Ana içeriğe atla

apti

LOJİSTİKTE DİJİTAL DÖNÜŞÜM

10.05.2019 - 11:52

ATC Lojistik Genel Müdürü Ayşem Ulusoy: “Dünya hızla dijitalleşiyor. Sektörümüzün çağa uyum sağlayabilmesi, zaman kaybetmemesi ve fırsatları ıskalamaması adına, özel ekibimle, sadece şirketimizi değil, tüm lojistik sektörünü kucaklayacak çok önemli dijital dönüşüm çalışmaları yaptık.”

Lojistik sektöründeki kadın patronlardan biri olan ATC Lojistik Genel Müdürü Ayşem Ulusoy, sorularımızı yanıtladı.  

Lojistik sektörüne nasıl girdiniz?
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra akademisyen olmak istiyordum. Üniversitemdeki kariyer yönlendirme departmanındaki bir sunum sayesinde geleceğin sektörlerinden biri  olarak lanse edilen lojistiğe ilgi duymaya başladım. İlk iş başvurumdan 5 gün sonra, o dönemde sektörün önemli oyuncularından birinden kabul geldi. Mezuniyet  törenimle işe başlamam arasında sadece 7 gün vardı. 8 yıl sektörün lokomotif şirketlerinde çalıştıktan sonra aile şirketi olan ATC Group’ta çalışma hayatıma devam ettim.

İşinizi seviyor musunuz?
Babam bana ‘Sevdiğin işi yaparsan ömrün boyunca hiç çalışmamış olursun’ demişti. Bu sektörde olanlar gayet iyi bilir ki hizmet sektörünün en dinamik yapılarından olan lojistikte iş hayatına devam edebilmek, ancak bu işi sevmekle mümkündür. Ben severek yapanlardan oldum. Operasyonel süreçlerin her aşaması bana çok keyif verdi. Hep daha iyisini yapmaya, farklı bakış açılarıyla yenilikler yaratmaya, iyi bir ekip kurmaya, ekibin bir parçası olmaya, ortak fikirler üretmeye, sonuca beraber gitmeye çalıştım.

Kadın yöneticiler sektöre neler katıyorlar?
Lojistik; hayatın güzelleştirici, düzenleyici,  kolaylaştırıcı ve tamamlayıcı bir unsurudur. Hayatı düzenlemek, yönetmek, güzelleştirmek, detaylarla uğraşmak kadının doğasında olduğundan, sektörde yer almalarının pozitif etki yarattığını düşünüyorum. Daha inandırıcı ve güven verici bir yapıya sahip olmaları, işlerini sonuçlandırmada daha kararlı oluşları, süreçlerin takibi ve yönetimi açısından ciddi katkılar sağlamaktadır. Hayatın her aşamasında ve tabii lojistikte de kadın-erkek ayrımcılığına kesinlikle karşıyım. İş hayatında başarının kadın veya erkek olmaktan değil, işini iyi ve severek yapmaktan geçtiğine inanıyorum.

Ev-iş dengesini sağlayabiliyor musunuz?
Ev-iş dengesi ilk etaplarda beni biraz zorlasa da eşimin aynı sektörde olması birbirimizi daha net anlamamıza sebep oldu. Şu an üniversitede okuyan bir oğlum var. Evimizde çok zorunlu olmadıkça iş konuşmamaya gayret ediyoruz. Yönetici, evli ve anne olarak genç nesille bir arada çalışmaktan çok keyif alıyorum. 

Sadece şirketinizi değil, sektörü ilgilendiren önemli çalışmalarınız var mı? 
Dijitalleşen dünyada özellikle ülkemiz lojistik sektörünün çağa uyum sağlayabilmesi, zaman kaybetmemesi, fırsatları ıskalamaması adına, özel ekibimle, sadece şirketimizi değil, tüm lojistik sektörünü kucaklayacak, software sistemimizin son teknolojik ve iş akışındaki gelişmelere uyumlu hale getirilmesi ve web tabanlı şekle dönüştürülerek Blockchain ile entegre çalıştırılması konularında çok önemli çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarımızı kısa süre içerisinde neticelendirmiş olacağız. Yakın gelecekte, insan kaynakları dahil, dijitalleşmenin getirdiği her pozitif durumu kabule geçmek zorunda kalacağız ve bunun için de çok hızlı hareket etmek zorundayız.  Aksi takdirde şirketlerimizin devamlılığında sorun yaşamamız kaçınılmaz olacaktır.

ATC GROUP Uluslararası Nakliyat ve Ticaret Ltd. Şti.
Adres: Ayazağa Mah. Mimar Sinan Sok. No: 21 Seba Office Boulevard B Blok Kat: 4/31 34485 Sarıyer/İstanbul-TÜRKİYE
Mail: info@atcgrup.com.tr
Telefon: 02126558094 - 02126558097 - 0212446222
www.atcgrup.com.tr

ghjjh

Yukarı