Ana içeriğe atla

bridgestone

MARS, PROJE TAŞIMACILIĞINI MAKSİMUM MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ İLE GERÇEKLEŞTİRİYOR

10.05.2019 - 11:06

Mars Hava ve Deniz Kargo Proje Satış ve Operasyon Müdürü Ahmet Yüksek: “Başlangıçtan bitime kadar tüm işleri müşterimizle saatlik yazılı ve görsel bildirimlerle paylaşıyoruz. Müşterilerimize en uygun ve düşük maliyetli taşıma imkanı sunuyoruz.”

Mars Hava ve Deniz Kargo Proje Satış ve Operasyon Müdürü Ahmet Yüksek, sorularımızı cevapladı. 

Proje taşımacılığıyla ilgili ekibiniz, ekipmanınız ve hizmetlerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?
Proje taşımacılığını yaklaşık 12 kişilik bir ekiple gerçekleştiriyoruz. 5 kişi yönetim ve planlama ekibimizde yer alırken 7 arkadaşımız da liman ve şantiye sahalarında bize destek veriyor. Liman ve şantiyelerdeki kişi sayımız iş yoğunluğuna göre değişebiliyor. Proje taşımacılığına, teklif talebinin tarafımıza ulaşmasının ardından planlama çalışmalarıyla başlıyoruz. Sonrasında operasyonel süreçte kullanılacak taşıma modellerini ve yasal uygunluğu tespit ediyoruz. Maliyet analizlerini tamamlamamızın ardından, müşterimizin onayıyla operasyona başlıyoruz. Bu noktadan sonra daha önce çalışmasını tamamladığımız operasyon sürecimizi saha arkadaşlarımızla kurguladığımız denetim ve kontrol noktalarıyla takip ediyor ve başlangıçtan bitime kadar yaptığımız tüm işleri müşterimizle saatlik yazılı ve görsel bildirimlerle paylaşıyoruz. Proje taşımacılığında kendi bünyemizde ekipmanımız bulunmamakla birlikte her bir projede uzman tedarikçilerle iş birliği yapıyoruz. Bu alanda filo yatırımı yerine uzman tedarikçilerden projeye en uygun ekipmanları kullanarak daha sağlıklı işler ortaya çıkarıldığını düşünüyor ve bu doğrultuda çalışıyoruz. 

Proje taşımacılığında ne tür yükler taşıyorsunuz? 
Standart dışı özel yükleme ve taşıma organizasyonları gerektiren tüm ürünleri taşıyoruz. Fabrika ve ekipmanları, elektrik/doğalgaz santral ekipmanları, rafineri ekipmanları, şantiye ekipman ve makineleri, liman/havalimanı ekipman ve teçhizatları gibi… 

EN ZORLU PROJE TAŞIMAMIZ ALMAN MEDYASINDA GENİŞ YER ALDI
Bugüne kadar taşıdığınız en zorlu yükle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Bugüne kadar binlerce ton malzeme taşıdık. En zoru, çoklu taşıma modeli kullanarak gerçekleştirdiğimiz bir projeydi. Bu projede 19 metre uzunluğundaki, 4,60 metre genişliğindeki ve 5,70 metre yüksekliğindeki 111 tonluk pet üretim tesisi reaktörü, üretici firmanın Almanya’nın Arnstadt kentindeki fabrikasından taşındı. Yükseklik nedeniyle zorlu ve maliyetli olan proje, özel ekipman aracımıza büyük bir özveriyle yüklendi ve 200 kilometre mesafede bulunan en yakın nehir limanı Aken’e yaklaşık bir haftada transfer edildi. Bu süreçte sadece geceleri hareket edildi. Geçiş güzergahımızdaki tüm trafik ışıkları ve işaret levhaları söküldü. Taşıma işlemi, kontrol ekipleri ve polis eşliğinde gerçekleştirildi. Operasyonda proje, çevrilerek ve sehpasına oturtularak nehir yolu gemisiyle Belçika’nın Antwerp Limanı’na getirildi. Antwerp’ten de İskenderun’a deniz yoluyla taşındı. Yüksekliği nedeniyle taşınması zorlu ve maliyetli olduğu için İskenderun’da yeniden yan çevrilerek yüklendi. Ertesi gün alıcı firmanın Adana Seyhan’daki tesislerine teslim edildi. Operasyonumuz Alman TV kanallarında ve yazılı basın organlarında yer alacak kadar zorlu ve ilginç bir taşımaydı. Diğer yandan hem farklı taşıma türleri kullanıldığı hem de profesyonel teknik çözümlerle müşterimize en uygun ve düşük maliyetli taşıma imkanı sunulduğu için Mars ailesi olarak gurur duyduğumuz bir projeydi.

dfs

Yukarı