Ana içeriğe atla

bridgestone

KTTD, ATIK TEMİZLİĞİNİN AB KRİTERLERİNE GÖRE YAPILMASI İÇİN ÇALIŞIYOR

15.03.2019 - 10:16

KİMYASAL TAŞIMA ARAÇLARI TEMİZLEYİCİLERİ DERNEĞİ (KTTD) BAŞKANI AYHAN ÖZEKİN: “DERNEĞİMİZ, TÜRKİYE’DEKİ TEMİZLEME İSTASYONLARININ TEK TEMSİLCİSİ OLARAK, YAPILAN İŞLEMLERİN AVRUPA BİRLİĞİ KRİTERLERİNE TAM UYUMLU OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLMESİNİ SAĞLAMAYI AMAÇLIYOR.”

Kimyasal Taşıma Araçları Temizleyicileri Derneği (KTTD) Başkanı Ayhan Özekin, sektörle ilgili sorularımızı cevapladı. 

Ayhan Bey, öncelikle derneğinizin amaçlarını anlatabilir misiniz?
Derneğimiz, karayolu veya kombine taşımacılık ile taşınan tüm kimyasal ürünleri taşıyan donanımların temizlenmesi ve yeniden kullanımı sırasında oluşan atıkların, çevreye duyarlı bir şekilde bertarafının sağlanması ve kontrolünün yapılması amacıyla kuruldu. Derneğimiz, Türkiye’deki temizleme istasyonlarının tek temsilcisi olarak, yapılan işlemlerin Avrupa Birliği kriterlerine tam uyumlu olarak gerçekleştirilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Kaç üyeniz var? 
Güncel olarak 88 kurumsal üyemiz var.

Kimyasal taşıma araçlarının temizliği neden önemli? Bu konuda yasal bir zorunluluk var mı?
Kimyasal taşıma araçlarının temizliği ile ilgili yasal zorunluluklar, Çevre Kanunu ve Tanker Temizleme Tesisleri Tebliği ile belirlenmiştir. Çevre kirliliğine sebep olunmaması, doğanın korunması, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakılabilmesi için kimyasal taşıma yapan araçların temizliğine önem vermek gerekir. Tüm bunların yanı sıra, bir kimyasalı taşıyan araç ya da ekipman gerekli şekilde temizlenmezse bir sonraki taşınan ürünü de bozacaktır ve bu da önce şirketlere ve sonrasında ülke ekonomisine zarar vermek adına ekstra bir külfet oluşturacaktır.

YILDA 20 BİN TANKER, 150 BİN VARİL YIKANIYOR
Kimyasal taşıma araçları temizliği için ruhsatlandırma yapıyor musunuz? Temizlik işini herkes yapabiliyor mu?

Kimyasal taşıma araçlarını temizleyen firmaların; öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Lisans Belgesi almış olması ve sonrasında Kimyasal Taşıma Araçları Temizleyicileri Derneği’ne üye olması gerekmektedir. Yasal mevzuatlar doğrultusunda; temizlenen her bir araç ya da ekipman için derneğimizden temin edilmiş olan ‘Temizleme Belgesi/Etiketi’nin temizleme işini yapan firma tarafından verilmesi zorunludur.

Türkiye’de yılda kaç tanker ve varil yıkanıyor?
Türkiye’de yılda ortalama 20 bin tanker, 150 bin varil yıkanmaktadır.

Temizlikle ilgili denetimler yeterince yapılabiliyor mu? Mevzuatlara uymayanlar hakkında cezai işlem söz konusu mu?
Temizleme faaliyetinin denetimi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çalışma alanı dahilinde bir konudur. Temizleme Belgesi ve Temizleme Etiketi kullanılmaması veya tebliğde belirtilen diğer şartlara uyulmaması halinde, bakanlık tarafından 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 15 ve 20. maddelerindeki yaptırımlar uygulanmaktadır. Ülkemizde, kimyasal taşıyan donanımların temizlenmesi hakkında bilinç günden güne yükselse de henüz yeterli düzeye ulaşmış değildir.

dfs

Yukarı