Ana içeriğe atla

bridgestone

‘YÜKÜNÜZÜ ALMAYA GELDİK’

12.11.2019 - 13:51

Türkiye’deki lojistik sektörünün potansiyelini değerlendiren Ege Yurt Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erkan Özdemir 2020 hedeflerinden bahsetti.
 

Hizmetlerinizden ve yatırımlarınızdan bahseder misiniz? 
Ege Yurt Lojistik olarak başlıca hizmetimiz, Lojistik firmalarına tedarik alanında destek sunmaktır. 250  Özmal Tır ve 3 bin üzeri sözleşmeli araç ile bu hizmeti sunmaktayız. Ata mesleği olan Nakliyeciliği 2004 yılında devraldığımızda firmamız sadece şehirler arası nakliye yapan birkaç araçtan oluşmaktaydı. Ülkemizde çağdaş hizmet veren birçok büyük firma var iken bizim bunlar ile o günün şartlarında yarışmamız imkânsız görünüyor ve bir karar vermemiz gerekiyordu. 
Kararımızı lojistik firmalara çözüm ortağı olma yönünde verdik ve birçok projede bu firmalara çözüm ortağı olduk. Sadece araç tedarik alanında değil saha personeli, yükleme personeli ve kalifiye eleman teminlerinde de çözümler sunduk. Müşterilerimizin operasyonlarına kendi işimiz gibi sarıldık. Çünkü şunu biliyorduk ki; müşterimiz ne kadar büyürse ve bizden memnun olursa, çalışma alanımız o kadar genişleyecek. Hiçbir üretici veya satıcı ile direk muhatap olmadık ve olmayacağız da. 
Yatırımlarımız verdiğimiz karar çerçevesinde ilerlemektedir. Lojistik firmaların ihtiyacı olan nitelikli personel, saha personelleri ve araçlar alanlarında yatırımlarımız bulunmaktadır. Aynı zamanda müşterilerimize daha kaliteli hizmeti daha uygun fiyatla sunabilmek için AR-GE departmanı kurmuş ve lojistik sektöründe dijitalleşmeye odaklanmış durumdayız. Bundan sonraki süreçte de ‘Yükünüzü Almaya Geldik’ sloganı ile ilerlerken lojistikçi müşterilerimizin üzerlerindeki yükü azaltarak onlar ile birlikte büyüyebileceğimiz ve sektörümüzdeki en önemli paydaşlardan biri olan kamyoncu kardeşlerimizin gelişimine katkı sağlayacak yatırımlar yapmayı planlıyoruz. 

Müşteri memnuniyetini sağlamak adına nasıl stratejiler uyguluyorsunuz? 
Müşteri ve Operasyon bazlı çalışan bir firmayız. Oldukça esnek ve matriks bir organizasyon yapımız var. Organizasyonlumuzu proje bazlı olarak şekillendiriyoruz. Bu esneklik, müşteri taleplerine etkin bir şekilde uyum sağlamayı mümkün kılıyor ve müşteri taleplerine tam anlamıyla cevap verebiliyoruz. Operasyonlardan elde ettiğimiz deneyimlerimiz ve başarılı iş yapma modellerimize her yeni müşteri ile yenilerini ekliyor ve kendimizi sürekli geliştirme imkanı buluyoruz. Müşterilerimiz ile samimi ilişkiler kuruyor ve içtenlikle paylaşımlarda bulunuyoruz. Bu samimi paylaşımlar, müşterilerimizin faaliyetlerinin de gelişmesine katkıda bulunuyor ve rekabet gücünü artırıyor. Ar-Ge ekibimizin geliştirmiş olduğu inovatif hizmetlerden müşterilerimizi ücretsiz yararlandırıyor ve yenilikçi hizmetlerimizin tüm sektöre yayılmasına katkıda bulunuyoruz. 

2019 Yılını nasıl değerlendiriyorsunuz? 2020 hedeflerinizden bahseder misiniz? 
Krizleri fırsata çevirebilen cesur ve genç bir yönetim kurulumuz ve tecrübeli yöneticilerimiz var. Bu dinamizm ve avantaj, firmamızı son iki yılda 5 kat büyüttü. Aktif büyüklüğü ve net satışlarda her yıl yüzde 100’ün üzerinde büyüme kaydederken aynı zamanda çalıştığımız müşteri sayımızı en az 20 kat artırmaktayız. 2019 yılında Ankara, Gebze, Diyarbakır, Bursa Nakliye Garajlarında yeni ofisler açtık ve mobil bir şube tesis ettik. Bunun yanında her yıl kendimize en az 2 inovatif hizmet geliştirme konusunda hedef koyduk. 2018 yılında sektörümüze 5 yeni hizmet kazandırdık. 2019 yılında ise Ar-Ge ekibimizin üzerinde çalıştığı beş projeden ikisi hayata geçti. 
2020 yılında ticarileştirme faaliyetleri devam eden 2 hizmetimizi devreye sokmayı, 3 yeni şube açmayı, araç filomuzu yüzde 20 büyütmeyi, çalışan sayımızı yüzde 30 artırmayı ve uzman kadromuzla talep eden her müşterimize hibe destekleri, mali konular, hukuki konular ve iş geliştirme konusunda destek vermeyi hedefliyoruz. 2020 yılında net satışlarımız konusundaki büyüme hedefimiz ise yüzde 100. Bunun yanında 2020 yılında hizmet verdiğimiz müşteri sayısını ise yüzde 70 artırmayı hedefliyoruz. 2020 yılında bizi heyecanlandıran en önemli hedeflerimizden birisi ise sektörümüzdeki şoför kardeşlerimizin sorunlarına çözüm olacak. 

Türkiye’de lojistik sektörünün potansiyelini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Taşımacılığın gelişmiş ifadesi olan lojistik kavramı, ekonomik göstergelerin iyileşmesinde rol oynayan en önemli araçlardan birisi haline gelmiştir. Ekonomik büyüme potansiyelinin oldukça büyük olduğu Türkiye’de lojistik sektörünün önemi giderek artmaktadır. Bu bağlamda, diğer ülkeler gibi Türkiye de, lojistik performansını arttırma ve Lojistik Performans Endeksi (LPI) sıralamasında üst basamaklara tırmanmak için daha fazla çaba sarf etmeye başlamıştır. 500 milyar dolar ihracat hedefinin konuşulduğu 2023 yılında, bu hedefe ulaşmak için en önemli sektörlerin başında lojistik gelmektedir. Türkiye’nin kendi lojistik potansiyeli, Karadeniz Bölgesi ve Orta Asya ile yeniden canlanma yolunda olan tarihi İpek Yolu da dikkate alındığında potansiyelin ne kadar büyük olduğu açıkça görülmektedir. 
Lojistik sektöründe karayolu dışında havayolu ve denizyolunun da aktif olarak kullanılması gerekmektedir. 

dfs

Yukarı