdan ayrılmıştı merhum işadamı Sakıp Sabancı. Renkliydi, sevecendi, güler yüzlüydü. Onu tanıyanların hafızasında hep o gülen yüzü var. Tecrübelerini aktarmayı sever, bol bol nasihat ederdi ayrıca. Başlığımız, o nasihatlerden biri.   
 

dfs

Yukarı