Ana içeriğe atla

ayos

LOJİSTİK HER GEÇEN GÜN ÖNEM KAZANIYOR

12.06.2017 - 17:26

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Başkanı Emre Eldener, lojistik sektörünün gerek Türkiye’nin coğrafi konumu gerekse son yıllarda atağa geçen altyapı yatırımları ile her geçen gün önem kazandığını ifade etti.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Başkanı Emre Eldener, ülkemizin en yüksek hacimli hizmet ihracatçısı sektörlerinden birisi olan lojistik sektörünün gerek Türkiye’nin coğrafi konumu gerekse son yıllarda atağa geçen altyapı yatırımları ile her geçen gün önem kazandığını söyleyerek, “Avrupa ile Ortadoğu-Asya ve Uzakdoğu arasında bir köprü görevi gören ülkemiz bu anlamda bir hub olmak için de büyük avantajlara sahip. Taşımacılıktan Lojistiğe Dönüşüm Eylem Planı’nın devreye girmesiyle birlikte bu yönde önemli adımlar atıldı. Ancak geçtiğimiz 10 yılı değerlendirmek gerekirse Türkiye’de lojistik altyapısına yapılan yatırımların bir kısmının gerekli verimliliği sağlamadığını söyleyebiliriz” dedi.

“LOJİSTİK MASTER PLANI BÜYÜK FAYDA SAĞLAYACAK”
UTİKAD olarak özellikle lojistik merkezlerin konumlandırılması ve oluşturulması uygulamalarını inceleyip Hasanbey Lojistik Merkez Değerlendirme Çalışması’nı hazırlayarak kamu ile paylaştıklarını belirten Eldener, “Bu nedenle çalışmalarına başlanmış olan Lojistik Master Planı’nın sektörümüze ve ülkemize büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum. Yatırımlar arasındaki entegrasyonun yatırım planlanırken düşünülmesi gerekiyor” diye konuştu.
UTİKAD olarak geçen 10 yıllık sürede bu dönüşümün istikrarlı ve sektörün tüm paydaşları açısından verimli koşullarda oluşabilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerine değinen Eldener, “Üyelerimiz ve kamu kurumları arasında köprü olma hassasiyetimizi korurken, ülkemizi ve sektörümüzü uluslararası platformlarda tanıtmak için de büyük çaba sarf ettik. 2002 ve 2014 yıllarında iki kez FIATA Dünya Kongresi’ne ev sahipliği yaptık” şeklinde konuştu.  
Eldener, şöyle devam etti: “Tüm dünyanın iş yapma şekillerini hızla değiştiren dijitalleşme, nesnelerin interneti, endüstri 4.0 gibi kavramlar pek çok sektörde olduğu gibi lojistik sektörü için de bir dizi tehdidin yanı sıra büyük bir fırsatlar denizi de yaratıyor. UTİKAD olarak kısa, orta ve uzun vadede hedeflerimiz var.  Kısa vadede, ülkenin içinde bulunduğu durumu dikkate alarak her şeyden önce üyelerimizin işlerini en iyi şekilde yapabilecekleri koşulların oluşturulmasına çalışıyoruz. Bu yönde hem kamuyla hem de ilgili diğer sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde görüşmelerimizi ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Orta vadede, gelişen teknoloji kullanımı ve dijitalleşmenin sektörümüze yaratacağı fırsatları ve tehditleri iyi değerlendirip, üyelerimizin çalışmalarını ve vizyonlarını gelecekteki yeni iş yapma biçimleri doğrultusunda geliştirmelerine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Uzun vadede ise kuruluşumuzdan beri en önemli görev olarak benimsediğimiz ve çalışmalarımızı yoğunlaştırdığımız eğitim çalışmalarımızı geliştirerek sürdüreceğiz.”

dfg

Yukarı