Ana içeriğe atla

bridgestone

İHRACATÇI DÜMENİ KARAYOLUNA KIRIYOR

20.08.2019 - 17:57

TÜRKİYE’DEN İTALYA’YA İHRACAT YAPAN FİRMALAR DÜMENİ KARA YOLUNA KIRMAYA BAŞLADI. ÖNCELERİ UYGUN MALİYETLİ OLDUĞU İÇİN YÜKLERİNİ DENİZ YOLU İLE GÖNDERMEYİ TERCİH EDEN FİRMALAR, ARTIK DAHA HIZLI OLABİLMEK ADINA KARA YOLUNA GEÇİŞ YAPIYOR.

İtalya, Türkiye’nin en yoğun ihracat yaptığı ilk 3 ülkeden biri. İhracatçı, maliyet avantajı sağladığı için gönderilerini bu ülkeye genellikle deniz yolu ile yapıyor, teslimatlar 10 günü buluyordu. Ancak tedarikçiler daha hızlı teslimat istemeye başlayınca, ihracatçılar da kara yolu taşımacılığına yönelmeye başladı.
Yılın ilk 6 ayında İtalya’ya gerçekleştirdikleri kara yolu taşımalarında bir önceki yıla göre yüzde 40 artış olduğunu belirten Intermax Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Çelikel, “Hızlı olanın kazandığı bir dönemde, ihracatçımız da hızlı olabilmek, ürününü pazara hızlı dahil edebilmek istiyor. Aksi durumda ürünü satın alan firma alternatif üreticiler, satıcılar araştırmaya başlıyor. Biz de her pazarda olduğu gibi İtalya’da da ihracatçıya destek olmaya gayret ediyoruz. Türkiye’den İtalya’ya karayolu ile 4-5 günde ulaşıyoruz.” dedi.

HIZLI LOJİSTİK, İHRACATI DA ÜRETİMİ DE HIZLANDIRIR
Ticarette zaman kazanmanın en büyük gelir olduğuna dikkat çeken Çelikel, özellikle otomotiv, gıda ve tekstil gibi önemli sektörlerde teslimatın zamanında yapılmasının önemine değindi. Çelikel, “İhracatçıların acil ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına yükleri mümkün olan en kısa sürede teslimat noktasına ulaştırmak gerekiyor. Hızlı lojistik, ihracatı da üretimi de hızlandırır. Ülke olarak buna en çok ihtiyacımız olan dönemdeyiz.” açıklamasında bulundu.
Otomotiv, tekstil, gıda ve kimya sektörlerini İtalya’ya taşıdıklarını aktaran Çelikel, bu alanlarda üretim gerçekleştiren firmaların yüksek hızda teslimat ihtiyacını karşıladıklarını söyledi. 

İTALYA’YA ÖZEL EKİP, OFİS VE DEPO
İtalya’nın, Türkiye’nin ihracatı için önemli olduğunun altını çizen Çelikel, bu ülkeye yapılacak kara yolu operasyonlarını yönetebilmek amacıyla özel ekip ve ofis kurduklarını, İtalya’da depo yatırımı yaptıklarını belirtti.
İtalya’nın Empoli, Pordenone ve Varese kentlerinde konuşlanmış depoları sayesinde bölgede oldukça güçlü konumda olduklarını aktaran Çelikel, bu depoların getirdiği avantajlarla birlikte müşterilerini rekabette bir adım öne taşıdıklarını sözlerine ekledi.

dfs

Yukarı