Ana içeriğe atla

ayos

Yön Ar-Ge Merkezi sektöre yön verecek

09.11.2017 - 10:05

Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan, “Alışan Lojistik olarak müşterilerimize hizmet verirken; çevresel koşullara en uygun lojistik uygulamalarını hem kendi bünyemizde hem de tedarik zinciri partnerlerimizde hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

Teknolojik değişime ayak uydurmak ve hizmet kalitenizi artırmak adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Bu alandaki yatırımlarınız neler?
Geleceği şekillendirmenin ancak geleceği inşa etmekle mümkün olabileceği felsefesinden yola çıkarak, ulaşmış olduğumuz nokta ile yetinmiyor ve 2018’de sektöre yön vermeyi hedefliyoruz. Sürdürülebilirliğin, gerçek ve sanal dünyanın kaynaşmasının sağlandığı Endüstri 4.0 ile birlikte Endüstri 5.0’a giden yolda, AR-GE ve inovasyon kavramlarını tüm şirket çalışanlarına benimsetmek arzusundayız. Bu bağlamda “İnovasyon Geleceği Taşır!” mottosu ile yola çıkarak “Ar-Ge Merkezi” kurmaya karar verdik ve bu yolda gerekli adımları hızla atmaya başladık.
Sektöre yön verme hedefi ve iddiası ile hayata geçirdiğimiz “Yön Ar-Ge Merkezi”, başarılı bir kültürel dönüşüm noktasında AR-GE merkezinin en önemli ihtiyacı olan üst yönetim iradesine en kuvvetli şekilde sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Yön Ar-Ge Merkezi, depoda kendi kendini yöneten cihazlar, otomasyon sistemleri, otonom ürün toplama sistemleri, otonom ayrıştırma sistemleri, otomatik yükleme ve boşaltma sistemleri gibi sistemlere yönelik bilgi, teknoloji ve yazılımları kendi Ar-Ge merkezinde üretecek. 

Özellikle son dönemde çevreye duyarlı, yeşil lojistiğe yönelik firmaların çeşitli çalışmaları oluyor. Peki, sizin de buna yönelik çalışmalarınız mevcut mu?
Çağımızda artık sektörlerin, fabrikaların, işletmelerin ve firmaların olmazsa olmazı konumuna gelen yeşil lojistik, gerek strateji belirlemede gerekse rekabet avantajı yaratmada önemli birer aktör konumuna gelmiştir. Şirketlerin ve firmaların çevre dostu stratejiler ve politikalar oluşturmaları ve bunları uygulamaya başlamaları, kendi bünyelerinde yeni iş modeli yaratmaya zemin hazırlamıştır. Alışan Lojistik olarak müşterilerimize hizmet verirken; çevresel koşullara en uygun lojistik uygulamalarını hem kendi bünyemizde hem de tedarik zinciri partnerlerimizde hayata geçiriyoruz.  Bu anlamda kimyasal madde taşıyan tankerlerin çevreye zarar vermeden yıkanmasını sağlayan ilk tank temizleme tesisini 2005 yılında Avrupa Birliği standartlarında hizmete açtık.
Gelişmiş, modern ve çevreci tesisimiz ALIŞAN DEN HARTOGH bünyesinde kimyasal taşıyan ekipmanları Avrupa standartlarında modern tekniklerle yıkıyor ve çıkan atıkları özel arıtma sistemlerimizle bertaraf ederek doğaya karışmasına engel oluyoruz.

Son olarak Logitrans Transport Lojistik Fuarı hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz, fuardan beklentileriniz neler? Ayrıca fuarda ne tür yeniliklerle ziyaretçilerinizin karşısına çıkacaksınız?
Avrasya bölgesinin taşımacılık, lojistik ve tedarik zinciri çözümleri için önemli bir iş platformu olan Logitrans Transpor Lojistik Fuarı’nı büyük bir ilgiyle takip etmekteyiz. Fuarların sektör paydaşlarını bir araya getirerek sektöre katkı sağladıklarını düşünmekteyiz. Bu anlamda bu seneki Logitrans Transpor Lojistik Fuarı da lojistik teknolojileri ile ilgili en son ürün, hizmet ve teknolojileri aynı platformda bir araya getirerek, katılımcılarına yeni pazarlarda iş yapma fırsatı sunacaktır. Sadece bu fuarın yurtdışındaki emsallerini örnek alarak 2 yılda bir düzenlenmesinin daha efektif olacağı kanaatindeyim.

dfg

Yukarı