Ana içeriğe atla

bridgestone

TRANSORIENT’TEKİ HEDEFİMİZ SÜREKLİ FARK YARATABİLMEK

10.05.2019 - 11:54

TRANSORIENT YÖNETİCİ ORTAĞI NİL TUNAŞAR: “TRANSORIENT’TE HEP FARKLI, SIRA DIŞI, YENİLİKÇİ VE DUYARLI BİR GELİŞİM GÖSTERDİK. BUNDAN SONRAKİ HEDEFİMİZ DE DÜNYADAKİ MÜTHİŞ DEĞİŞİM RÜZGÂRINI YAKALAYIP SÜREKLİ FARK YARATABİLMEK.”

Lojistik sektörünün kadın patronlarından biri de Transorient Yönetici Ortağı Nil Tunaşar. Tunaşar, sorularımızı cevapladı.   

Öncelikle kariyerinizden kısaca bahsedebilir misiniz?
Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldum. Ford Motor Company Türkiye ofisinde yönetici asistan olarak iş yaşamına başladım. İki yıl sonra Air Expres Türkiye partneri olan Sumerman International’dan aldığım iş teklifiyle lojistiğe geçtim. İlk lojistik eğitimimi Belçika’da aldım. 1991’de Transorient’e geçtim.

İş hayatında uzun yıllar çalışıp bir şirkette söz sahibi olacağınızı düşünüyor muydunuz?
Her iki soruya da cevabım evet. Henüz üniversite 3. sınıftayken bir dış ticaret firmasında part time çalışmaya başlamıştım. Ardından bir süre TRT için belgesel çevirmenliği yaptım. İş hayatı benim için hep cazip oldu. Bir şirkette söz sahibi olmaya gelince ben her zaman planlamayı, değişimi, gelişimi sevdim. Birçok arkadaşım kariyerlerine akademisyen olarak veya finans, danışmanlık gibi sektörlerde başladılar, çok da başarılı oldular. Birçoğu üst mevkilerde yönetici konumuna geldi. Ben ise kuralları belirlenmiş yapılarda uygulayıcı olmak yerine kural belirleyici, strateji geliştirici bir pozisyonda olmak istedim. Fırsat içeren daha dinamik yapıları çekici buldum. Dolayısıyla lojistikte üst düzey yöneticilik kişisel tercihlerime ve yaşam felsefeme tam anlamıyla uydu.

Sektörde kadın yönetici olmanın avantajları neler? 
Kadın olmak demek, sürece ve detaylara odaklanmak demek. Eğer ayrıntılarda yavaşlamamayı, sonuç odaklı olmayı, duygulardan arınarak rasyonel hareket etmeyi başarabilirseniz, detayı görerek sonuca yürüyebilmek kadın yönetici olmanın en büyük avantajı diyebilirim. Bu tür özelliklere sahip kadınlarla çalışmayı seviyorum. Kadının enerjisi, direnci ve konsantrasyon yeteneği genel olarak çok yüksek. 

Ev ve iş dengesini nasıl sağlıyorsunuz? 
İşte bu en zor konu diyebilirim. Günü değil, haftayı çok etkin şekilde planlamanız gerek. Hafta sonlarında bir sonraki haftanın okul, ders ve aktivite programını aile meclisinde konuşur ve birlikte planlarız. Bu planlamayı Outlook ve Whats’app aile grubunda paylaşırız. Tüm kararları birlikte alır ve uygularız. Tabii bir de evin yönetimi var ki bu plan da hafta sonunda bir sonraki hafta için yapılır. 

Tüm sektörlerde kadın yönetici ve çalışan sayılarının artmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Doğal gelişim! Tüm dünya bu yönde hızla değişiyor. Artık eğitimli kadın evde oturup çocuk büyütmek dışında eylemleri ile var olmak, çevresinde fark yaratmak, ekonomik bağımsızlığını kazanmak istiyor.

Bundan sonraki hedefleriniz neler?
Bu soruyu kadın ve patron kimliğimle değil, bir iş insanı kimliğimle cevaplamak isterim. Bizler Transorient’te hep farklı, sıra dışı, yenilikçi ve duyarlı bir gelişim gösterdik. Bundan sonraki hedefimiz de aynı yolda yürürken dünyadaki müthiş değişim rüzgârını yakalayabilmek, teknolojik dönüşümü gerçekleştirebilmek, sürekli fark yaratabilmek, tüm bunları yaparken de yenilikçi, insana ve çevreye duyarlı kalabilmektir.

dfs

Yukarı