Ana içeriğe atla

ayos

TEHLİKELİ MADDE LOJİSTİĞİNDEKİ UZMANLIĞIMIZ İLE AYRIŞIYORUZ

18.11.2021 - 09:39

Müşterilerine rekabet avantajı sağlayacak entegre lojistik çözümler sunma amacıyla, 1985 yılından bu yana faaliyet gösteren Alışan Lojistik adına dergimizin Kasım sayısına konuk olan Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan, tehlikeli madde lojistiğinde dikkat ettikleri hususları ve ileriye dönük projelerini anlattı.

Alışan Lojistik olarak kuruluş hikâyenizden ve faaliyetlerden bahseder misiniz?

Alışan Lojistik, bugün 500 adet öz mal araç filosu ve Türkiye genelinde 32 farklı lokasyonda, bin 500 çalışanı ile entegre lojistik hizmeti sunan bir markadır. 1985 yılından bu yana, uluslararası nakliye, depo ve antrepo hizmetleri, likit enerji taşımacılığı, yurt içi nakliye, katma değerli hizmetler olmak üzere sektörde “kontrat lojistiği” diye de ifade edilen entegre lojistik hizmetlerimizle, müşterilerimizin taleplerini A’dan Z’ye kurgulamakta, ihtiyaca özel lojistik çözümler geliştirmekte ve ağırlıklı olarak proje bazlı çalışmaktayız. Ancak bizi farklı kılan, tehlikeli madde lojistiği denilince ilk akla gelen firma olmamız.

Tehlikeli madde taşımacılığında sizi diğer firmalardan ayıran özellikleriniz nelerdir?

Kimya sektörünün en önemli başlıklarından biri olan tehlikeli kimyasalların elleçlenmesi, taşınması ve depolanması konusunda çok ciddi bir uzmanlığımız, altyapımız, halen sürmekte olan yatırımlarımız ve başarılı bir çalışma modelimiz bulunmaktadır. Şirketimiz, başta SQAS ve ADR mevzuatı olmak üzere uluslararası standartlar ve yasal mevzuatlar düzeyinde süreçlerini yönetmekte, yatırımlarını bu temel üstüne planlamaktadır. Ayrıca, özellikle tanker yıkama konusu, bizler gibi büyük firmaların çevreye karşı bir yükümlülüğü olduğu için de en hassasiyet gösterdiğimiz çalışmalardan bir tanesidir. Örneğin; kimyasal madde taşıyan tankerlerin çevreye zarar vermeden yıkanmasını sağlayan ilk tank temizleme tesisini 2005 yılında Avrupa Birliği standartlarında hizmete biz açtık. Eş zamanlı olarak ülkemiz lojistik ve kimya firmalarının kullanımına sunduk. Aynı şekilde ilgili mevzuatın çıkartılması konusunda da önemli katkılarımız var. Tüm bu çalışmalarımızın sonucunda, Dünya Sağlık Örgütü desteğiyle kurulan ‘Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’ tarafından ‘Çevreci Tesis Ödülü’ne layık görüldük. Tüm bunlara ek olarak, biliyorsunuz uzun süredir bu konuyla ilgili lobi çalışmalarının da yoğun şekilde içindeyiz. Örneğin; KTTD (Kimyasal Taşıma Araçları Temizleyicileri Derneği)’nin de kurucusuyuz ve bu önemli konunun takipçisi olmaya devam etmek amacıyla, Alışan Lojistik olarak derneğin Yönetim Kurulu’nda hala aktif bir şekilde yer almaktayız.

İleriye dönük hedef ve projelerinizden söz eder misiniz?

Pazarın büyümesini, yeni yerli ve yabancı tehlikeli madde üreten sanayi kuruluşlarının oyuna dahil olmasını bekliyoruz. Bu da bizi ve kurumsal rakiplerimizi hizmet kalitemizi ve teknolojik altyapımızı geliştirmeye yöneltecektir. Alışan Lojistik olarak her zamanki gibi bu konudaki tüm gelişmelerin öncüsü olmayı planlıyoruz.

dfg

Yukarı