Ana içeriğe atla

ayos

ÇEVRECİ TAŞIMACILIK İLE KISA ZAMANDA HASARSIZ VE EKSİKSİZ HİZMET

18.01.2018 - 17:06

İntermodal taşımacılık sistemini anlatan Reysaş Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Egemen Döven, taşıma şekillerinin avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi verdi.

İntermodal taşımacılık sistemini bizlere kısaca anlatır mısınız?
İntermodal taşımacılıkta yükler, müşteriden ön taşımayla konteyner ile tırlarla alınır. Eğer müşterinin rampası yoksa malzemeler tenteli tırlarla alınır ve uygun bir depo veya sahada konteynere aktarılır. Alınma sonrasında konteyner çıkış terminaline teslim edilir. Gümrük işlemleri bittikten sonra konteyner çıkış için trene yüklenir ve trenin çıkışı gerçekleşir. Tren diğer ana terminale vardıktan sonra yine gümrük işlemleri için yere indirilir. Gümrük işlemleri bittikten sonra tıra yüklenir ve son taşımayla müşteriye teslim edilir. Yine alıcının rampası yoksa malzemeler terminalde uygun bir depo veya sahada konteynerden tenteli tıra aktarılır ve son taşıma bu şekilde gerçekleşmiş olur. 

KISA ZAMANDA HASARSIZ VE EKSİKSİZ TAŞIMACILIK
İntermodal taşımacılık alanında sunduğunuz hizmetlerde önem verdiğiniz ve uyguladığınız kriterlerden bahseder misiniz?

Malzemeleri en kısa zamanda, hasarsız ve eksiksiz ulaştırmak ve yol boyunca meydana gelebilecek aksaklıkları gidermek hizmet verirken dikkat ettiğimiz kriterlerdir.
Ekipman esnekliğine sahip misiniz? Mesela müşterilerin yüküne en uygun konteynerler bünyenizde mevcut mu?
Ekipman portföyümüzde 20 dc, 40 dc ve 45pwhc ölçülerinde konteynerler mevcuttur. Fakat demiryolu multimodal taşımalarda sadece 45 pwdc kullanılmaktadır.

MALİYET VE ZAMAN FARKLARI VAR
İntermodal taşımacılığın firmalara sağladığı maliyet-zaman tasarrufu ve avantajlarını özetler misiniz?

Taşıma şekillerinde demiryolu intermodal ikinci sıradadır. Taşıma şekillerinin avantaj ve dezavantajları vardır. Karayolu taşımacılığının; navlun dezavantajı, fakat transit süre avantajı vardır. Denizyolunda; navlun karayolundan ucuzdur, fakat transit süresi uzundur. Demiryolu taşımacılığında ise navlun karayolundan ucuz fakat denizyolundan pahalıdır. Transit sürede denizyolundan hızlı fakat karayolundan yavaştır.

dfg

Yukarı