Ana içeriğe atla

ayos

SAĞLIK LOJİSTİK BÜYÜMEYE ODAKLANDI

16.11.2016 - 15:24

Sağlık Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Zahit Sağlık, Türkiye’nin içinde bulunduğu konjonktüre ve ekonomik dalgalanmalara rağmen yüzde 5 büyüme kaydettiklerini söyleyerek, “Büyümeyi özkaynaklarımızla gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Depo, mikro dağıtım ve özel çözümler hizmetlerimizde yüzde 30 gelişme öngörüyoruz. Toplamda ise yıl genelinde yüzde 15 büyümeyi hedefliyoruz” dedi.
 

Sağlık Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Zahit Sağlık, Türkiye’nin içinde bulunduğu konjonktüre ve ekonomik dalgalanmalara rağmen yüzde 5 büyüme kaydettiklerini söyleyerek, “Büyümeyi özkaynaklarımızla gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Depo, mikro dağıtım ve özel çözümler hizmetlerimizde yüzde 30 gelişme öngörüyoruz. Toplamda ise yıl genelinde yüzde 15 büyümeyi hedefliyoruz” dedi.
2016’nın lojistik sektörü için sıkıntılı bir yıl olduğunu belirten Sağlık, “Suriye Savaşı ve zorunlu göçler sebebiyle; Avrupa’ya insan kaçakçılığı sektörümüzün üzerinde hassasiyetle durması gereken bir konu haline geldi. Diğer taraftan Rusya krizi sebebiyle Türk ihraç mallarına getirilen kısıtlamalar, Rusya’ya taşıma yapan Türk firmalarını çok zorladı. Ancak Türk taşımacılarının en büyük özelliği; zor koşullarda dahi çözüm üretmek olduğu için, sektör olarak zorluklara direnerek büyümeyi sürdürdük. Özellikle büyük ve köklü firmalar, yatırımlarını sürdürmeye devam etti. Biz de Sağlık Lojistik olarak 2016 yılında gerçekleştirdiğimiz iki dev tesis yatırımıyla, 50 milyon Euro’luk yatırıma imza attık. Türkiye zor bir dönemden geçiyor. Ancak biz ülkemize olan güvenimizden dolayı yatırımlarımıza devam ediyoruz.” diye konuştu.

2017’DE YENİ YATIRIMLAR
İstanbul Avrupa Yakası’nda Bahçeşehir’de ve Anadolu Yakası’nda Orhanlı Tuzla’da yeni tesisleri hizmete soktuklarına değinen Sağlık, “Bunlara ek olarak; Hadımköy’de ve Gebze’de toplamda 300 bin metrekare alanı kapsayacak yeni yatırımları da 2017 yılında hayata geçirmeyi planlıyoruz. Modern tesislerimizde serbest depolama hizmetlerinin yanı sıra; transit ve ithalat işlemleri öncesi gümrüklü antrepo hizmeti ve üreticiden tüketiciye nakliye hizmeti de veriyoruz. Yenibosna, Bahçeşehir ve Orhanlı Tuzla’daki depo ve antrepolarımız; bağlı oldukları gümrük müdürlüklerine ve hava alanlarına yakınlıkları bakımından stratejik açıdan avantajlı konumda bulunuyor. Antrepolarımızın ve serbest depolarımızın aynı tesis içinde bulunması, müşterilerimizin, ürünlerini hızla ve hasarsız bir şekilde düşük maliyetlerle transfer etmesini sağlıyor” şeklinde konuştu. 

“DEMİRYOLU VE HAVAYOLU TAŞIMACILIĞI ÖNE ÇIKACAK”
Lojistik sektörünün 2017 yılında daha uzak pazarlara ulaşma hedefi bulunduğunu ifade eden Sağlık, şöyle devam etti: “Bu bağlamda demiryolu ve havayolu taşımacılığının çok öne çıkacağını düşünüyorum. Yakın coğrafyada yaşanan sorunlar, tüccarı ve taşımacıyı daha uzak coğrafyaları keşfetmeye yöneltiyor. Avrupa'nın içinde bulunduğu durgun dönem, Orta Doğu'da yaşanan savaşlar, yatırımcıyı Uzak Doğu'ya, Afrika ve Amerika kıtalarına yönlendiriyor. Biz de taşımacı olarak bu mesafelere erişimde çözüm ortağı olmaya devam edeceğiz.”

“YENİ YATIRIMLARLA FİLOMUZ 500 ADEDE ULAŞTI”
Yeni yatırımlarıyla birlikte 500 adede ulaştırdıkları filolarının tamamının Euro 5 ve Euro 6 araçlardan oluştuğuna işaret eden Sağlık, “Araçlarımız çevreci özellikler taşımakla birlikte, karbondioksit salınımını ve gürültü azaltıcı hassasiyete sahip. Taşımacı olarak yatırımın öncelikle müşteriye hizmet verdiğimiz araçlardan başladığına inanıyorum. Hem içinde taşıdığımız yüke hem de çevreye duyduğumuz saygıdan ve sorumluluktan ötürü bu yatırımlarımızı hiç aksatmadan devam ettiriyoruz. Diğer taraftan, şirketimizin pazarlama departmanında çalışma arkadaşlarımız test amaçlı müşterilerimize elektrikli arabalarla ziyarete başladı. Depolarımızda da çevreci ofis konseptine bağlı olarak, elektrikli forklift kullanımı mevcut” dedi. 

“HIZLI LOJİSTİK ÇÖZÜMLERİ ZORUNLU HALE GELDİ”
Lojistik sektöründeki dijitalleşme, e-ticaret pazarının gelişimi ve artan lojistik ihtiyacı gibi konuların sektörün gelişmesini hızlandırdığını kaydeden Sağlık, sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle internet kullanımının artması ile çeşitlenen müşteri beklentileri hızlı lojistik çözümlerini zorunlu hale getirmiştir. Müşteriler için hizmetin ulaşılabilir olması, kullanım kolaylığı sunması açısından önem taşıyor. Tedarik zinciri ve lojistik alanlarının tüm sektörlerde genişlemesi, lojistik sektöründeki büyümeyi de kaçınılmaz hale getirmiştir. Ancak sektörde acele olarak disipline kavuşturulması gereken bazı noktalar bulunuyor. UND ve  RODER gibi mesleki kuruluşlarımızın hazırladığı ve Bakanlığımıza sunduğu çok ciddi çalışmalar mevcut. Yönetiminde görev aldığım bu kuruluşların hazırladığı planları yakından takip ediyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de ülke ekonomisine ciddi katkıları bulunan lojistik sektörünü layık olduğu disipline kavuşturmayı arzu ediyoruz.”

dfg

Yukarı