Ana içeriğe atla

deskar

İŞİNDE YÜKSELMEK İSTEYEN KADINLAR ERKEKLER GİBİ ESNEK OLMALI

10.05.2019 - 11:56

SGS TRANSİTNET GENEL MÜDÜRÜ MİNE KAYA: “EĞER BİZ DE ERKEKLER GİBİ İŞ HAYATINDA EŞİT MUAMELE GÖRMEK VE TAKDİR EDİLMEK İSTİYORSAK, KENDİMİZE HAS BAZI AYRIMCILIKLARI İSTEMEKTEN VAZGEÇMELİYİZ.”

SGS TransitNet Genel Müdürü Mine Kaya’ya, lojistik sektöründe kadın patron olmakla ilgili sorularımızı yönelttik.  

İş hayatına nasıl atıldınız?
Ankara Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksekokulu İktisadi ve İdari Programlar tarafından açılan kadro sınavını kazanıp öğretim görevlisi olarak iş hayatına başladım. Bir süre sonra Bölüm Başkanlığı yaptım. 1997-2001 yılları arasında Ulaştırma Bakanlığı’nda görev aldım. Ulaştırma Bakanlığı Dış İlişkiler Daire Başkanlığı’nda şube müdürüyken, artık kamu hizmetinin yeterli olduğunu düşünüp özel sektöre geçtim. Tam bu sırada UND yeni yapılanma sürecine girmişti. Bakanlıktaki çalışmam sebebiyle UND’yi biliyordum ve başvurdum. Lojistik sektörüne girişim bu şekilde gerçekleşti.

Kadın bir patron olarak sektör sizi nasıl karşılıyor?
Bu yüzyılda kadın-erkek çalışan ayrımının yapılması kadar yanlış bir şey yok diye düşünüyorum. Kadın da erkek de iş hayatında eşit koşullara sahiptir. Kendine yatırım yapabilen herkes iş hayatında başarılı olacaktır. Bu, lojistik sektörü için de geçerli. 

Ev, aile ve iş dengesini nasıl sağlıyorsunuz?
Benim 22 yaşında bir kızım ve ayrıca 4 kedim var. İş hayatının dışında kalan zamanımı çok iyi planlamaya çalışırım. Hem kızımla keyifli ve sağlıklı zaman geçirmek hem de kendime yönelik aktivitelere zaman ayırmak önemli benim için. Bu sayede beyninizi de boşaltabiliyor ve daha iyi düşünebiliyorsunuz. İş sonrasında mutlaka spor yaparım. Kızımla sinema, tiyatro, konser gibi etkinliklere giderim.

İş hayatında kadınları avantajlı kılan özellikler nelerdir?
Kadınlar, erkeklere göre daha karmaşık bir yapıya sahiptir, detaycıdır. Her şeyi merak eder ve öğrenmek isteriz. Bu, iş hayatında önemli bir özelliktir aslında. Bir de karşımıza çıkan engelleri ortadan kaldırmak için her yolu deneriz. 

Sizce, kadınlar iş hayatında daha başarılı olabilmek için neler yapmalı?
Aşırı duygusallık göstermemeleri, bunu kontrol edebilmeyi öğrenmeleri, çalışma saati ve koşullarında yine erkekler gibi esnek olmaları gerekiyor. “Ben geç saate kadar kalamam, eve gitmem gerekir” dediğiniz an otomatik olarak bir erkek çalışan sizin yerinize tercih edilebilir. Eğer biz de erkekler gibi iş hayatında eşit muamele görmek ve takdir edilmek istiyorsak, kendimize has bazı ayrımcılıkları istemekten de vazgeçmeliyiz. Sektörde çalışmak ve başarılı olmak için gerekli olan her türlü mesleki yeterliliğe sahip olmalı, güncel gelişmeleri takip etmeli, yabancı dil bilgisini geliştirmeli ve teknolojiyi çok iyi kullanabilmeliyiz. Bu özelliklerle başarısız olma imkânı olmayacaktır.

Kadın bir patron olarak bundan sonraki hedefleriniz neler?
SGS TransitNet Genel Müdürü olarak 2 yıldır görev yapmaktayım. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarla oldukça güzel sonuçlar aldık. Bundan sonra da yeni projeler oluşturmak ve iş çeşitliliğini artırmak önceliğim. Çok iyi bir ekibim var ve yeni projeler konusunda taze beyinlerle güzel sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum.

Filofix

Yukarı