Ana içeriğe atla

apti

INTERMAX, AMATÖR RUHLA PROFESYONEL HİZMET VERİYOR

12.06.2019 - 14:06

INTERMAX LOGISTICS YÖNETİM KURULU BAŞKANI SAVAŞ ÇELİKEL: “AVRUPA ÜLKELERİNE PARSİYEL AĞIRLIKLI HİZMET VEREN BİR FİRMAYIZ. EN BÜYÜK ÖZELLİĞİMİZ, 7/24 ULAŞILABİLİR OLMAMIZ. AMATÖR RUHLA PROFESYONEL BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYORUZ.”

Intermax Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Çelikel, sorularımızı cevapladı.

Öncelikle Intermax Logistics’in hikâyesini kısaca sizden dinleyebilir miyiz?
Intermax’ı, forwarder kökenli bir şirket olarak kurduk ama daha sonra araç yatırımı da yaptık. 2014’te kurulduk ancak tüm ekibimiz uzun yıllar sektör tecrübesine sahip. Bir buçuk yıl önce Almanya Manheim’da yine Intermax GmbH olarak yüzde 80 Türk firma ortaklı bir yatırım daha gerçekleştirdik. Mannheim’da hem ofis hem de depomuz mevcut. Burayı Avrupa’daki merkezimiz olarak konumlandırıyoruz.

Intermax’ın kimya sektörüne yoğunlaşmasının özel bir sebebi var mı? 
Lojistik sektörü geçmişimdeki iştiraklerimde kimya sektörüne yoğunluk verdiğim için bu alanda daha fazla müşteri kapasitemiz var. Dolayısıyla bu sektörde uzmanlaştık. ADR kanunları, kuralları, depolaması ve lojistiği anlamında tecrübeli bir kadromuz var. Tabii bu ‘Intermax sadece kimyevi madde taşımacılığı yapıyor’ anlamına gelmiyor. Biz gıda sektörüne de hizmet veriyoruz. Bu doğrultuda ısıtmalı-soğutmalı dediğimiz frigofirik araçlarımız da bulunuyor. Ayrıca inşaat ve tekstil sektörüne de çözümler sunuyoruz. Kısacası, Türkiye’de ithalat-ihracat yapan tüm firmalara ve sektörlere hizmet sağlıyoruz. 

Parsiyel ağırlıklı mı çalışıyorsunuz? 
Genelde parsiyel ağırlıklı çalışıyoruz. Bunu özellikle vurguluyorum. Avrupa’da Almanya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, İspanya ve İtalya ağırlıklı hizmet veren bir şirketiz. Bu güzergâhlarda transit karayolunu kullanıyoruz. Karayolunu kullanmamızın en önemli sebebi, stok maliyetleri oluşmasın diye firmalarımızın sıfır stokla çalışması. Satılmış malın ihracatını ya da ithalatını yaptıkları için zamanla yarışılıyor. Dolayısıyla bu sürecin kısa olması gerekiyor. Biz karayolunu kullanarak 4-5 günlük süreçlerde parsiyel yüklemelerin sevkiyatını gerçekleştirebiliyoruz. 4-5 günlük süreçler, normalde komple yüklemeler için geçerlidir. Güçlü bir altyapı ağımız olduğu için biz bunu parsiyel yüklemelerde de gerçekleştirebiliyoruz. Çünkü yük havuzumuz çok geniş. Geniş olduğu için de haftanın her günü çıkışımız var. 

Hizmet kalitenizle ilgili neler söylemek istersiniz? 
İyi bir hizmet verdiğimize inanıyoruz. Müşterilerimizin operasyonel süreçlerini yakından takip ediyoruz. Müşterilerimizi iyi dinliyoruz. En büyük özelliğimiz, 7/24 ulaşılabilir olmamız. Amatör ruhla profesyonel bir şekilde çalışıyoruz. İşin açıkçası, hizmet sektöründe çok kurumsallaştığınız zaman hizmet kalitesi düşüyor. Tabii profesyonellik şart ve olması gereken alanlar var. Biz de bu anlamda adımlar atıyoruz. Fakat hizmet kalitesini düşürecek yerlerde açıkçası çok kurumsalız demiyoruz. Saat 5’ten, 6’dan sonra bize ulaşılmaz diye bir şey yok. 7/24 ulaşılabilir olmak bizim sektörde çok önemli. Çünkü yük yoldayken bile müşterinin talepleri anlık değişebiliyor.

Son olarak, depolarınızla ilgili bilgi verebilir misiniz? 
Biraz önce de belirttiğim gibi Almanya Mannheim’da merkez depomuz var. Bunun haricinde Almanya’da Krefeld, Hamburg ve Nürnberg’de, İtalya’da Milano ve Padova’da depolarımız mevcut. İstanbul’da da Anadolu ve Avrupa yakasında gümrüklü ve gümrüksüz depo hizmeti veriyoruz. Yurt içinde İzmir, Ankara ve Bursa’ya düzenli servislerimiz var. Müşterilerimizden talep geldiğinde Türkiye’nin tamamına da hizmet verebiliyoruz. 

ghjjh

Yukarı