Ana içeriğe atla

ayos

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan: Mahmutbey'e 'Serbest Geçiş' getirilecek

16.11.2016 - 12:30

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Mahmutbey gişelerde serbest geçiş sistemi getirileceğini belirterek, “Süreci başlattık, 2 ay içinde Mahmutbey gişelerini serbest geçiş haline getireceğiz” dedi.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, İzmir - Seferihisar’da serbest geçiş denilen, araçların direkt takip edildiği, araçların duraksamadığı bir sistem kurduklarını söyleyerek, “Mahmutbey gişeleri için de süreci başlattık. 2 ay içinde Mahmutbey gişelerini serbest geçiş haline getireceğiz” dedi.
Mahmutbey’in adeta İstanbul’un dışında bir yerken şimdi kavşak haline geldiğini belirten Arslan, “Karayolu tabiriyle şişe başı konumu var. Trafik geliyor ve toplanıyor. Tam 2 aylık bir süremiz var. Serbest geçiş haline getirince trafiğin yüzde 30 oranında rahatlamasını bekliyoruz. OGS - HGS ayrımı olmadığından şoförler zikzak da yapmayacak. Mahmutbey gişelerinin tamamen ücretsiz olması yönünde talepler geliyor ama mesafe çok uzun. Otoyol yapıyorsunuz, oraya para yatırıyorsunuz. Yeni yatırımları yapabilmeniz için ücretli geçiş gerekli” diye konuştu. 

YENİ KÖPRÜLERDEN GEÇİŞ SAYISI
Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden günde yaklaşık 110 bin aracın geçtiği bilgisini veren Arslan, “Osmangazi Köprüsü’nde ise günlük ortalama 20 bin araç geçiyor. 
Biz etüd çalışması yaparken Osmangazi’den 15 bin, Yavuz Sultan Selim’den 50 bin araç bekliyorduk. Bizim bu konuştuğumuz rakamlar başlangıç rakamları. Bağlantı yollarının tamamlanmasıyla bu sayı daha da artacak. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ihalesine çıkıyoruz. Ocak ayı ortalarında teklifleri alacağız. O da bittiğinde Marmara Denizi’nin etrafında komple bir ring oluşturacağız. En geç 5 senede bitecek. Yap - işlet - devret sistemiyle yapılacağından daha erken bitecektir. Çanakkale Köprüsü, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprülerinden daha büyük olabilecek ayak açıklığı sebebiyle” şeklinde konuştu.
AVRASYA TÜNELİ
Bakan Arslan, Avrasya Tüneli hakkında da şunları söyledi: “Avrasya Tüneli, Avrupa yakasında Yenikapı’da, eski balık halinin oradan yerin altına inen, karşıda da Selimiye Kışlası’nın olduğu yerden çıkan, Haydarpaşa Hastanesi’nin oradan yerin üstüne çıkan 5,5 km’lik bir tünel. Tarihi Yarımada’daki tarihi dokuyu gözönüne alırsanız oradaki trafik zarar veriyor. Araçlar hem trafik oluşturmadan hem de fazla emisyon oluşturmadan yer altına inecek. Tünelden geçiş süreci 15 dakikaya düşmüş olacak. İnşallah 20 Aralık’ta açacağız.
Günlük 120 - 130 bin arasında araç geçişi öngörüyoruz. Verdiğimiz araç garantisi günlük 70 bin araca denk geliyordu. Sadece küçük ölçekli araçlar geçecek. Yaya geçişi söz konusu değil. 2 katlı bir tünel, 2 şerit gidiş, 2 şerit geliş.”

HAYDARPAŞA GARI NE OLACAK?
Haydarpaşa Garı’nın yüksek hızlı tren garı olarak hizmet vermeye devam edeceğine değinen Arslan, “Sadece gar değil Haydarpaşa Limanı ve orada çok sayıda kamusal alan var. Oranın kazandırılması için bir proje var. Kruvaziyer limanı, yat limanı otel projeleri var. Ancak bu Haydarpaşa Garı için değil gar ile Haydarpaşa Limanı arasındaki bölge için bir proje var” dedi.

dfg

Yukarı