Ana içeriğe atla

ayos

TÜRKİYE VE AVRUPA ARASINDA MÜŞTERİLERİMİZ İÇİN KÖPRÜ VAZİFESİ GÖRÜYORUZ

18.11.2021 - 11:50

Türkiye ve Avrupa arasında köprü vazifesi görerek, bu iki ülke arasında taşıma yapan nakliyeci ve ihracatçılara sunulan hizmetin verimliliğini maksimum seviyeye çıkaran Verimex 360 adına firmanın kurucusu Vakkas Çoban ile yaptığımız söyleşide Çoban, Verimex 360’ın faaliyetleri ve yatırımlarından söz etti.

Verimex 360’ın ortaya çıkış serüveninden kısaca bahseder misiniz?

Avrupa’nın gümrük merkezi olarak kabul edilen SUBEN şehrindeki büyükler, yani VERAG ve IMEX arasında çekişmeli bir rekabet söz konusuydu. 2018 yılında her iki şirketin de yöneticileri bu rekabeti bitirip, bir ortaklık kurma kararı aldı. Bu ortaklıktan da ismini her iki şirketten alan ve hizmeti gümrük ile ilgili her açıyı kapsayan, VERIMEX 360 doğdu. Verimex 360’ın kurucusu olarak Avusturya’dan bir ekip oluşturarak İstanbul’a geldim. Avusturya’da yetişmiş olup, Avrupa mevzuatına hâkim olan ve Türkiye’deki müşterilerin ihtiyaçlarını yakından tanıyan, çözüm odaklı bir ekip ile Eylül 2018 yılında Verimex 360 faaliyete geçmiştir.

Verimex 360’ın hedef kitlesi kimlerdir?

Verimex 360’ın hedef kitlesi, Türkiye – Avrupa arasında taşıma yapan nakliyeciler ve Avrupa’ya satış yapan ihracatçılardır. Amacımız, Türkiye’deki müşterilerimiz ve Avrupa’daki şirketlerimiz ile müşterilerimiz arasında köprü vazifesi görüp, sunulan hizmetin verimliliğini maksimum seviyesine çıkartmaktır.

Avusturya’dan İstanbul’a uzanan başarılı yolculukta müşterilerinize hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

Nakliyecilerimize hızlı ve güvenilir çözüm ortaklığı sunmaktayız. Taşımasını yaptıkları yüklerin, güzergâhına uygun bir sınır kapısında bekleme yapmadan doğru ve hızlı bir şekilde gümrük işlemlerinin tamamlanması adına yenilikçi ve dijital çağa uygun hizmet sunmaktayız. İhracatçı müşterilerimize ise, kendilerini AB üyesi bir ülkede bulunan rakibiyle aynı konuma getirip, rekabet gücünü arttıracak gümrük çözümleri sunmaktayız. Avrupa’daki gümrük müşavirleri olarak aynı zamanda satış yaptıkları müşterileri ile toplantılara katılıp, çözüm sürecinde destek oluyoruz.

İthalat ve ihracatta hangi ülkelerle iş birliği içindesiniz?

Merkezlerimiz Avusturya ve Almanya’da olmak üzere, bütün Avrupa Birliği’ni ve Birleşik Krallığı kapsayan ithalat ve ihracat gümrük müşavirliği hizmeti sunmaktayız. Türkiye’de ise transit rejim kapsamında teminat sağlayıcı olarak hizmet sunmaktayız.

Lojistik ve gümrük alanında Verimex 360’ı rakiplerinden ayıran noktalar nedir?

Verimex 360’ın yapısı ve hizmet ağı tamamen Avrupa’daki şirketlerine bağlı olup, Türkiye ve Avrupa arasında tek elden gümrük hizmeti veren niş pazara sahip, Türkiye pazarında monopol hakimiyetini korumaktadır. Türkiye’deki müşterilerinin ihtiyaçlarını çok iyi tanıyıp aynı zamanda Avrupa mevzuatına tecrübesi ve know-how ile hâkim olması da yine bizi rakiplerimizden ayıran güçlerimizdendir.

İleriye dönük yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Verimex olarak ileride Türkiye’deki nakliyeci müşterilerimize yurt dışı gümrük hizmetlerinin yanı sıra, bir de Türkiye’den çıkışlarına destek olabilmek adına hizmet sunacağız. Bunun için izinli gönderici projemizin hazırlıkları hızla devam etmektedir. Böylelikle Türkiye’den çıkışlarda düzenleyeceğimiz transit refakat belgeleriyle müşterilerimize hem T1 yazılımla birlikte teminat hizmeti sağlayıcı olarak hizmet vermiş olacağız hem de bunun yanı sıra, bizim üzerimizden çıkış yapılan yükler için sistemimizden gerekli bilgi ve belgeleri otomatik olarak yurt dışındaki şirketlerimize aktarmış olacağız. Böylelikle yurt dışı gümrük işlemleri için de nakliyecimizin ayrıca talimat vermesine gerek kalmayacak ve yurt dışı gümrük hizmetimizi de hızlandırıp, kolaylaştırmış olacağız.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Yenilikçi bakış açımız ve dijitalleşen dünyaya ayak uydurarak teknolojik alt yapımızda sürekli yenileyen bir kuruluş olarak müşterilerimize sunduğumuz hizmeti daima ileriye taşıyıp iyileştirmek için çalışmaktayız. Dinamik ekibimizle bu anlamda mutlu ve enerjik çalışmamızı hizmetimize yansıtarak müşteri memnuniyetimizi daima arttırıyoruz.

dfg

Yukarı