Ana içeriğe atla

apti

LOJİSTİK SEKTÖRÜNE ‘ÇIRAK’ OLARAK GİRDİ, ‘USTA’ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

16.06.2021 - 15:49

Müşterilerine; gümrüklü ve gümrüksüz depolama, depolama dahili operasyonları ve dağıtım operasyonları gibi alanlarda hizmetler sunan Sienzi Lojistik’in  kuruluş hikayesini ve hedeflerini Genel Müdür Murat Doğan Hizmetix’e anlattı. 1999 yılında kendi deyimiyle ‘çırak’ olarak girdiği lojistik sektöründe bugün, usta olma yolunda ortağı olduğu şirkette emin adımlarla yoluna devam ettiğini vurgulayan Murat Doğan, kariyerindeki başarısını sektörün duayen isimlerinden Saffet Ulusoy’la bir dönem çalışmasına borçlu olduğuna dikkati çekiyor.

 • Murat Bey, öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz? Nasıl bir eğitim gördünüz, iş hayatına ne zaman başladınız?

1978 Bakırköy doğumluyum, aslen Erzincanlıyım. 3 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğuyum. Tahsilime Anadolu Üniversite Kamu Yönetimi Bölümü 2.sınıfta ara verip iş hayatına başladım. Öncelikle 1999 yılında bir gümrük müşavirliği şirketiyle başlayan iş hayatım sırasıyla Kardemir Uluslararası Nakliyat, Ulusoy Holding, Kıta Antrepo ve Asbir Antrepo deneyimleriyle devam etti. Şu anda ise 2007 yılı itibariyle kurucu ortak olarak dahil Sienzi Lojistik Antrepo şirketinde Genel Müdürlük görevime devam etmekteyim.

Bu süreçte yarım kalan tahsilimi de Beykent Üniversitesi Lojistik Bölümü’nde 2016 yılı mezuniyetiyle tamamladım.

Eğitimin hiç bitmeyen bir yaşam tarzı olduğunu kabul ederek çeşitli lise ve üniversitelerde sektör temsilciliği, öğrenci buluşmaları, panel ve konferanslarla eğitim sürecime devam etmekteyim.

 • Peki, neden lojistik? Sizi bu sektöre çeken ne oldu?

Bu soruya tüm içtenliğimle şu cevabı verebilirim; bizim jenerasyonumuzda sektör seçmek, meslek sahibi olmak bugünün koşullarıyla benzer özellikler taşımıyordu. Ben de bir yakınım vasıtasıyla çırak olarak başladığım bu sektörde sırasıyla tüm dereceleri tamamlayarak usta olma yolunda ilerlemeye çalışıyorum.

 • Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi? Bize iş yaşamınızın kilometre taşlarını anlatabilir misiniz?

Kariyer yolculuğumdaki en önemli temel taşı, çok genç yaşlarda ve meslekte çok toy olduğum dönemlerde sektörümüzün kıymetli büyüklerinden Saffet Ulusoy ile çalışma fırsatı bulmamdı.

Bu temel taş, sektör yolculuğumdaki binayı oluşturan duvarlarda en güçlü etken oldu. Kendisiyle yaşadığım deneyimleri her mecrada anlatmak hem kendimi yenilemek hem de paydaşlarıma katkı sağlamak adına her zaman faydalı olmuştur. Vesileyle kendisini minnetle anıyorum.

 • Sienzi Lojistik nasıl ortaya çıktı?

Şöyle özetleyeyim; bildiğiniz gibi o yıllarda ilk faaliyet alanımız gümrüklü antrepo işletmeciliğiydi.

Sektörde “sadece” antrepoculuk hizmeti veren az sayıda firma bulunmaktaydı. Bu motivasyonla uluslararası nakliyecilik yapıp gümrüklü antreposu olmayan ve/veya Türkiye bacağı olan uluslararası nakliye firmalarına hizmet vermek amacıyla yola çıktık. Süreç içerisinde aynı firmaların ihracat yüklerinin parsiyel organizasyonları ile devam eden iş birliğimiz bize lojistik depo işletmeciliği kanalını açtı, 2015 yılında başladığımız lojistik depoculuk ise bize antrepoda işlemleri biten ve serbest dolaşıma giren eşyaların depolama, dağıtım ve depolama dahili operasyonlarını gerçekleştirme olanağı sundu.

H

 • Sektörde sizi öne çıkaran hizmetleriniz ve tecrübenizden bahsedebilir misiniz?

Sienzi Lojistik Antrepo müşterilerinin ihtiya

Geldiğimiz noktada A tipi genel gümrüklü antrepo işletmeciliğinin yanı sıra, yanıcı parsiyel eşya depolama, ihracat yükleme, gümrüksüz depolama ve e-ticarete konu eşyaların son tüketiciye teslimini içeren faaliyetlerin tamamını yürütmekteyiz. Bizi öne çıkaran temel faktör tüm bu hizmetleri tek çatı altında verebiliyor olmamız ve uzman kadromuzla planlı şekilde hareket ediyor olmamızdır.

Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi süreci bize eski bir atasözümüz olan “kervan yolda dizilir” bakış açısını sektörümüz özelinde artık uygulamamamız gerektiğini öğretti.

Bizler de artık yatırımlarımızı, organizasyon şemamızı ve yönetim süreçlerimizi önceden planlayarak hareket etmeye başladık.

 • Pandemiyle birlikte e-ticarette de büyük bir artış yaşandı. E-ticaret lojistiği alanında sunduğunuz çözümlere değinebilir misiniz?

Pandemi süreciyle birlikte hızla büyüyen e-ticaret ağının temelinde “hız” faktörü bulunmaktadır.

E-ticaret alanında satış yapan firmalarımızın gereksinim duyduğu bilişim altyapısını pandemi öncesinde hazırlamış olmak bize hızlı bir adaptasyon sağladı.

E-ticaret lojistiğinde istenilen hıza ulaşmak için gerekli olan temel taşın teknolojiyi doğru kullanmak olduğunu düşünüyorum; depo programımız üzerinden müşterilerimize sağladığımız entegrasyon ve uzak bağlantı imkânı süreci ciddi oranda hızlandırmakta ve iş yükünü azaltmaktadır.

Müşterilerimiz, uzak bağlantı üzerinden depo stoku ve ürün hareketi gibi birçok kademeyi kontrol edebilmekte, programlar arası entegrasyon ile siparişleri anlık olarak depoya iletebilmektedir. Bunun sonucunda operasyon daha hızlı ve daha kontrol edilebilir olarak yürütülmektedir.

 • Dijital dönüşüm artık şirketlerin olmazsa olmazı. Teknolojik dönüşüm kapsamında hangi adımları atıyorsunuz?

Bu kapsamda attığımız en büyük adım az önce de bahsettiğim gibi entegrasyon ve uzak bağlantı kanallarını doğru kullanmak oldu. Bu sayede bilgi bekleme sürecini olabildiğince kısaltıyor, anlık bilgiye ulaşım sağlıyoruz. Depo programı üzerinden istenilen raporları uzak bağlantı yoluyla müşterilerimize sunuyoruz.

Bunun yanı sıra barkod sistemiyle depolama yaparak, el terminalleri ile ürün topluyor hata payını en aza indiriyoruz.

Ş

 • Sienzi’yi daha da ileriye taşıma adına hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bu soru vesilesiyle, Trakya bölgesinde 2022 yılının 2.yarısı itibariyle başlayacağımız 60 bin metrekare e-ticaret depolama tesisimizin müjdesini vermiş olalım. Sienzi sektöründe marka olma yolunda emin adımlarla ilerlerken büyümeye ve gelişmeye devam edecektir.

 • Sektörün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu kapsamda beklentileriniz neler?

Sektörün geleceğini gümrüklü antrepoculuk ve lojistik olarak 2 başlıkta değerlendirebiliriz.

Gümrüklü antrepoculuk kısmında, 2020 yılı itibariyle faaliyet göstermeye başlayan Gümrüklü Antrepo İşletmecileri Derneği GAİD’de Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmekteyim.

Dolayısıyla Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün bu alanda yapmış olduğu ve yapmayı planladığı birçok iyileştirmeyi bizzat takip ediyoruz. Derneğimiz aracılığıyla ortak taleplerimizin belirlenmesi ve karşılık bulması sektörümüzün geleceği adına çok önemli adımlardır.

Lojistik kısmında ise içinde bulunduğumuz süreç dolayısıyla üretim yapan firmaların stoklarını yükselttiği, mamul ürünlerin de daha çok e-ticaret aracılığıyla son tüketiciye ulaştığını gözlemlemekteyiz.

Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da yatırım ve organizasyonunu zamanın gereksinimlerine göre şekillendiren firmaların güçlenerek çıktığı bir dönem öngörüyorum.

 • Son olarak genç girişimcilere tavsiye ve önerileriniz neler olacak? Gençler nasıl hareket ederlerse başarıya ulaşabilir?

Her yerde, tüm buluşmalarda üzerine basa basa söylediğim şeyi tekrar etmek istiyorum; mutlaka İngilizce ve yanında bir dil daha öğrenmeleri gerektiğini, iş hayatında sabırlı olmaları gerektiğini, en önemlisi dürüst olmalarını öneriyorum. Steve Jobs’un çok sevdiğim bir sözünü eklemek istiyorum: “Dünyayı değiştirenler ancak bunu yapabileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlardır.”

“GÜNE ERKEN BAŞLARIM”

 • Yoğun çalışan birisi olarak güne nasıl başlıyorsunuz?

Günü verimli kullanabilmek için güne daima erken başlıyorum.

 • Bir iş gününüz nasıl geçiyor?

Günlerim genel itibariyle yoğun bir toplantı programıyla ve dernek ile yaptığımız gümrük ziyaretleriyle geçiyor.

 • Peki, günü kaçta bitiriyorsunuz?

Günün yoğunluğuna göre değişiyor ama erken bitirmemiz pek mümkün olmuyor.

 • Ev, aile ve iş dengesini nasıl sağlıyorsunuz?

Çok büyük bir gündem olmadığı sürece hafta sonlarımın Ela Derin ve Alin Defne’nin olduğunu herkes bilir.

 • Son dönemde okuyup etkilendiğiniz bir iş kitabı var mı?

BETA Yayınları’ndan çıkan “İşletmelerin Kaçınılmaz Yolculuğu-Dijital Dönüşüm”

P

ghjjh

Yukarı