Ana içeriğe atla

ayos

Yüzde 100 Türk teknoloji şirketi: Mobiltrust

09.11.2017 - 09:41

MOBİLTRUST GENEL MÜDÜRÜ ENVER GÜLER, SUNMUŞ OLDUKLARI PROJELERDE SAĞLADIKLARI TASARRUFLAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ.

Mobiltrust’un uzmanlık alanlarından (telemetri sistemleri, M2M, IoT) ve bu alanlarda gerçekleştirmiş olduğu çalışmalardan kısaca bahseder misiniz?
Mobiltrust olarak, tamamı yerli mühendislik ekibiyle kendi Ar-Ge laboratuvarlarında, kendi donanım ve yazılımlarını üreten yüzde 100 Türk teknoloji şirketiyiz. Uzaktan izleme, kontrol ve M2M çözümleri üzerine uzmanlaşan Mobiltrust, gelişen telekomünikasyon teknolojilerini, ürettiği donanım ve yazılım çözümleri ile entegre ederek nesnelerin interneti (IoT) alanında Türkiye’nin lider IoT şirketi olarak faaliyetlerine yurt içi ve yurt dışında devam ediyor.  

Sunmuş olduğunuz çözümler başta lojistik sektörü olmak üzere firmalara ne gibi avantaj ve katkılar sağlıyor?
Burada lojistik sektörü için geliştirmiş olduğumuz Treyler Takip Sistemi’nden bahsetmek isterim. Özellikle Avrupa hattında çalışan ve intermodal diye nitelendirdiğimiz treylerler, çekiciden ayrı bir şekilde RO-RO ve bazen de demiryolu ile taşıma mecburiyetinde olan uluslararası nakliye yapan lojistik firmalarımız için katma değeri oldukça yüksek olan bir çözüm.  Bu çözüm sayesinde lojistik firmalarımız yüzlerce hatta bazı durumlarda binlerce treylerin an itibariyle nerede olduğunu izleyebilir, gerekli yönlendirmeleri yapıp, treyler filolarını en etkin ve optimal şekilde yönetebilirler.
Temel olarak treylere herhangi bir hasar vermeksizin montajı yapılan, suya, sarsıntıya ve her türlü hava şartlarına karşı tam mukavemeti olan bu ürün; treyler, çekiciye bağlı değilken de kendi enerji kaynağı ile istenildiği zaman 1 yıla kadar tekrar şarj gerektirmeden kullanılabilir. Rakiplerinden farklı olarak bu cihazımızın çekici, treylere bağlandığında akümülatörden şarj alma özelliği vardır. 
Bu arada endüstriyel takip, soğuk zincir ve dolap takip ile ilgili çözümlerimiz sayesinde müşterilerimiz zaman, işçilik, malzeme, araç ve makine bakımında ciddi tasarruflar sağlıyorlar. Örneğin halen büyük bir sanayi kuruluşunun depolama faaliyetleri için devam etmekte olan bir projemiz sayesinde, müşterimiz kullanmakta olduğu forkliftlerin yüzde 20’sini elden çıkarabileceğini ve bu sayede elde edeceği diğer faydalar ile birlikte toplam tasarrufunun,  önümüzdeki 3 yıl için aylık bazda, yüzbinlerce TL tutarında olmasını bekliyor.
Diğer yandan liman içi araçların günlük kullanım sürelerine bağlı olarak yaptıkları mesafenin düşürülmesi ve bu yolla akaryakıt, işçilik ve amortisman giderlerinin optimizasyonuna yönelik diğer bir çözümümüz var.  Böylece hem müşterimiz olan liman işletmesine hem de hizmet satın aldığı tedarikçilerine ciddi bir verimlilik alanı açmış oluyoruz. 

Yurt dışına yönelik başka ülke hedefleri ve bu hedeflere bağlı olarak yapılan çalışmalar var mı?
Başta Avrupa, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler olmak üzere gerek iş ortaklıklarımız ve gerekse açtığımız kendi satış ofislerimiz kanalıyla yurt dışı organizasyonumuzu genişletiyoruz. 2018 yılı için ABD’de de benzer bir faaliyetin hazırlıkları içerisindeyiz. 

dfg

Yukarı