Ana içeriğe atla

ayos

WİLAT TÜRKİYE’DEN, 8 MART’A KADAR ÜÇ ÖNEMLİ PROJE

18.11.2021 - 10:51

Lojistik ve Taşımacılık Sektörünün Kadın Platformu WiLAT Türkiye 8 Mart’a kadar üç önemli projeyi hayata geçirecek. WiLAT (Women in Logistics and Transport) Türkiye’nin kurucu başkanı Berna Akyıldız ile dernekten ve faaliyetlerinden bahsetmek için bir araya geldik. Kadın ve lojistik konularını Türkiye’de aynı çatı altında toplayan ilk dernek olan WiLAT Türkiye’yi daha yakından tanıyalım.

Öncelikle bize WiLAT’ın kuruluş amacından bahsedebilir misiniz?

WiLAT, aslında 1919 yılında Birleşik Krallık merkezli kurulmuş olan CILT (Chartered Institute of Logistics and Transport)’un kadın kanadı.

2010 yılında kadınların lojistik ve taşımacılık sektöründeki yerini güçlendirmek, sektördeki kadın sayısını arttırmak ve onlara sektördeki faaliyetleri süresince destek olmak amacıyla kurulan WiLAT halihazırda  31 ülkede faaliyet gösteriyor,18 ülke de çok  yakında WiLAT ailesine katılacak.

WiLAT Türkiye de, yine aynı amaç ve vizyon ile Türkiye’deki faaliyetlerine 2021 itibariyle başladı. Türkiye’de kadın ve lojistik terimlerini bir araya getiren ilk dernek olmaktan gururlu ve mutluyuz. WiLAT Türkiye İngiltere’den sonra Avrupa’da ilk seçilmiş ülke ve WiLAT’in Avrupa’daki gelişiminde merkezi bir rol üstlenmemiz bekleniyor.

Vizyonumuz, Türkiye’de lojistik ve taşımacılık sektöründe cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesi konularında lider organizasyon olmak. Bu doğrultuda çalışmalarımızı büyük bir heyecanla devam ettiriyoruz.

Wilat Türkiye başkanı olarak konuşmacı oldugunuz 12.Ulaştırma ve Haberleşme Şura’sından kısaca bahseder misiniz?

WiLAT Türkiye Başkanı olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şura’sında sektörü temsilen konuşmacı olarak ana oturuma davet edilmekten onur duydum. Şura da yeni lojistik rotaları ve Türkiye’nin stratejik önemi konulu panelde sektörde kadın istihdamının önemini, dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve Türkiye’nin transit taşıma merkezi olma potansiyelini konuştuk.

WiLAT Türkiye’nin yeni projeleri neler?

WiLAT Türkiye olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne dek üç önemli projeyi hayata geçirmek üzere çalışmalara başladık.

  • Araştırma Projesi : CILT merkezden Türkiye’deki lojistik ve taşımacılık sektörü ile ilgili kapsamlı bir rapor hazırlandı. Amaç sektördeki yetkinlik , araç ve eğitim ihtiyaçlarının tespitiydi. CILT bir çok ülkeden bu ve benzeri gereksinim Analizlerini yapacak çeşitli araçlara sahip. Bu imkanlarını da Türkiye için seferber ettiler. Araştırmanın bir kısmı tamamlandı, bir kısmı da şirketler ve bireysel yönetici/çalışanlarından elde edilecek anket sonuçlarından oluşuyor. Biz bu değerli çalışmayı WiLAT’a uyarladık ve anket içeriğini  kadınların bu sektörde yaşadıkları problemleri ve gereksinimleri dokümante edecek şekilde zenginleştirdik. Bu anketlerin,WiLAT üyeleri ve sektörel kuruluşların üyeleri ile elektronik ortamda paylaşılmasını sağlayacağız. Sonuçları yine CILT Merkez değerlendirecek.  Bu araştırma sonuçlarını 8 Mart tarihine kadar paylaşacağız.  
  • Mentorluk Projesi: WiLAT  Kurumsal üyesi DFDS  ile iş birliği içinde ilk mentorlük programımızı başlattık. Bu proje ile iki üniversitenin lojistik bölümlerinden yeni mezun olmuş veya olacak belli sayıda genç kızlarımızın deneyim kazanarak sektörde istihdam edilmelerini sağlamak ve kadın sayılarını arttırmayı hedefliyoruz. Proje diğer kurumsal üyelerimiz ile devam edecek.
  • Genç WiLAT: Üniversitelerin lojistik ve dış ticaret bölümlerinden mezun olan ve olacak genç kızlarımızın sektörde istihdam edilmesini sağlamak üzere geliştirdiğimiz bir proje aynı zamanda diğer projelerimiz ile kesişen noktalarda Genç WiLAT kaynak niteliğinde olacak.

WiLAT Kurucu Başkanı Berna Akyıldız, TGL TRANSTAS Global lojistik Başkan Yardımcısı, KAGİDER Üyesi, DEIK Afrika Bölgesi Koordinatör Başkan Yardımcısı, DEİK Togo İş Konseyi Kurucu Başkanıdır.

LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE KADININ GÜCÜNÜ ARTTIRACAĞIZ

ELİF SAĞIR

TGL GULF LOJİSTİK GENEL MÜDÜR

WİLAT TÜRKİYE BAŞKAN YARDIMCISI

Bu sektöre gönül vermiş WİLAT kadınları olarak, sektörün aslında kadınlara ne kadar uygun olduğunu, sektörün birçok farklı dalında kariyer hedeflemenin mümkün olduğunu ve başarıya giden yolda atılacak adımları yeni nesillere gösterebilmemizin bize düşen çok önemli bir görev olduğunu düşünüyorum. WİLAT Türkiye sayesinde bu görevi en doğru şekilde yerine getireceğimize, özellikle mentörlük ve eğitim programlarımızın bu yolda bize büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum.

Üyelerimizin sektörün farklı alanlarında lider kadınlar olmaları en büyük avantajlarımızdan biri. Böylelikle her alandaki kadın sayısını arttırmak ve bu alanlarda faal kadınların kariyer gelişimlerine destek vermek için en doğru stratejileri geliştirebileceğiz.

SEMRA ÖZCAN

FOUNDER SHEWOLF GLOBAL TRADE LTD

WİLAT TÜRKİYE DENETİM KURULU ÜYESİ

102 yıllık bir geçmişe sahip CILT’nin, 2010 yılında sektörde cinsiyet eşitsizliğine çözüm aramak için kendi çatısı altında oluşturduğu bir STK olan WİLAT’ın değerli birikimini ve global tecrübesini de arkamıza alarak, geleceğin en stratejik sektörlerinden birisi olan Lojistik Sektöründe Cinsiyet Eşitliği konusunda bütün dünyaya referans olabilecek bir ilerleme elde etmek için çalışmaya başladık. Cinsiyet kaynaklı engelleri bir vesileyle bertaraf edebilmiş kadınlar olarak, deneyimlerimizi, zamanımızı ve emeğimizi daha fazla kadının bu şansa ulaşmasına destek olmak için kullanıyoruz. Bütün çalışmalarımızı akademik raporlardan oluşan somut veriler ışığında planlarken, kadın hassasiyet ve öngörüsüyle de harmanlayarak objektif, kalıcı, sağduyulu ve sürdürülebilir çözümler üretmek amacıyla ilerliyoruz. 

ESRA KIVRAK

DÜNYA BANKASI/ IFC DANIŞMANI

WİLAT YK BAŞKAN YARDIMCISI

Kara, deniz, hava taşımacılığı, forwarding, e-ticaret, depoculuk vb. birçok alana hitap eden lojistik ve taşımacılık sektörü kadınların gerek iş gücüne katılımı, yönetimde etkinliklerinin arttırılması ve girişimci olarak da bu sektörü tercih etmelerini sağlamak özetle bu sektörde kadın gücünü arttırmak için çalışmalara başladık. Çok dinamik ve her biri konularında çok güçlü bir yönetim ve danışma kurulu üyelerimiz var. WİLAT’ın bir diğer zenginliği de global olarak bu sektördeki kadınlar için bir iletişim ağı ve bilgi kaynağı oluşturmasında; Avrupa’dan, Asya’ya, Ortadoğu’ya Afrika’ya yayılan geniş bir iletişim ağının içerisinde bu sektördeki kadınların benzer ihtiyaçlar içinde olduğunu görüyor ve en iyi örnekleri ülkemizdeki çalışmalara uyarlamayı ve kendi özgün projelerimizi de hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

PROF. DR. ZEYNEP ÖZSOY

ALTINBAŞ ÜNİVERSİTESİ İŞLETME FAKÜLTESİ DEKANI

WİLAT TÜRKİYE ÜYESİ

İş yaşamında kadınlar hem yatay hem de dikey ayrımcılıkla karşı karşıya kalıyorlar. Türkiye’de kadın istihdamı ne yazık ki çok düşük bir seviyede. TÜİK  verilerine göre, Türkiye'de 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin oranı kadınlarda yüzde 28,7 ile OECD üyesi ülkeler arasında en düşük seviyede. Lojistik sektöründe de kadınların sayısı ihmal edilecek düzeyde. Yani yoğun bir yatay ayrımcılık söz konusu. Sektördeki nitelikli kadın çalışanın da karar alıcı pozisyonlara gelmekte zorlandıkları görülüyor. WİLAT Türkiye, kadınların karşılaştıkları bu engelleri aşmalarına yardımcı olmak için yola çıktı. Bir yandan sektördeki kadın sayısını arttırırken, diğer yandan eğitim, mentorluk gibi desteklerle onları güçlendirerek yönetici pozisyonlara hazırlamayı amaçlıyoruz. Üniversite ve sektör iş birlikleriyle lojistik alanında çalışan kadınların önlerindeki görünmez engelleri aşmalarına yardım etmek istiyoruz. WİLAT Türkiye olarak lojistik sektöründe kadınların lehine bir dönüşüm başlatmak için yola çıktık. Kadınların sektöre ve sektörün kadınlara katacağı çok şey var.   

dfg

Yukarı