Ana içeriğe atla

bridgestone

İŞİNDE YÜKSELMEK İSTEYEN KADINLAR SEKTÖRÜN ZOR KOŞULLARINA AYAK UYDURMALI

11.03.2020 - 13:57

SGS TransitNet Genel Müdürü Mine Kaya: “Kadınların iş hayatında çok daha başarılı olabilmesi için aşırı duygusallık göstermemeleri, bunu kontrol edebilmeyi öğrenmeleri, çalışma saati ve koşullarında yine erkekler gibi esnek olmaları gerekmektedir.”

Öncelikle kariyer hayatınızdan bahseder misiniz?

İlk olarak Ankara Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksekokulu İktisadi ve İdari Programlar tarafından açılan kadro sınavını kazandım ve öğretim görevlisi olarak başladım. Bir süre sonra Bölüm Başkanlığı yaptım.  Daha sonra, 1997-2001 yılları arasında Ulaştırma Bakanlığı’nda görev yaptım. 2001 yılı Haziran ayında Ulaştırma Bakanlığı Dış İlişkiler Daire Başkanlığı’nda Şube müdürü iken, artık kamu hizmetinin yeterli olduğunu düşünüp özel sektöre geçiş yapmak istedim. Tam bu sırada UND yeni yapılanma sürecine girmiş ve sektörden istihdam arayışına başlamıştı. Zaten Bakanlıktaki çalışmam sebebiyle UND’yi de biliyordum ve başvurdum. İşte Lojistik sektörüne girişim bu şekilde gerçekleşti.

 

Lojistik sektöründe kadın olmanın avantajlarından ve dezavantajlarından bahseder misiniz?

Aslında hiç aklımda yoktu diyebilirim. Ulaştırma Bakanlığı’nda Dış İlişkiler Daire Başkanlığı’nda Şube Müdürü olarak görev yapıyordum ancak Bakanlık sebebiyle UND’yi de biliyordum tabii. O dönemde kamudan ayrılmaya karar vermiştim ki UND yeni yapılanma sebebiyle yeni personel istihdamına gidiyordu. Başvurdum ve lojistik hayatım bu şekilde başladı. Benim ilk çalışmaya başladığım 2001 yılında sektör kadın çalışana bu kadar alışkın değildi. Bunu hissedebiliyordunuz. Ama hiçbir zaman büyük bir dezavantajını yaşamadım. Sektör 7/24 çalışan ve canlı bir sektör. Akşam 5 oldu işim bitti gideyim gibi bir lüksünüz yok. Benim için hiçbir zaman bu sorun olmadı ama bazıları için olmuştur diye düşünüyorum.

 

Lojistik sektöründe kadın çalışanların sayısı ne durumda? Değerlendirir misiniz?

Kadınların iş hayatında çok daha başarılı olabilmesi için aşırı duygusallık göstermemeleri, bunu kontrol edebilmeyi öğrenmeleri, çalışma saati ve koşullarında yine erkekler gibi esnek olmaları gerekmektedir. “Ben geç saate kadar kalamam, eve gitmem gerekir” dediğiniz an otomatik olarak bir erkek çalışan sizin yerinize tercih edilebilir. Yani demek istediğim, eğer biz de erkekler gibi iş hayatında eşit muamele görmek ve takdir edilmek istiyorsak, kendimize has bazı ayrımcılıkları istemekten de vazgeçmeliyiz.

Sektörde çalışmak ve başarılı olmak için gerekli olan her türlü mesleki yeterliliğe sahip olmalı, güncel gelişmeleri takip etmeli, yabancı dil bilgisini geliştirmeli ve teknolojiyi çok iyi kullanabilmeliyiz. Bu özellikler ile başarısız olma imkanı olmayacaktır.

dfs

Yukarı