Ana içeriğe atla

ayos

DÜNYAYLA REKABET EDİYOR

15.12.2016 - 16:09

Yeşilyurt Liman İşletmeleri Müdür Yardımcısı Salih Cengiz, 2006 yılında Yeşilyurt Grup tarafından hizmete açılan Yeşilyurt Limanı’nın yıllık 8 milyon ton yük elleçleme ve bin 500 adet gemi kabul kapasitesine sahip olduğunu söyleyerek, “2006 yılından bu zamana kadar geçen zamanda Yeşilyurt Limanı’nda yaklaşık 35 milyon ton yük elleçlemesi gerçekleştirildi” dedi.

Yeşilyurt Limanı’nın bin metreyi bulan yanaşma rıhtımı ve 20 metre derinliği ile büyük groslu gemilere rahatlıkla hizmet verebildiğini ifade eden Yeşilyurt Liman İşletmeleri Müdür Yardımcısı Salih Cengiz, “Bu bağlamda Karadeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birisiyiz. Bu bölgede daha öncelerden yüksek tonajlı ve özellikle panamax tipi gemilerin yanaşması, mevcut limanlarda uygun derinlik olmamasından ötürü gerçekleştirilmiyordu. Yeşilyurt Liman İşletmeleri olarak bu eksikliği ortadan kaldırarak bölgeyi dünya ticaretine entegre ettik. Bununla paralel olarak bu büyüklükte gemilere hizmet verebilecek makine parkımız, modern altyapımız, deneyimli personelimiz ve açık-kapalı depolama alanlarımızla müşterilerimize her türlü kolaylıkları sağlıyoruz” diye konuştu.

“DEPOLAMA KAPASİTESİ OLARAK ÖNEMLİ YERE SAHİBİZ”
Yaklaşık 134 bin metrekare alan üzerine kurulu olan Yeşilyurt Liman İşletmeleri’nin depolama kapasitesi bakımından da önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Cengiz, “70 bin ton kapasiteli kapalı ambar ve antrepolar, 35 bin ton kapasiteli hububat siloları, 60 bin metrekare açık beton ve toprak depolama sahaları mevcut. Yine devam eden geri saha çalışmamız var. Yaklaşık olarak 70 dönüm ilave alanın işletmemize dahil olmasıyla birlikte depolama olarak mevcut kapasitemizde birebir bir artış sağlanacak. Yeşilyurt Limanı, vinç ve makine bakımından da en son teknolojik ekipmanlarla donatılmış durumda. Yüksek kaldırma kapasiteli mobil vinçleri ve elleçleme ekipmanlarıyla yükleme-boşaltma işlemleri sürat ve güvenli bir şekilde gerçekleştiriliyor” şeklinde konuştu.

“DÜNYA TİCARETİNE YÖN VERİYORUZ”
Yeşilyurt Liman İşletmeleri’nde pilotaj-römorkaj hizmetleri, katı-sıvı atık alımı, tatlı su, elektirik, kantar, gümrük hizmetlerinin kaliteli ve güvenilir bir şekilde verildiğini hatırlatan Cengiz, sözlerine şöyle devam etti: “İşletmemizde genel olarak dökme yükler elleçlendiğinden ötürü müşteri portföyümüzü hububatçılar, kömürcüler, maden sektörü, inşaat sektörü, gıda ve tarım sektörü oluşturuyor. Bununla birlikte kendi demir çelik fabrikalarımızın hammadde ithalatı ve mamul ihracı da doğal olarak limanımızda gerçekleştiriliyor. Limanımız konumu itibariyle Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Romanya ve diğer birçok ülke limanlarına yakınlığı ile bölgesel ticaret hacmine ve dünya ticaretine yön vermiş durumda. Bugün Türkiye’ye giren gübrenin, kömürün, tahılın, hurdanın, orman ürünlerinin çok önemli bir bölümü başta Rusya olmak üzere Karadeniz ülkelerinden Samsun’a geliyor ve büyük kısmı Yeşilyurt Liman İşletmeleri’nde elleçleniyor. Batı ile doğu arasındaki ticaret hattında bir üst olma görevini üstlenen Yeşilyurt Liman İşletmeleri, faaliyetine başladığı günden itibaren bölge ticaret hacmine yıllık baz da yaklaşık 3-4 milyon ton bir ilave yük giriş çıkışı sağladı. Yeşilyurt Liman İşletmeleri demir çelik alanında olduğu gibi limancılık alanında da diğer dünya limanları ile rekabet edebilir seviyeye gelmiş bulunuyor.”

dfg

Yukarı