Ana içeriğe atla

bridgestone

İŞ HAYATIMDA BABAMI ÖRNEK ALIYORUM

10.05.2019 - 11:50

EKSA TRANSPORT YÖNETİM KURULU ÜYESİ ELİF KARAOĞLU: “TAŞIMACILIK UZUN YILLARDIR AİLE İŞİMİZ OLDUĞU İÇİN LOJİSTİK SEKTÖRÜ VE ÇEVRESİYLE BÜYÜDÜM. İŞ HAYATIMDA HER ZAMAN BABAMIN AZMİNİ, ÇALIŞKANLIĞINI VE CESARETİNİ ÖRNEK ALIYORUM. ROL MODELİM BABAM.”

Lojistik sektöründe söz sahibi olan kadınlardan biri de Eksa Transport Yönetim Kurulu Üyesi Elif Karaoğlu. Karaoğlu, kariyeriyle ilgili sorularımızı yanıtladı. 

Öncelikle kariyerinizden kısaca bahsedebilir misiniz?
Üniversite bittikten sonra bir süre aile firmamızda çalıştım. Sonra bir yıl özel antrepo deneyimim oldu.  Ardından dil eğitimi için bir yıldan fazla İngiltere’de yaşadım. Türkiye’ye döndüğümde tekstil ve dolaylı olarak da e-ticarete yöneldim. E-ticaret sektörünün ilk parladığı zamanlarda ortaklı olarak internet sitesi kurup bu sektörde 4 sene geçirdim. Ardından Eksa Transport ile taşımacılığa geri döndüm.  

İş hayatına nasıl atıldınız?
İlk deneyimlerim üniversite zamanında başladı. Organizasyon firmalarında ve fuarlarda part-time asistanlık yaptım. İş hayatındaki ilk profesyonel tecrübem, Tırsan Antrepo’da müşteri ilişkileri görevi oldu.

İş hayatınıza başlarken bir şirkette söz sahibi olacağınızı hayal ediyor muydunuz?
Taşımacılık uzun yıllardır aile işimiz olduğu için lojistik sektörü ve çevresiyle büyüdüm. Babam sıfırdan başlayarak yükselen başarılı bir iş insanıdır. Azmini, çalışkanlığını ve cesaretini her zaman örnek aldım. Rol modelim de o olduğu için bunu hayal etmemek imkânsız.

Sektörünüzdeki iş ilişkilerinde kadın olmanın avantaj ve dezavantajları neler?
Sektörümüzde genel olarak tepkiler olumlu ve destekleyici. Bazen geleneksel değerlere dayalı tutumlar çeşitli sorunlar yaratsa da bu hızla azalıyor. Kadınların detaycı olması ve birçok işi aynı anda düşünüp harekete geçebilme becerileri bence iş hayatındaki varlığımızı daha avantajlı kılıyor. 

Ev ve iş dengesini nasıl sağlıyorsunuz?
Sanırım ben bu konuda şu an için daha şanslıyım. Bekar bir yönetici olarak aileme, kendime ve dostlarıma daha çok zaman ayırıyorum. Sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorum. Haftanın en az 4 günü kickboks yapıyorum. Kişisel gelişim ve psikoloji konulu kitaplar okuyorum. Fırsat buldukça farklı yerler görmeye ve farklı kültürler tanımaya çalışıyorum.

Tüm sektörlerde kadın yönetici ve çalışanların sayısı artmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Dünya eskisi gibi değil. Kadınlar artık her sektörde ciddi ve ses getiren işler yapıyor. Birçok önemli pozisyonda kadınlar bulunuyor. Bir kadın olarak böyle olmasından son derece mutluyum. İş yaşamı, kadının üretkenliğini, toplumsal saygınlığını, özgüvenini artırırken; ekonomik özgürlüğünü eline almasını da sağlıyor.  Bu artış toplumumuz için hem ekonomik hem sosyal açıdan çok önemli. Annelik gibi kutsal bir görevi de olan kadınlarımızın kendini geliştirmesi ve özgürlüğünü kazanması, gelecek nesillerin de bir adım önde başlamasına olanak sağlayacaktır. 

dfs

Yukarı