Ana içeriğe atla

bridgestone

2019 YILI UTİKAD İÇİN YOĞUN GEÇTİ

23.12.2019 - 10:22

UTİKAD Başkanı Emre Eldener: “Derneğimiz bünyesinde yapılan mesleki eğitimlerle, çalışma grubu faaliyetlerimizle sektör çalışanlarını da bir araya getirerek sektör adına çalışmalar gerçekleştirmeyi sürdürüyoruz.”

Lojistik sektöründe teknolojinin yerinden bahseder misiniz?
Teknolojinin kullanımı ve hızlı gelişimi birçok sektörde olduğu gibi lojistikte de iş yapış şekillerinin değişimine neden oldu. Şahsi görüşüm, şu anda sektörde faaliyet gösteren firmaların tamamı, 5-10 yıl sonra birer yazılım şirketi haline gelecek. Yapay zeka programlarının kullanılmaya başladığını göreceğiz. Bu insan kaynaklı hataları minimize edip otomasyonu yaygın hale getirecek. Sadece robotların çalıştığı, insansız lojistik merkezler ya da sürücüsüz araçlar sektörümüzde gün geçtikçe artacak. Bu Avrupa'ya yapılan taşımacılığın hızlanması anlamına gelecek. Çünkü bu araçları, insanlar gibi 8 saat araç kullandırdıktan sonra 8 saat dinlendirmek zorunda kalmayacağız. Yeni devreye girmeye başlayan blokzinciri uygulamalarının da sektörümüzde yaygınlaşacağına inanıyoruz. Blokzincirinin bizi önümüzdeki süreçte, aracıların devreden çıktığı, birçok işlemin hızlandığı ve ucuzladığı bir döneme götüreceğini görüyoruz. Bu konuda   olarak aktif şekilde çalışıyor ve sektörün farkındalığını arttırmaya yönelik etkinlikler düzenliyoruz. 

Hizmet kalitesini artırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Derneğimiz bünyesinde gerçekleştirdiğimiz çalışma grubu faaliyetlerimizle üyelerimizi bir araya getirerek sektörün gelişimi için ortak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Ayrıca sektörün gündem konuları doğrultusunda tüm yıl boyunca çeşitli Bakanlık ziyaretleri gerçekleştirerek bu çalışmalarımızı destekliyoruz. Birçok üniversite ve kurumda, meslektaş adaylarımızla bir araya gelerek sektöre nasıl hazırlanmaları gerektiğini aktarıyoruz. 

2019 yılı UTİKAD için nasıl geçti? 2020 hedefleriniz nelerdir?
2019 yılı UTİKAD için yoğun geçti. Derneğimiz bünyesinde yapılan mesleki eğitimlerle, çalışma grubu faaliyetlerimizle sektör çalışanlarını da bir araya getirerek sektör adına çalışmalar gerçekleştirmeyi sürdürüyoruz.  Bu yıl da tıpkı geçtiğimiz yıl da olduğu gibi ‘geleceğe ışık tutan’ bir etkinlik gerçekleştirdik.
UTİKAD tarafından ikinci kez düzenlenen “UTİKAD Zirve” bu yıl bizi ‘İleri’ye Dönüşüm’ temasıyla buluşturdu. Zirvede, dijitalleşmeden ekonomiye, teknolojiden çevreye ve Z kuşağına kadar, alanında yetkin isimler ve sektör liderleri, tüm gün boyunca deneyimlerini ve öngörülerini katılımcılarla paylaştı. 2020 yılında da yine sektöre katkı sağlayacak farklı bir zirve ile karşınıza çıkmak üzere çalışmaya devam ediyoruz.
Zirvenin yanı sıra bu yıl Eylül ayında FIATA Diploma Eğitimi 4. dönem mezuniyetini gerçekleştirdik. 21 Eylül 2019 tarihinde ise 5. döneme başladık. Ayrıca bu yıl UTİKAD olarak, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen "Okul-Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli" protokolünü imzaladık. İmzalanan protokol ile İstanbul ilinde mesleki ve teknik eğitim okullarının eğitsel, sosyal ve ekonomik gereksinimlerinin giderilmesi, sektörlerde ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün oluşmasına katkı sağlamasını amaçlıyoruz.

dfs

Yukarı