Ana içeriğe atla

apti

TURİZM 2020 YOL HARİTASI

20.01.2020 - 11:08

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy: “2020’de ülkemizin tanıtım bütçesini 180 milyon dolara taşımayı, 58 milyon turist ve 41 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefliyoruz.”
 

Ülkemiz için bir marka yüzü belirlemek ve bu kapsamda yerli veya uluslararası ünlülerle çalışmak değil de, hedef pazarlarımızdaki ünlü kişiler ile ülkemizi tanıtıcı işbirliği projeleri gerçekleştirmeyi tercih ediyoruz. Türkiye'nin tanıtımı konusunda marka yüzü kullanmıyor ancak dünyaca ünlü isimler ülkemizde ağırlıyor. Türkiye'nin turizm tanıtımı ile ilgili 2019 yılında Bollywood yıldızı Jacqueline Fernandez, Hindistan'ın ünlü ses sanatçısı ve oyuncusu Harrdy Sandhu ve Brezilyalı TV yıldızı Eliana Michaelichen Bezerra gibi önemli isimler Bakanlığımızca ağırlandı ve 2020'de benzer projeler kapsamında dünyaca ünlü isimleri ülkemize davet edeceğiz. 2020'de Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile birlikte ülkemizin tanıtım bütçesini 180 milyon dolara taşımayı, 58 milyon turist ve 41 milyar dolar gelir etmeyi hedefliyoruz. 2019'da 3 ülkede yayınlanan TV reklamlarımız Almanya,İngiltere, Rusya, Hollanda, Ukrayna, Hindistan ve İsrail gibi 20 ülkede reytingi en yüksek kanallarda gösterilecek. Reklamlarımızın yayınlandığı ülke sayısı 6'dan 13'e, dergi sayısı ise 44'ten 90'a çıkarılacak. Dijital reklamların uygulandığı ülke sayısı 24'ten 45'e çıkarılacak, erişim sayısı ise 4,5 milyardan 7 milyara kadar ulaşmış olacak.

GELİR SEVİYESİ YÜKSEK KESİM İÇİN TURİZM ÜRÜNLERİNİ ÇEŞİTLENDİRECEĞİZ
Yüksek harcama potansiyeli olan hedef kitlenin ihtiyaç ve beklentilerine hitap eden yeni turizm ürünlerinin geliştirilmesi, etkin bir şekilde tanıtılması ve pazarlanması sağlanacak. Eğitim, kültür ve gelir seviyesi yüksek kitleyi ülkemize çekebilmek için Türkiye'nin farklı deneyimlerin ve özel ilgi alanlarının adresi olarak görülmesini sağlayacak turizm ürünlerinin daha fazla çeşitlendirilmesi sağlanacak. Bununla birlikte kültür ve bisiklet rotaları gibi yeni turizm rotalarının oluşturmak planlarımız arasında ve gastronomi, sağlık, inanç, MICE turizmi başta olmak üzere farklı turizm türlerine yönelik tanıtım stratejileri geliştiriliyoruz.

14 TURİZM TÜRÜ İÇİN 20 REKLAM FİLMİ ÇEKTİK
Bahsedilen türlere ek olarak golf, inanç, yat, düğün, gençlik turizmi gibi 14 farklı turizm türüne yönelik alt dallarıyla birlikte toplam 20 adet tematik reklam filmlerinin yapımı için çalışmalara başlandı bile. Ana pazarlarımıza yönelik yoğun tanıtım çalışmalarına ilave olarak Orta ve Doğu Avrupa'nın Polonya,   
Romanya gibi gelişen ekonomileri de yeni odak pazarlar içine alınacak.

HEDEF 2023’TE 75 MİLYON TURİST
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği ile Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneğince düzenlenen “Turizmde Dönüşüm Senaryoları Tanıtım Toplantısı”nın açılışında yaptığı konuşmada, 2019 yılında 51 milyon turist, 34 milyar dolara yakın turizm geliri, kişi başı gecelik gelirde de de 71 dolar seviyesinin yakalanacağını, kesin rakamların ay sonunda açıklanacağını söyledi.
Bu yıl ise bu rakamları yukarı çekerek 58 milyon turist, 40 milyar dolardan fazla turizm geliri ve kişi başı gecelikte de 78 dolarlık geliri elde etmeyi hedeflediklerini aktaran Bakan Ersoy, 2023’te de 75 milyon turisti, 65 milyar dolar turizm geliri, kişi başı gecelikte de 91 dolar geliri hedeflemeyi planladıklarını anlattı.
Bu hedefler için dünya ortalamasının çok üzerinde istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme sağlanması gerektiğini vurgulayan Bakan Ersoy, bu büyümenin sağlanması için 2018 yılı sonunda turizmde bir politika değişikliğine gittiklerini ve turizm değişim stratejilerinin de bununla beraber hazırlandığını belirtti.
Raporun lansmanını takiben düzenlenen “2033’e Doğru Türkiye Turizmi” panelinde turizmin geleceği ele alındı. Panelin moderatörlüğünü TÜSİAD Kalkınma Politikaları Yuvarlak Masa Başkanı Batu Aksoy yaparken, Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili, TÜSİAD Başekonomisti Dr. Zümrüt İmamoğlu, ZAY Strateji Başkanı ve TTYD Başkan Danışmanı Zafer Ali Yavan ve Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ konuşmacı olarak yer aldı.

ŞEHİRLERİMİZİN ÖNEMLİ PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Şehirlerimizle ilgili önemli projeleri hayata geçirmeyi sürdürüyoruz. Özellikle 'Tarihi Kent Merkezleri ve Dokuların İhyası' çalışmamız çok önem verdiğimiz bir projedir. Bu projeyi ilk etapta 25 şehirde başlattık. Zaman içinde bütün şehirlerimize yayılacak." dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet  Nuri Ersoy, Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen, "Şehir Kimliği, Kimliğin Geleceğe Taşınması ve Kültürel Etkileri Paneli"nde, Türkiye'nin yaşayan bir tarihin ülkesi olduğunu belirterek, tarih ve medeniyetin burada doğduğunu, yükseldiğini ve sayısız kültüre evrildiğini, Türk milletinin ebedi vatan Anadolu topraklarında, eşi benzeri olmayan zenginlikler içerisinde yaşadığını ifade etti.

aaKENDİ FİKRİ VE FİZİKİ VARLIĞIMIZI ADAPTE ETMELİYİZ
Her şehirde tarihin insanlığa komşuluk yapmaya devam ettiğini anlatan Bakan Ersoy, "Bu mekansal özellik, şehirlerimizin kimliğini oluşturan en önemli iki etmenden biridir. İkinci etmen ise aslında her şeyin merkezinde bulunarak, sebebi ve sonucu olan insan unsurudur. Lakin bunu ilk etmen olan tarihi mirastan ve mekandan tamamen ayrı düşünmemek gerekir. Bugünün penceresinden baktığımızda, şehirlerimizin kimliği için, 'geçmişin insanları ile bugünün insanları arasındaki etkileşimdir' demek yanlış olmayacaktır. Bir kimlik olgusundan bahsediyorsak, geçmişi göz ardı etmek mümkün değildir. Hafızasını kaybetmiş bir insanın kimliği ne derece zarar görmüşse, tarihinden kopmuş şehirler de aynı zarara uğramış olacaktır. Dolayısıyla, kimliğin geleceğe aktarılmasının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için önce geçmişin sağlıklı bir şekilde sahiplenilmesi, korunması ve muhafaza edilmesi gereklidir. Sonrasında bu geçmişi zedelemeyecek şekilde, çağın gerektirdiği ve geliştirdiği yeniliklerle kendi fikri ve fiziki varlığımızı adapte etmeliyiz." diye konuştu.

ŞEHİR SİLüETİNİN BOZULMAMASINA ÜST DÜZEYDE FARKINDALIK
Şehirlerin siluetlerinde yatan anlama işaret eden Ersoy, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın sık sık dile getirdiği, 'şehirlerin siluetlerinin bozulmaması' noktasındaki hassasiyeti, bu hususta ülkemizde en üst düzeyde temsil edilen bir farkındalık olduğunu da göstermektedir. İstanbul'un özgün ve tanıdık siluetinin zarar görmesiyle duyduğumuz, 'bir şeyleri kaybetme hissiyatına' hepimiz aşinayız. Tabii, bu sadece İstanbul için geçerli değildir. Karadeniz yaylalarının geleneksel evlerinin yanında yükselmiş betonarme yapıları hatırlayın. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları, gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın gerekse İçişleri Bakanlığımızın titiz ve kararlı çalışmaları ile başlayan temizliğin önemini bu bağlamda daha net anlamamız gerekiyor. Aynı şekilde Kapadokya'da Bakanlık olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla birlikte kaçak yapılara yönelik başlattığımız yıkım çalışmaları da bu çerçevede değerlendirilmelidir. Kapadokya Alan Başkanlığı'nı kurmamızdaki en önemli sebep, bu alanın bütüncül olarak korunması, bürokrasi ve yetki karmaşasının sonucu olan kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi sorumluluğudur." değerlendirmesini yaptı.
Ersoy, dünyanın en önde gelen turizm kentlerine atfedilen değerlerin, özgün kültür dokusunun bir sonucu olduğunu ifade ederek, şehirlerin kültürel dokusunun iyi korunmasıyla turizmden ekonomiye güçlü bir geri dönüş ve fayda sağlanacağını vurguladı. 

HEDEF 2023
Ersoy, korunması gereken milli ve manevi değerlerin binlerce yıllık süzgecinden geçerek şekillenmiş özgün kültürlerin varlığına değinerek, konuşmasına şöyle devam etti:
"Hayatın her alanında bu kültüre sahip çıkmak, yansıtmak ve yaşatmak ile onu geleceğe aktarmak mümkün olacaktır. Şehirlerin kimliği hususu da bu konunun önemli bir parçasıdır. Bu gözle bakılmalı, gerekli özen ve önem herkes tarafından gösterilmelidir. Tabii ki onlarca yıllık yanlışlar bir anda düzeltilemez. Ancak ele aldığımız bu konulara karşı bugün en üst makamdan başlayarak son derece hassas ve bilinçli yaklaşan bir devlet aklı hakimdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2023 hedeflerine kararlılıkla yürüyen Türkiye, kendi özgün yapısını ve medeniyetini tüm zenginliğiyle yansıtan modern şehirlerin inşasını da gerçekleştirmeye muktedirdir."
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka da paneli düzenlemekten mutluluk duyduğunu belirtti. Panele, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanı sıra Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, AK Parti Konya milletvekilleri ve belediye başkanları ile çok sayıda kişi katıldı.

YABANCILAR ÇOCUKLARINA TÜRK OYUNCULARIN ADINI VERİYOR 
Sinemada çığır açacak projeleri hayata geçirdik; Filming in Turkey bunlara en güzel ve çarpıcı örnek. Yabancı yapımcılar için A'dan Z'ye inanılmaz bir platform oluşturduk. Dizi filmlerimiz 150 den fazla ülkeye ihraç ediliyor ve büyük ilgiyle takip ediliyor. Yabancı izleyiciler doğan çocuklarına Türk oyuncuların adını veriyor.

HEDEF 104 MİLYON TURİST 119 MİLYAR DOLAR GELİR 
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) tarafından Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) işbirliği ile hazırlanan “Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu”, Conrad İstanbul Bosphorus’da düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşıldı. Raporda, Türkiye ekonomisinde önemli rol oynayan turizm sektörü özelinde belirlenen dönüşüm senaryolarının hayata geçirilmesi durumunda, 2033’te 104 milyon turist ve 119 milyar dolar turizm geliri elde edilebileceği belirtiliyor.
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin ile TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski’nin ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açılış konuşmasını yaptığı etkinlikte   iki kurumun işbirliğinde hazırlanan “Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu” açıklandı. 2017 yılının Mayıs ayından bu yana üzerinde titiz bir çalışma gerçekleştirilen, turizmin çeşitlendirilerek ülke sathına ve 12 aya yayılması, kişi başı turizm gelirinin artırılması amacıyla hazırlanan rapor, gerçekçi analizler ve stratejik dönüşüm senaryoları içeriyor.

HER TÜRLÜ DESTEK VERİLECEK
Kültür ve Turizm Bakanlığının bu toprakların kültürel kimliğini korumak için büyük bir hassasiyet içinde yoğun mesai harcadığını anlatan Ersoy, şunları kaydetti:  "Şehirlerimizle ilgili önemli projeleri hayata geçirmeyi sürdürüyoruz. Özellikle 'Tarihi Kent Merkezleri ve Dokuların İhyası' çalışmamız çok önem verdiğimiz bir projedir. Bu projeyi ilk etapta 25 şehirde başlattık. Zaman içinde bütün şehirlerimize yayılacak. Önemli olan, şehirlerimizdeki tarihi ve kültürel değerlerimizin, koruma, kullanma dengesi içerisinde gelecek nesillere aktarılmasıdır. Bu bağlamda belediyelerimize de her türlü desteği vermeye hazırız, yapmaya da başladık."

turr
 

ghjjh

Yukarı