Ana içeriğe atla

bridgestone

ITT LOJİSTİK ÖZ SERMAYESİYLE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

10.05.2019 - 11:42

ITT LOJİSTİK GENEL MÜDÜRÜ DİDEM ÖZTANIK: “YATIRIMLARIMIZI BANKA KREDİSİ KULLANMADAN, TAMAMEN ÖZ SERMAYEMİZLE YAPIYORUZ. 2018 İÇİN BELİRLEDİĞİMİZ YATIRIMLARIN ÇOĞUNU GERÇEKLEŞTİRDİK. ITT, AYNI ŞEKİLDE YENİ YATIRIMLARINA DEVAM EDECEK.”

ITT Lojistik, sektörde hızla büyüyen firmalardan biri. Gerek filosunu sürekli zenginleştirmesi gerekse yeni yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Merkezi Gebze Balçık’ta bulunan ve artık buradaki tesislerine sığmakta zorlanan ITT, mayıs ayı içerisinde Dilovası Muallimköy’de yeni bir tesisin açılışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Didem Hanım ile yeni yatırımları ve hedeflerini konuştuk.

AVRUPA’DA BÖYLE BİR TESİS YOK
Öncelikle Dilovası’ndaki yeni tesisinizin şimdiden hayırlı olmasını diliyoruz. Bu tesisinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?  

9 Mayıs’ta açmayı planladığımız 7 bin 500 metrekare büyüklüğündeki tesisimizi, gerek yurt dışındaki operatör firmalar, gerekse yurt içindeki müşterilerimiz çok merak ediyor. Daha açılmadan gelip görmek istiyorlar. Müşterilerimiz bu süreçte bizi çok destekledi. Manevi destek çok önemli. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Baştan beri iddiamız şu: Avrupa’da böyle bir tesis yok. Neden yok? Hem ekipmanlarımız çok güçlü hem de tesisimizin tamamı yüzde 100 otomasyon … İnsan gücü kullanımını yüzde 5’lere indiriyoruz. Farkımız, teknoloji ve kalite. Yakın zamanda geçirdiğimiz  SQAS denetiminde almış olduğumuz puanlama ile dünyada ilk üçe girerek kaliteli hizmetimizi tescillemiş olduk. Ancak aynı ölçekte işi yapan diğer firmalar içerisinde  Avrupa’nın en iyisiyiz. Yıkama sırasında müşterilerimiz, tankının nasıl yıkandığını görebilecek.

Bu tesisinizde hangi hizmetleri vereceksiniz?
Bu tesisimizde ana konumuz, tank yıkama. Türkiye’deki dördüncü tesis. Yeni tesisimizde 4 adet kimyasal yıkama, 1 adet gıda yıkama, 8 adet IBC yıkama alanımız var. Ayrıca, dedike (tahsis) edilmiş gıda tank yıkama alanımız mevcut. Şu an Türkiye’de gıda tankı yıkanıyor ama dedike edilmiş bir alanları yok. Bu tesisimizde tank ısıtma da yapacağız. Aynı anda 20 tankı ısıtabileceğiz. Bunların dışında boş ve dolu depolama ile elleçleme de yapacağız.

Bu tesisi ne kadar sürede tamamladınız ve ne kadar yatırım yaptınız?
6 aylık bir süre belirlemiştik. Bu sürede tesisimizi tamamladık. Çok çalıştık, çok yorulduk ama tatlı bir yorgunluk var şu anda. Bu yatırımımızı banka kredisi kullanmadan, tamamen öz sermayemizle gerçekleştirdik. Kriz ortamında 6 milyon Euro’luk bir yatırım yapıldı. İnşaat sürecimizi de tamamen kendi bünyemizdeki ustalarımızla tamamladık. Dışarıdan hiçbir firmayla çalışmadık. 

YENİ ARAÇ YATIRIMI YAPACAĞIZ
Başka yatırımlarınız olacak mı?

Biz şu an Gebze’deki yerimize de sığamıyoruz artık. Çevremizde arsa arayışlarımız devam ediyor. Şu an depolarımız tamamen dolu. Yüzde 100 kapasiteyi aştık. Birçok alanımızı kapatıp depo olarak kullanmaya başladık. Sayı olarak da arttık. Geçen yıl geldiğinizde 80 kişiydik. Şu an 140 kişiyiz. 

Ekibinizle ilgili bilgi alabilir miyiz? 
Çok güzel bir ekibe sahibiz. En alttan en üste kadar herkes işini çok iyi yapıyor ve şirketimizi sahipleniyor. Şirketimizin büyümesinde herkesin büyük emeği var. Ekip ruhu dediğimiz kavramı gerçekten hissediyoruz. Biz bir olmayı başarabilen bir ekibe sahibiz.

Filonuzdan bahsedebilir misiniz biraz da?
Şu an 55 aracımız var. 80’e yakın dorsemiz var. 50’ye yakın da öz malımız olan ISO tanklarımız var. 2019’un ikinci çeyreğinde tekrar araç yatırımımız olacak. Filomuz komple Renault. Yine Renault ile devam edeceğiz. Bize çok büyük katkısı var. Gerek satış sonrası hizmetler, gerekse yakıt tasarrufu açısından… Dorsede de Tırsan ile çalışıyoruz ve gayet memnunuz. 

dddd

TANK YIKAMADA DA MARKA OLACAĞIZ
2019 ile ilgili hedefleriniz neler?

Öncelikli hedefimiz yeni tesisimizde istediğimiz başarıyı yakalamak. Tıpkı lojistikte olduğu gibi yıkama tesisimizde de öncü bir firma olmak. ITT, lojistikteki gibi yıkamada da global bir marka olacak. Yeni yıkama tesisimiz şirketimiz için henüz bir bebek. 2019’da biz bu bebeği büyütmeye odaklanacağız. Ayrıca, 2019 sonunda Dilovası bölgesinde bir antrepo açmak istiyoruz. Hem paletli hem de tank konteynır depolama yapacağız. Yerle ilgili görüşmeler yapıyoruz. Burası tamamen elleçleme merkezi olacak. 2020’de bu projemizi tamamen hayata geçirmeyi planlıyoruz. 

Kriz ortamında kredi kullanmadan yaptığınız yatırımlar, size nasıl dönüyor?  
2018’de belirlediğimiz yatırımlarımızın çoğunu gerçekleştirdik. Yatırımlarımızı da hiç kredi kullanmadan tamamen öz sermayemizle yaptık. Ekonomik çalkantılar yada başka faktörler sebebi ile durmak yatırım yapmamak sizi riskten korumaz tam aksine sizi geriye atar. Biz çoğu kişiye göre büyük risk aldık ancak şunu söyleyebilirim ki ITT en doğru zamanda en doğru adımı attı. İlerleyen günlerde bunu hep birlikte göreceğiz.

dfs

Yukarı