Ana içeriğe atla

ayos

Firmalar hatalarını kendileri buluyor

20.07.2017 - 11:55

“Denetim sürecimizin çok aydınlatıcı olması nedeniyle firmaların yüksek maliyetli danışmanlık hizmeti almasına gerek kalmıyor” diyen ERC Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Yasemin Manavbaşı, “Firmalar, danışmanlık almak yerine denetime girip kendi hatalarını kendileri görüp, kendi çözümlerini buldular” dedi.

Ülkemizde toplu taşımada AB mevzuatı çerçevesinde rehabilitasyon çalışmaları hızla devam eden demiryollarına dönük hizmet üreten Avusturya/ERC GmbH’ın yetkili denetim kuruluşu ERC Türkiye, çalışmalarını gelişen ihtiyaçlara göre başarıyla sürdürüyor.
Türkiye’de operasyon yapan ilk onaylanmış kuruluşlardan olan ERC, demiryolu araçlarının Avrupa Birliği mevzuatına uygunluğunu değerlendiriyor ve belgelendiriyor. Merkezi Avusturya’da olan ERC GmbH, 2012 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteriyor.
Türkiye’de önemli birçok projelerde yar alan ERC, yüzde 100 yerli üretim pek çok vagonun üretim sürecinin Avrupa Birliği standartlarında olduğunu gösteren TSI Belgesi’ni verdi. ERC Türkiye aynı zamanda yüksek kalitedeki yük vagonlarının işletmesini, bakımını ve tamirini yapan atölyeleri de denetleyerek ECM Belgesi veriyor. Üretici yerli şirketlerin gelişmesine de katkıda bulunuyor.
Yüksek kalitedeki yük vagonlarının bakım ve tamirini yapan atölyelerin mevzuat gereği Avrupa Birliği’ne uygun şekilde işlerlik gösterdiğini belirten ECM sertifikası alması gerekiyor. Tamir bakım atölyeleri, belli yüksek standartlarda hizmet vermek için denetimden geçerek ECM sertifikası alıyorlar.  ERC Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Yasemin Manavbaşı üretilen yüksek kalitedeki yük vagonlarının bakım ve tamirinin de çok önemli olduğunu belirterek, “Yürürlüğe giren mevzuatlar gereği bu tamir bakım atölyeleri de belli yüksek standartları karşılamak zorundadırlar. Bu atölyelerin Avrupa Birliği mevzuatlarına uygun şekilde işlerlik göstermesi bir denetim ve sertifikasyon sürecine bağlıdır” dedi.  
Aynı zamanda İYM Group Başkan vekili de olan Dr.Yasemin Manavbaşı, belgelendirme kuruluşlarının normalde danışmanlık yapmadıklarını vurgulayarak, “Denetim süreçleri firmalar için çok yararlı oldu. Denetim sürecimizin çok aydınlatıcı olması nedeniyle firmaların ayrıca yüksek maliyetli danışmanlık hizmeti almasına gerek kalmıyor. Çok güzel örneklerimiz var. Firmalar, danışmanlık almak yerine denetime girip kendi hatalarını kendileri görüp, kendi çözümlerini buldular. Böylece çok yüksek maliyetli olan danışmanlık hizmeti almadan kendi çözümünü ve işleyişini yerleştirdiler” dedi.

dfg

Yukarı