Ana içeriğe atla

bridgestone

UTİKAD YÖNETİMİNE ADAY OLAN “GEÇMİŞTEN GELECEĞE” EKİBİ İDDİALI: LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE HEDEF 100 MİLYAR DOLARI AŞMAK

12.11.2020 - 09:50

UTİKAD yönetimine aday olan “Geçmişten Geleceğe” ekibi, seçildikleri takdirde hayata geçirecekleri projelerini açıkladı. Dr. Kayıhan Özdemir Turan, ekip adına yaptığı konuşmada, dünya ölçeğinde yapılan çalışmalarda lojistik sektörünün GSYH içerisindeki payının ortalama yüzde 13 olarak kabul edildiğini belirtti.  Bu varsayımdan hareketle Türkiye’deki lojistik sektörünün ekonomik büyüklüğünün 100 milyar doları aşması için çaba harcayacaklarını kaydetti.

Lojistik sektörünün lider sivil toplum kuruluşu Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD), 38. Seçimli Olağan Genel Kurulu’na hazırlanıyor. Aralık ayında gerçekleştirilmesi planlanan Genel Kurul için UTİKAD tarihinde ilk defa, mevcut yönetim kadrosunda yer almayan üyeler bir araya gelerek oluşturdukları liste ile seçime girme kararı aldı. “Geçmişten Geleceğe” adı verilen oluşum, projelerini Beşiktaş’taki Point Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla duyurdu. Dr. Kayıhan Özdemir Turan, ekip adına yaptığı konuşmada, dünya ölçeğinde yapılan çalışmalarda lojistik sektörünün GSYH içerisindeki payının ortalama yüzde 13 olarak kabul edildiğini belirtti.

Bu varsayımdan hareketle Türkiye’deki lojistik sektörünün ekonomik büyüklüğünün 100 milyar doları aşması için çaba harcayacaklarını kaydetti. Turan, drone ile yük taşımacılığından sektörde kadın iş gücünün artırılmasına ve Türkiye’nin dış ticarette tercih ettiği ticari terimlerin değiştirilmesinden lojistik maliyetlerinin düşürülmesine kadar birçok konudaki projelerini paylaştı.

“İNSANSIZ HAVA ARACI MEVZUAT ÇALIŞMALARINDA YER ALACAĞIZ”

Turan, “Geçen yıl tonaj bazında ithalatın yüzde 85,41’lik kısmı ülkemizde teslim alınmış, ihracatın da yüzde 37,49’luk kısmı ülkemiz teslim satılmıştır. Bu durum sektörümüz için asla kabul edilemez. Bu oranları sektörümüz ve paydaşlarımız lehine değiştirecek bir bakış açısı en kısa zamanda tesis edilmelidir.” diye konuştu.

Drone ile yük taşımacılığı yakın gelecekte yaygınlaşacağından insansız hava aracı mevzuat çalışmalarında etkin şekilde rol alacaklarını kaydeden Turan, daha gerçekçi bilgi ve değerlere dayalı yeni bir Lojistik Performans Endeksi hazırlanmasına dikkati çekti.

“GEÇMİŞTE YAPILAMAYANLARA DEĞİL GELECEKTE YAPMAK İSTEDİKLERİMİZE ODAKLANACAĞIZ”

Turan, “Geçmişten Geleceğe, Birlikte El Ele” sloganı ile çok çalışacaklarını belirterek, şunları söyledi: “Bir araya gelerek bir başlangıç oluşturduğumuzu, ancak bir arada kalarak ilerleyebileceğimizi ve başarılı olmak için bir arada çok sıkı çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Hedeflediğimiz başarının ‘almak ile değil vermek ile’ gerçekleşebileceğine inanıyoruz. Bugüne kadar yapılanların değerini biliyoruz. Bu süreçte görev yapan her bir kişiye gönülden teşekkür ediyoruz. Buradan hareketle geçmişte yapılamayanlara değil gelecekte yapmak istediklerimize odaklanacağız.”

LOJİSTİK MALİYETLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN ÇALIŞILACAK

Lojistik sektöründe kadın iş gücünün destekleneceğini ifade eden Turan, ‘Geçmişten Geleceğe’ ekibi olarak diğer bazı hedeflerini ise şöyle sıraladı:

  • Kağıtsız işlem için e-konşimento, e-irsaliye gibi uygulamalar desteklenecek, e-awb değişiklik ücretinin kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılacak.
  • Yurtiçi lojistik masraf kalemlerini dünyadaki muadilleri ile karşılaştırıp ürün maliyetindeki payının düşürülmesi için çalışmalar yapılacak.
  • “Ordino” uygulamasının tüm taşıma modları için gerekliliği sanayicilere anlatılacak
  • İhracatçılar tarafından kullanıldığında ticari kayıplara, ithalatçılar tarafından kullanıldığında potansiyel maliyetlere neden olan EXW incoterms uygulamasının kaldırılması için çalışılacak.
  • İthalat ve ihracat yapan firmaların, lojistik sektörünün büyümesine katkı sağlayacak şekilde uygun incoterms kullanması sağlanacak.
  • “Ordino” uygulamasının tüm taşıma modları için gerekliliği sanayicilere anlatılacak.

İntermodal taşımacılığın gelişmesi adına 44 ton taşıma limitinin mevzuatta sektör lehine güncellenmesi için çalışılacak.
GEÇMİŞTEN GELECEĞE EKİBİ

Lojistik sektörünün lider sivil toplum kuruluşu UTİKAD, 38. Seçimli Olağan Genel Kurulu’na hazırlanıyor. Genel Kurul için UTİKAD tarihinde ilk defa mevcut yönetim kadrosunda yer almayan üyeler, bir araya gelerek oluşturdukları bir liste ile seçime girme kararı aldı. “Geçmişten Geleceğe” adı ile ifade edilen ekibin Yönetim Kurulu listesinde yer alan üye firmalar ve temsilcileri şöyle:

Ares Uluslararası Nakliyat ve Dış Ticaret Ltd. Şti. / Engin KIRCI

Arkas Lojistik A.Ş. / Onur GÖÇMEZ

Asset Lojistik A.Ş. / Avşar DADA

Atako Taşımacılık Denizcilik A.Ş. / Haldun KAVRAR

Galata Taşımacılık ve Ticaret A.Ş. / Vittorio ZAGAIA

Gürbulak Nakliyat Otomotiv San. Tic. Ltd. Şti. / Burhan ÇAKAN

John Good Denizcilik Taş. ve Lojistik Hiz. Tic. Ltd. Şti. / Levent AYDİNÇ

KeyLine Lojistik Hizmetler Ltd. Şti. / Dr. Kayıhan Özdemir TURAN

Mesco Uluslararası Taşımacılık İthalat İhracat Tic. A.Ş. / Müge TEKİN

Sarp Intermodal Hizmetleri İç ve Dış Tic. A.Ş. / Onur TALAY

SGS Transitnet Transit Sistemi Destek Hizmetleri A.Ş. / Mine KAYA

SOFT İş Çözümleri A.Ş. / Ergin KARGALIOĞLU

Ulusal Lojistik Antrepo Hizmetleri Dış Tic. Ltd. Şti. / Gökhan İSKENDER

Yeniay Lojistik A.Ş. / Nermin ÖNDER

Yusen İnci Lojistik ve Ticaret A.Ş. / Hakan MERİÇ

dfs

Yukarı