Ana içeriğe atla

bridgestone

YÜKLEMEDEN VARIŞA KADAR HER ADIMDA TEKNOLOJİ

18.12.2020 - 17:23

13 yıldır uluslararası taşımacılık sektöründe hizmet veren Mesco, teknolojik dönüşüme hızla adapte olan genç bir ekiple büyümeye devam ediyor. Güçlü teknolojik altyapıları sayesinde pandemiye rağmen müşterilerinden gelen talepleri en iyi şekilde karşıladıklarını belirten Mesco Direktörü Müge Tekin ile hizmetlerini konuştuk.

Müge Hanım, erkek egemen görülen bir sektörde adınızdan başarıyla söz ettiriyorsunuz. Kariyerinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği Bölümünden mezun olduktan sonra hiç vakit kaybetmeden iş hayatına atıldım. Bir lojistik firmasında uzun sure tüm departmanlarda çalışma fırsatım oldu. Genc bir bayan olarak is hayatına başladığımda, lojistik, erkek egemen bir sektör olsa da, basarinin kendine yatırım yapmaktan geçtiğini biliyordum. Hiçbir zaman aşırı duygusal olmadan, kendimi kontrol etmeyi becererek emin adımlarla ilerledim. 2008 yılında 2 erkek ortağım ile birlikte Mesco Uluslararası Taşımacılık A.Ş’yi kurduk. Çalışma saatleri, uluslararası ziyaretler, TR içinde bölge ayırt etmeksizin müşteri ziyaretleri yapabilmek ve bir çok konuda cesaretli olmak bir kadın olarak beni rakiplerimden farksız kıldı. Erkekler kadar bu konularda esnek olmak başarıyı getirdi. Başarılı olmak için gerekli olan her türlü mesleki yeterliliğe sahip olmak, yenilikleri yakından takip etmek, yabancı dili geliştirmek ve teknolojiyi çok iyi kullanabilmek de hemcinslerime tavsiyelerimdir.

Mesco’nun kuruluş öyküsünü sizlerden dinleyebilir miyiz?

Ayni üniversitede lojistik eğitimi aldığımız 3 arkadaş, sektörde çalışmaktayken, farklı yeteneklerimizi birleştirme kararı vererek Şubat 2008'de İzmir merkezli olarak Mesco’yu

kurduk. Erbil Aktilav, finans ve muhasebe konusunda uzmanlaşarak 13 yıldır firmamızın tüm yatırım, finans yönetimi ve muhasebe konularını yönetmektedir. Diğer ortağım Semih Kumru, detaycı kişiliği sayesinde hem hukuki alanda hem de operasyon  ve dokümantasyon, tüm süreçlerinde şirketimizin bu alanlarda gelişimini 13 yıldır basari ile sürdürmektedir.

Hem kadın ve erkek dayanışmasının gücünü hem de cinsiyetlerin farklı yönlerde olan kabiliyetlerinin birleşmesi ile ortaya çok başarılı bir harman çıktı ve biz 3 kişi bunu yönetmekte hiç zorlanmadık. Şu anda Mersin ve İstanbul’da şubelerimiz var ve Türkiye’nin tüm limanlarından hizmet verebiliyoruz.

Hangi taşıma türlerinde yoğunlaşıyorsunuz? Sizi öne çıkaran ayrıcalıklarınız nelerdir?

Biz yüzde 90 konteyner taşımacılığı yapan bir firmayız. Hava ve kara taşımacılığını da tüm modalarını kullanarak yapmaktayız. Konteyner taşımacılığında ağır tonajlı kargolar, şekilsiz ürünlerin istiflenmesi ve genel kargolar olarak yılda 50 bin konteyner civarında yük elleçliyoruz.

MESCO olarak pandemi sürecine nasıl ayak uydurdunuz? Bu zorlu süreçte ne gibi önlemler aldınız?

Pandemi surecine hızla adapte olmayı basardık. 15 Mart'tan bu yana evlerden çalışmaya devam ediyoruz. Bu dönemde, önceden olduğu gibi müşterilerimizden gelen talepleri aynı şekilde karşılamaya devam ettik. Dünyada birçok limanın kısıtlı çalışıyor olması talepleri azaltarak iş hacminin düşmesine sebep olsa da müşterilerimize alternatif çözümler sunarak çalışmalarımızı sürdürdük. Hizmet kalitemizden ödün vermemek adına tüm teknik cihazlarımız ve IT altyapımız önceden hazırlandı, gerekli simülasyon çalışmaları yapıldı. Sistem altyapısı olarak uzun süredir uzaktan çalışmaya uygun yatırımlar yapıyorduk. 2020 yılı IT planımızda sadece satış ekipleri için düşünmekte olduğumuz uzaktan çalışma modelinin alt yapısını kurmak vardı. Bunun sayesinde altyapımız neredeyse hazırdı ve modeli hayata geçirirken herhangi bir problem yaşamadık. Bu zorlu günlerde çalışma alışkanlıklarımızı hızlıca değiştirip çalışanlarımızın yoğun gayreti ile oldukça olumlu sonuçlar aldık. Çalışanlarımızın kendilerini aileleri ile daha güvenli hissettiği bir ortamda da çalışma verimliliğini daha pozitif hissettiklerini gördük.

Müşteri memnuniyetini sağlamak adına nasıl stratejiler uyguluyorsunuz?

Bu soru pandemi döneminde müşteri memnuniyeti ve devamlılığı olarak cevaplamak gerekirse, firmalarımıza tavsiyelerde bulunmak, onların danışmanlığını yapmak sürdürülebilirlik için çok önemli. İhracatçılara, kargolarını organize ederken daha fazla alternatif aramalarını öneriyoruz. Denizyolu, demiryolu, havayolu ve karayolu seçeneklerini aynı anda karşılaştırarak navlun planlaması yapılmasını tavsiye ediyoruz. Bir seçenekte mağdur olursak diğer alternatif seçeneğin de o sevkiyatın bütçesinde olmasını öneriyoruz. Her gün yeni kısıtlamalar ile karşılaşabiliyoruz. Ülkelerin durumları ile ilgili güncel bilgileri lojistik firmalarından güncellemelerini ve planlamalarını bizlerden aldıkları güncel bilgiler doğrultusunda yapmalarını öneriyoruz. Müşteriler bu dönemde bilgi akışının önemini çok daha iyi anladılar. Yoldaki malları ile ilgili endişelerini hissederek her an firmamızdan bilgi alabilmek onların rahatlamalarına imkan sağladı. Bu nedenle en önemli konumuz son bir yıldır IT oldu.

Dijital dönüşüm artık şirketlerin olmazsa olmazı. Teknolojik dönüşüm adına hangi adımları atıyorsunuz?

Çalışma ortamında ileri teknolojiyle müşterilerimize ve ortak çalıştığımız acentelerimize sürekli bilgi akışı sağlanır. Sektörümüz gereği yük takip sistemine yatırım yapıyoruz. Müşteri geri bildirimi, bizden aldıkları hizmet kalitesini belirliyor. Kararların hızlı ve sağlıklı alınması için doğru raporlama, doğru analiz gücü gelişmiş teknolojik altyapımız sayesinde oluyor. Sunu gördük ki, sisteme yapılan yatırım bu gibi dönemlerde bizlere huzurlu ve hızlı çalışma sağlayan yegane koşuldur. Ülkemizde taşıma modları için dijital iş akış şemalarının hazırlıkları yapılıyor. Evrak ve onay süreçlerinin dijital ortama taşınması planlanıyor. Su anda en önemli noktası kamu idaresi birimleri ile lojistik sektörü paydaşlarının bir araya getirilmesidir. Ülkemizde Tek Pencere, Liman Tek Pencere, Konteyner ve Liman Takip Sistemi, Serbest Bölge Giriş Çıkış Programı gibi dijitalleşme yönünde atılan adımları çok değerli buluyoruz. Diğer taraftan Kağıtsız Gümrük Uygulaması ile birçok belgenin elektronik ortama taşındığını bilmekteyiz. Ancak uygulamada süreklilik oluşması adına tüm taşıma modlarının dahil olduğu süreçlerin tümünün elektronik ortama uyum sallaştırılması gerekmektedir. Şirket olarak bizler bu yeni dünyaya adapte olmaya hazırız.

2021 hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Belirttiğim gibi dijital dünyaya yatırım önceliklerimiz içinde. Bunun yanı sıra şirketimizin farklı alanlarda büyümesi için adımlar atıyoruz. Hava konsolidasyon, multimodal taşımacılık ve daha uzun vadede dökme yüklemeler anlamında yatırımlar planlıyoruz.

dfs

Yukarı